| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как да си направим LED монитор от който и да било настолен LCD monitor  (Прочетена 6022 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Както повечето ми модове и този ми се случи, понеже се наложи.

След няколко месечна 24/7 употреба на 17"инчовия ми  HDMI монитор направен от Imac G5,http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=3979.0 от другата тема в раздела, се оказа, че подсветката почва да дава фира, да става нестабилна и тн. Понеже по нея няма електролитни кондензатори нямаше какво да и оправям, контролния чип който сдаде багажа е тотално не намиреаем в БГ.

Имах следните варианти:

-Инверторче за модинг на PC- неон, което е за същата лампа като  в подсветката - 13лв от елимекс

-Универсален инвертор за 2 лампи: 25лв от продавалника ОЛХ

-DIY схема за инвертор , оказа се, че трафчетата за високото ми, не са подходящи за такава...  Някаква чешка, ама не за мос транзистори ...


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Та след като ме осени вдъхновението,  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  реших да мина на доста по-модерния и Евтин вариант- Светодиодна лента:

16530-0

16516-1

Избрах си  на фирма V-tac
Една макара 5метра за 8лв с ддс

тип: 3528,
4500к day light - не дразни очите като студено бялото и не жълтее като топло бялото, уцелих я перфектно.
60 диода на метър лента, напълно достатъчни за добро осветаване

за 12в напрежение

широка е около 6 мм,

За този и монитор се наложи да я оформя- сгънах я по цялата и дължина.

Самата лента е съставена от 3 писти: на средната са светодиодите, на горната към средната са резистори и между долана и средан има спойки.
16518-2
Лентата е меко тиксо с писти в сандвич от тиксо. та  Презапоих  всчико спойки като огънах  лнтата между най-долната и средна писта, за д азастанат на 90 градуса и да може да се вмести където е стояла оригиналната луминисцентна пура.

Също така сгънатата под 90 градуса писта я по изтърних с ножица  по цялата и дължина, за да влезе лесно в жлеба на ориигналната пура. Тука няма страшно, защото чвъпреки че пистата остав агола отстрани като се среже, белия държач/рамка е пласмасов аи изолира от всчико друго.

А забравих, Ленатата има самозалепващо се тиксо отзад фабрично и НЕ е водоустойчива ми е гола!

Махнах 2 от филтровите матови плаки/ листове, които седят между  светоразсвйващото пано плексиглас, понеже лентата е 4,7 w на метър  и е по слаба от луминисцентната лампа. Та без тях светенето е перфектно и не по-слабо от оригиналното.
16520-3
Тук са залепени светодиодните ленти  за пласмасовата рамка държач, на който оригинално седят металните носачи на луминисцентните лампи на подсветката.
16522-4

Ето ги изведени -2 та кабела за Лед лентите, директно запоени за тях.
16524-5


А тук са  вързани на 12 волта към захранването.

Това е финалния вариант, понеже, захранващото e стабилно на 12 волта до 100 тната след запетаята вече. Мислех да добавя един линеен стабилизатор ЛМ7812 , но по подсказката от ориго може да го вържа като токов регулатор, на следващия монитор, който ще минава през тази преработка...
16526-6

Крайния резултат, има малко назъбване на светлината на тавана и пода, но имах офисен монитор нАсер от най-нисък клас фабричен ЛЕД , който имаше абсолютно същите. Та съм достигнал фабричния минимум. Естествено със 120 диодна лената на метър може и регулация на светенето с ЛМ-а да направя, но за сега максимума тук ме устройва щото е и евтино.
16528-7

Благодаря, че прочетохте темата.  ;)  Не спирайте да модвате, това е начин на живот  ;D
« Последна редакция: 01 Август, 2014, 20:06:51 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Получило ти се е много добре!
По тази технология "назъбването" го има винаги, но като се има предвид, че се прави от "нищо-нещо" резултата е супер!
По подобен начин съм възстановил 3 броя 7-инчови дисплей от китайски преносими ДВД плеари (бяха с тотално стопени инвертори и изгорели лампи за подсветка). Направил съм и импровизирано управление с евтин микроконтролер за да не се ползва платката на ДВД-то. Ще постна резултата като добие завършен вид.
За твоя случай мисля, че е трябвало да сложиш плаките - матовата повърхност разсейва още по-добре светлината и назъбването може да бъде и по-малко.
Иначе браво още един път!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Много добре се е получило !  :good:

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Браво Оги! Между другото това ми се наложи да го правя и аз, но със дисплея на един  книговезки нож, защото оригиналния инвертор беше с цена колкото няколко мой заплати (за 4 транзистора и траф), а инверторите от "елимекс" се оказаха пълен боклук.
п.п. Кофти е, че си разкарал плаките, те разсейват светлината и замазват бликовете по ръбовете. От друга страна разсейват и топлината, а светодиодите малко или много - греят.
 Има някакво такова фолио (според рейсърските легенди, като се залепи в/у номера на кола не го лови камера), в случая е идеално за тая цел, перфектно действа като светофилтър отзад, и замазва яко светлината, та не се виждат бликовете от  отделните светодиоди.
Омраз!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Това фолио никаква легенда не е, продаваха го в продавалника.

Аз назъбването го виждам само ако гледам косо крана отгоре ама много косо. При нормално ползване нищо не се забелязва.

ПП, междувремнно направих още един монитор по същата тхнология , но там плаките са доста по-дебели и плътни + че  еповече инчове екрана, и въпреки че оставих само една плака , образа тъмнее в сравнение с нормалното, може да взема от това фолио дето го препоръчваш или да търся по тънка матова плака...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Супер, браво. Това което ще добавя е че ще е добре да се направи с по-мощни светодиодни ленти с повече светодиоди на дължина, и да се сложи задължително импулсен регулатор на тока през светодиодите за регулация на силата на светене. Иначе останалото се е получило много добре!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Само аз ли не виждам снимките? :o
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Мдааа, ето как и Модератора пострада, след като не спазва правилата за публикуване на снимки  :batt:
От няколко дни премахнах функцията за визуализиране на външни линкове със снимка, а той е забравил да се коригира, копирайки темата си от друг един форум  8)
Нищо, има нужните права, ще си я оправи.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Да само дето на модератора всчики снимки са му на хостиг в Дата БГ и всчиките му теми падат...

То да беше само тази.

Аз вчера оправих една колекция, не помня на кой, беше със снимки в 4сторидж, и му направих снимките на линкове, поне да се виждат при цъкане, но за моите теми изобщо не се сетих въпреки, че видях, че  е глобално.

Задълже е ДА се махне от палетата бутона с Мона Лиза  8), щото вече не генерира коректно в средата, ненужен е.
« Последна редакция: 01 Август, 2014, 20:09:45 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
След като Pichaga933 подкара монитора,аз продължих делото и след малко баяне му добавих raspberry pi3.
Остана да го закрепя отзад и пей сърце.
73!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Преди 2-3 месеца с мой сътрудник ,член на форума направихме подобен модинг на 19-инчов LG монитор . Резултатът въпреки лента със 120 диода на метър е по-лош- не достига яркост при стандартно захранващо напрежение . Има и друг проблем който не е разгледан в този пост, но най-вероятно е наличен- диодите светят след изключване на компютъра. Проблемът се решава с добавяне на транзисторно управлявано от сигнала  ON-OFF на захранването реле.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
от доста време се произвеждат готови комплекти с управление за  17'' 19'' и 22 ''

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
тука се гаси цялото захранване щото е ПЦ  захранване а не мониторно и нищо не свети. в последствие  :D


Лумените- силата на светене на диодната лента гледахте ли я като я пазарихте?
« Последна редакция: 01 Февруари, 2017, 21:49:10 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
...му добавих raspberry pi3....

как се представя като десктоп? youtube плейва ли?
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен ian

Браво! Много находчива идея и добре направено. Поздравления! :good:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6895 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
1184 Прегледи
Последна публикация 11 Ноември, 2016, 07:43:04
от Pichaga933
0 Отговора
936 Прегледи
Последна публикация 26 Юни, 2016, 11:03:14
от nikbr
5 Отговора
1506 Прегледи
Последна публикация 20 Юни, 2018, 20:14:12
от shri
4 Отговора
671 Прегледи
Последна публикация 01 Август, 2022, 12:47:47
от CVT

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |