| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови контролери за Правец 8Д  (Прочетена 28448 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #30 -: 07 Май, 2014, 23:38:05 »
Здравей Бояне, благодаря за отговора. Явно и ти си загубил във времето всякаква информация за твоето създание :) Събирам информация за контролера за да се опитам да направя реверс на платката (да сваля схемата) и да си направя конролера. Обаче освен снимки на сглобената платка и дъмпа на EPROM-a друга информация за сега нямам. Един съфорумец обеща да ми изпрати детайлни снимки на платка с изрязани елементи, така ще имам голям шанс да сваля схемата (от снимки на наредена платка + снимки на оголена платка където се виждат скритите писти). Обаче въпроса за PROM-овете остава висящ, а без тях няма шанс за подкараването, след като са определящи в логиката. Друг е въпроса, че подобни чипове PROM без да са програмирани трудно ще се намерят/нови/ (но не и невъзможно), отделно стои и въпросът за специалният програматор точно за тези чипове :) Все весели неща, но не непреодолими ако се намерят дъмповете за PROM-овете.

поздрави
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #31 -: 08 Май, 2014, 00:26:49 »
Да си кажа и аз скромното мнение :) .
Според мен уточнете първо за промовете на кой от двата споменати контролера става дума . Мисля че  промовете на контролера който търси Yassen  ( първата снимка в тази тема ) са си стандартни промове  ot Disk II на Apple контролера ( Woz state machine ) , не мисля че има и друг по лесен вариант да бъде направено , все пак трябва да бъде съвместимо със Apple файловата система . Ако някой знае какво правят тези промове ще ме разбере защо.

Относно втората платка то там нещата са така както казва Боян ( все пак той ги е правил :) ) , и приказката за Пълдина се връзва даже :) ( неговата файлова система е съвместима със IBM PC ) затова и един от промовете съдържа  стандартна декодираща логика като на IBM PC.

Толкоз от мен.

П.С

  Ако някой толкова иска да я изкопира платката подсказвам че има ренгенови апарати които правят снимки и вършат     работи ако не иска човек да сваля чипове от платката примерно .

Тествано в лабораторията  на КВ  :).

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #32 -: 08 Май, 2014, 03:45:05 »
TheHungry  е абсолютно прав.
Двата ПРОМ-а Р556РТ11 на снимката съдържат кода на WOZ машинката (като тези на Apple ][ контролера).
Съдържанието им го има в нета, ако на някой му трябват тези "дъмпове" и се затруднява с намирането да ми пише.
Единият "Disk II P5A" e 'boot code', а другият "Disk II P6A" е 'state machine'.

Сега възникна пък в мен въпроса: след като "boot code" за Правец 8Д е в (големия) ЕПРОМ, защо е било необходимо да се ползват и двата ПРОМ-а? Може би вместо 'boot code' има логика, която се ползва при дешифрацията на адресите за икономия на чипове ...

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #33 -: 08 Май, 2014, 08:00:07 »
Според мен уточнете първо за промовете на кой от двата споменати контролера става дума .

@TheHungry, става на въпрос за втория контролер:



Тук не е ясно точно какво има в PROM-овете. Боян внесе разяснение, но дъмповете ги няма. Дори и някой да се реши да ги отпои за дъмп, ще трябва специалният програматор за PROM.

Иначе за сканирането с Ренген направо хвърли нещата горе на върха на черешата  :---

.....Двата ПРОМ-а Р556РТ11 на снимката съдържат кода на WOZ машинката (като тези на Apple ][ контролера).
Съдържанието им го има в нета, ако на някой му трябват тези "дъмпове" и се затруднява с намирането да ми пише....

Тези дъмпове се намират лесно, уточняваме че говорим за другия - "компактен" контролер на показаната по-горе снимка.

.. Може би вместо 'boot code' има логика, която се ползва при дешифрацията на адресите за икономия на чипове ...

Боян е внесъл известни разснения относно тази логика:

Малка корекциа. PROM-овете в същност са използвани като евтина програмируема логика ;-) . Ние ги програмирахме за да намалим броя на чиповете. Единиат ако помня правилно садаржа стандартна декодираща логика като на IBM PC, другиа имаше нормална адресна логика или логическа таблица. Но много време мина и може да се бъркам за детаилите :-( .

« Последна редакция: 08 Май, 2014, 08:12:46 от Yassen »
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #34 -: 08 Май, 2014, 21:48:54 »
Цитат
>>ТheHungry, става на въпрос за втория контролер:

Именно за него става въпрос.

Цитат
>>Тук не е ясно точно какво има в PROM-овете.

Ако говорим за двата РТ11 то там 99 процента има state  машината на WOZ ( в двата както и и при Disk II контролер )

Ако говорим за РФ5 ( най вероятно )  ( чипа с черното тиксо ) то там има boot кода предполагам подобен на този  на Боби Захариев ( ако се свали схемата мисля че ще може да се преправи кода за да става за тази хардуерна реализация ).


Цитат
>>Дори и някой да се реши да ги отпои за дъмп, ще трябва специалният програматор за PROM.

Не е проблем да се ползва моят програматор примерно  , иначе на големи Eprom може да се дъмпне на компютъра директно .

Цитат
>>>Иначе за сканирането с Ренген направо хвърли нещата горе на върха на черешата  :---

Работи ! , иска малко настройка но ако имаш познати в съответните заведения е предимство.

Цитат
>>>Боян е внесъл известни разснения относно тази логика:
Пак казвам че това се отнася според мен за контролера който е платката със RTC-то за включване на IBM флопи .

Цитат
>> ISS  Единият "Disk II P5A" e 'boot code', а другият "Disk II P6A" е 'state machine'.
Ако бъдем точни са 4 защото са 4 битови ( по два 4x2 = 8 бита)

Два state машина и два 256 байта boot



"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #35 -: 08 Май, 2014, 23:38:24 »
@TheHungry: прав си отново :) (2х4=8). Размазаната снимка ме подведе, а моя контролер е в Георги Драмчев,та не мога да го разгледам.
На снимката има 2 броя РТ11 (ако виждам правилно), така, че в тях е само state машината. "Големия" ЕПРОМ не е проблем да бъде издъмпен.
От него имам само 512 байта, които ползвам в емулатора (2 страници по 256 байта, първите им 32 байта не се ползват заради VIA и FDC I/O, едната страница има boot code, а другата "драйвер" за управление на достъпа до 16К РАМ, които се покриват с РОМ-а).

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #36 -: 09 Май, 2014, 01:39:01 »
Разгеле  :master2: .
Сега остава да измислим и схемата така както си говорим ( което може и да не е толкова трудно колкото изглежда )  като почнем от там че има всички ( или почти , снимката ми е малка и съм стар вече и не виждам ) чипове от стандартния контролер на Apple II , като изключим тях ще останат малко други които лесно използвайки схемата на Борислав Захариев може да навържем логически и готово :) . На това аз му казвам  разказ по картинка и ми се е налагало да го правя няколко пъти само по снимки :) . И  почти винаги от 2-ия път тръгват нещата . Така че даже и ренген не е нужен :) той си работи контролера не му трябва доктор .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #37 -: 09 Май, 2014, 08:06:29 »
Ето ви снимка с голямата резолюция :) Бях помолил човек разполагащ с платката да ми я снима добре. Дъмпа на ЕПРОМ-а можете ли да го направите? Виждам че имате контролера. @@Хънгри не се съмнявам, че без Ренген ще го направиш :)

ТУК е с реалната резолюция
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен ivo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Бургас
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #38 -: 10 Май, 2014, 17:10:45 »
EUPHORIC

Това мисля, че е емулатор на 8Д с поддръжка на този контролер по-горе.

Дос8Д

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #39 -: 16 Май, 2014, 23:45:44 »
Извинявам се за объркването. Аз имах предвид PROMовете на Apple ][ - 2.5" флоппи и часовник конролера :-( .
8Д конролера има стандартни PROMове.

Поздрави,
   Боян

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #40 -: 17 Май, 2014, 00:09:03 »
 Е мисля че това вече го изяснихме , ти "Boian Mitov" пък най малко има за какво да се извиняваш , не стига че си им го направил ами искат и на готово да им го дадеш . Нека се поизпотят малко че да им е по-сладко накрая :) .

Надявам се скоро най накрая да довърша моето SD Флопи за 8Д и тогава ще е още по лесно . Ама покрай Apple нещата не остава време за него. Има още 3-4 нови проекта които чакат да се довършат , ама пусто време  пък и сме вече стари и бързо се изморяваме,  не е както когато бяхме студенти :master2:
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #41 -: 27 Юли, 2014, 22:25:03 »
Извинявам се на всички, че зарязах темата покрай тривиалните ежедневни задачи. Аз съм несериозника, който обеща снимките на Ясен. Утре ще си изпълня обещанието и ще кача снимките тук. Ако някой иска да боде с клечки за зъби може да опита да свали схемата от моята платка (която падна жертва за идеята), стига да обещае да качи схемата както направих аз.
На базата на старите контролери направих нова платка, която е с подобен размер като тази на Боян, но не мога да достигна неговата виртуозност. Все още моята е с 2.5/1.5 см. по-голяма от неговата. Това обаче е и за сметка на Молекс конектор + 5В към 12В конвертор на платката, та да може да се захранва с обикновено ПС-захранване.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #42 -: 30 Юли, 2014, 13:23:59 »
Ето обещаните снимки на контролера. Ако някой ги иска в по-висока резолюция нека ми пише на лично да му ги пратя.
Червения контролер е моя. За разлика от Боян не мога да постигна нищо без буфериране на всички шини, което обяснява и разликата в размера. Но имайки предвид, че не съм хардуерист и на този му се радвам :)
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #43 -: 19 Март, 2019, 10:28:22 »
Някой дали може да сподели схемата от "Отговор #7" с по-добро качество?

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #44 -: 19 Март, 2019, 18:17:09 »
Но имайки предвид, че не съм хардуерист и на този му се радвам :)
Браво! Много добре се е получил червения контролер, и е красив! :-) Със здраве да си го ползваш! :-)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |