| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Доработка на захранващ трансформатор  (Прочетена 4986 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Здравейте,
Разглобих един стар захранващ трансформатор , за да го преработя за лампов усилвател.
Старите трафове са изчислявани за входно напрежение 220 волта а сега по стандарт напрежението в мрежата е 230 волта.
Навих му допълнително необходимите за 230 волта входно напрежение намотки , но как да разбера каква е била посоката на навиване на съществуващата намотка за да я свържа правилно с допълнителната.
Поздрави
Венци

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #1 -: 30 Юли, 2014, 17:50:46 »
Свържи е по някакъв начин, включи  в мрежата и мери на някоя от вторичните, запиши показанието. После свържи обратно и повтори процедурата. Правилното свързване  е когато показанието е по-малко!  :) Успех!

П.П. Не се бави много че може тока да е големичък в единия случай! 15-20сек. до мин. не е фатално!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #2 -: 30 Юли, 2014, 19:39:39 »
Абе как ще навиваш допълнителни навивки на първичната  :D напрежението у нас както и преди 50 години е същото, само номиналната стойност смениха. Но както знаем мрежовото напрежение не е номинална стойност а диапазон на допустими стойности в който се движи напрежението. Та ако отвориш и видиш толерансите на стария и новия стандарт, ще установиш че напрежението „легално“ се движи в същия диапазон както и преди, тотално безсмислено е да навиваш, да не говорим че 10 волта са 4.5 процента.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #3 -: 30 Юли, 2014, 22:21:57 »
Честно казано, не знам дали енергото не са променили нещо. При мен системно напрежението е 227-228В. преди време започнах да го меря защото захранващия траф на Мелодията която реставрирах, грееше много силно. Премерих анодните напрежения - с 10-15в по-високи, меря и отоплението-6,7в. Та започнах да следя мрежовото и такива са нещата- близо 230в!!! :)

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #4 -: 31 Юли, 2014, 08:23:14 »
Определено има смисъл от преработката на трафа. При мен също рядко пада под 230в
Мерил съ и отоплението и анодното на Орфея, и са над нормата. Ама нещо не ми се пипа по трафа...а грее доста. Замислил съм да го правя с кондензатор в първичната.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #5 -: 31 Юли, 2014, 10:23:38 »
Замислил съм да го правя с кондензатор в първичната.
Аз съм пробвал преди години, не става! Получава се резонанс и като текват едни токове по 4-5А...  :) :master2:

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #6 -: 31 Юли, 2014, 10:54:23 »
За по-мързеливо решение - 2х120 ом,5 вата в паралел и последователно на първичната. Напрежение е в рамките на 220 волта.Пък и на всичко отгоре автоматично получавате "мек старт"  ;)  :hi:

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #7 -: 31 Юли, 2014, 11:22:17 »
Преди няколко дена една LED лампа , която ми светеше на терасата докато си пиех бирата
започна да пуши.Измерих напрежението което ЧЕС ми доставя и знаете ли колко беше - 260 волта.
Обикновено при мен напрежението е 235 - 245 волта, та затова до навивам първичната на трансформатора.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #8 -: 31 Юли, 2014, 13:30:28 »
Намотките за вторични напрежения са развити.Аз си навих 35 навивки и на 230 волта измервам на вторичната 3 волта без да е включена допълнителната намотка на първичната.Когато включа допълнителната намотка веднъж получавам пак 3 волта а при обратното включване 3.5 волта.Кое включване е правилно?

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #9 -: 31 Юли, 2014, 13:42:16 »
Преди няколко дена една LED лампа , която ми светеше на терасата докато си пиех бирата
започна да пуши.Измерих напрежението което ЧЕС ми доставя и знаете ли колко беше - 260 волта.
Обикновено при мен напрежението е 235 - 245 волта, та затова до навивам първичната на трансформатора.

Колега тези 260волта са малко много бе  :unknown:
Погледни да не би да има лоша обща нула .От това стават едни проблеми ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #10 -: 31 Юли, 2014, 14:17:51 »
vangelis - то това решение е ясно, ама е далеч от оптималното. Грее много...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #11 -: 31 Юли, 2014, 14:49:07 »
Инсталацията ми е на две години.Всичко е замерено и отговаря на стандартите.Проблема е , че съм последен на линията а и това напрежение е измерено само веднъж за тези години.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #12 -: 31 Юли, 2014, 16:08:58 »
Подаваш входното напрежение на оригиналната (220V) намотка и мериш напрежението на общата (двете последователно съединени намотки). Ако изходното напрежение е по високо от входното - свързването е правилно. Ако напрежението е по ниско от входното - трябва да се разменят краищата на едната намотка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #13 -: 01 Август, 2014, 15:35:33 »
Абе те тия 260 волта са извън допустимите граници и по стария и по новия стандарт и ти трябва стабилизатор на напрежение а не преработка на трафовете. Относно максималното допустимо напрежение и по двата стандарта то е едно и също защото иначе ще започнат проблеми с доста уреди. Можеш да поровиш някога го бях чел но сега не мога да намеря документа в който пише колко е толеранса и максималното напрежение, по спомени беше нещо от сорта на 250 волта. По селата и малките градчета е така, кабелите са с недостатъчно сечение и в часовете с пиково натоварване например при мен на вилата в с. Свидня напрежението спада до 155 волта а в часовете без консумация се покачва до около 250 - 253 волта. Тук в София напрежението ми е много стабилно, рядко пада под 215 волта и се качва над 236 волта. В 90 % от времето се върти около 219 - 225 волта. Но както казах не е съществено колко е напрежението в мрежата в даден момент от времето, а дали стои в даден диапазон от стойности. Тези уреди обикновено са проектирани за 220 волта +10 - 15% което значи че до 242 волта проблем нямаш. Това че са завишени напреженията на Орфея при 230 волта е естествено тъй като обявените номинални стойности са при мрежово напрежение 220 волта, това не значи обаче че е проблем, то е в рамките на нормалното отклонение. Трафа съвсем не грее заради това, ако ти се занимава и имаш автотрансформатор го пусни да работи през него, задай му ако искаш дори 210 волта напрежение, и виж че трафа ще си грее по същия начин. той не грее така заради претоварване по напрежение и насищане на магнитопровода, а защото просто така си е сметнат за такава работна температура. Попринцип ако може да се държи с ръка няма проблем. Свързването на кондензатор в първичната е нож с две остриета. Както е казал колегата от форума, при определена стойност на кондензатора се получава последователен резонанс (токов резонанс) при 50 херца с първичната намотка на трансформатора, и започва да тече доста голям ток, появяват се опасно високи напрежения на първичната може да пробие и въобще е далеч от търсения ефект. Вече трябва да се подбира стойността да не влиза в резонанс, но дали с такава стойност ще имаш подходящо напрежение на първичната - не знам! Моят съвет е нищо да не правиш по Орфея, не е необходимо. А ако напрежението ти лети доста по причина на родното енерго, просто сложи стабилизатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Доработка на захранващ трансформатор
« Отговор #14 -: 01 Август, 2014, 16:09:05 »
Колеги, това с разните резонанси ми е до болка познато :)
Спокойно! Даже имам една малка разработка, където го използувам успешно в едно зарядно и то забележете в комбинация със симистор в първичната...ама това е друга тема
Ще пусна резултати - само ми дайте време...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |