| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Касетофон Вега 326 азимут  (Прочетена 5246 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Касетофон Вега 326 азимут
« -: 01 Август, 2014, 20:05:01 »
Здравейте, от известно време се занимавам с реставрацията на въпросното руско касетофонче. Механиката е на унгарската фирма BRG и е същата която е влагана в касетофоните VEF Sigma. В процеса на ремонта се изненадах много приятно от изработката на касетофона и от качеството на работа на механизма. Очаквах нещо подобно на българските михайловградски механизми, но бирата се оказа съвсем друга, скоростта е много стабилна, и звука е много качествен (като за моно касетофон „дръжкофонски“ клас). Това което ми направи впечатление е че на някои касети и фабрични и записвани, (записваната беше 90 минутна) азимута плава. Може и да не плава азимута, но звуковата картина е такава - високите периодически се чуват по-ясно и по-замъглено. Лично моето мнение е че това е нормално имайки предвид класа на касетофона, но все пак искам да попитам дали наистина е нормално и са си така фабрично, или има какво да се пипне. Притискателната ролка смених с нова от някакво Сони, същите размери само диаметъра й е с около милиметър по-голям, но предполагам че това не е проблем. Айде като завърша реставрацията и пренастройката на УКВ блока ще пиша за целия процес в самостоятелна тема.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #1 -: 01 Август, 2014, 21:15:44 »
Лентата не се движи коректно. Най-често се дължи на липса на успоредност на осите на маховика и притискащата ролка. Пробвай да увеличиш тежестта на отдаващата ролка. Не може да се очаква добро водене от дръжкофон, но пък и не е нормално азимутът да се изменя чуваемо.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #2 -: 01 Август, 2014, 22:55:30 »
Това е добра насока, ще се опитам да коригирам успоредността на осите на притискащата ролка и маховика. Възможно е да съм я нарушил докато съм сменял ролката, там има едно метално краче което държи оста на ролката в предния край и е пластично и от там могат да се правят известни корекции.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #3 -: 02 Август, 2014, 09:45:14 »
Такъв ефект наблюдавам, когато куплунгът на прибиращата ролка опъва прекалено силно лентата (то се усеща и когато опиташ с пръсти да задържиш въртенето на този куплунг). Ако има възможност, намали притискането на плъзгащия съединител в този куплунг.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #4 -: 02 Август, 2014, 13:04:47 »
Има възможност попринцип да го намаля, но на усет с пръсти според мен опъва колкото трябва, ама знам ли....
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #5 -: 02 Август, 2014, 20:30:01 »
Пробвах да коригирам наклона на оста на притискащата ролка и резултатите са следните: При определен наклон (съвсем очевидно неуспоредна на оста на маховика) изчезва този ефект с плаването на азимута, обаче само на някои касети и то не винаги после пак се появява, абе кофти е механиката според мен едва ли може да се очаква кой знае какво. Мисля си защо ли точно когато не е паралелно на оста на маховика да се получава по-добър резултат, дали не компенсирам по този начин някаква друга аномалия във воденето и за това и да е толкова нестабилен ефекта, ще пробвам утре да намаля опъна на прибиращата ролка, макар че според моите критерии опъна е точно колкото трябва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #6 -: 02 Август, 2014, 21:12:18 »
защо ли точно когато не е паралелно на оста на маховика да се получава по-добър резултат

Обикновено това става, когато притискащата ролка е бъчвообразна, но при теб май има повече причини. Не познавам случай прибиращата ролка да тегли по-силно, докато обратното, е често явление. Опъните на отдаващата и прибиращата са от значение за воденето, като е допустимо да са малко по-силни. При по-слаби, със сигурност ще мести лентата. Правилното водене зависи най-много от връзката тон ос/притискаща ролка и задния опън, но най-напред виж как се държи с различни ленти (касети).

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #7 -: 02 Август, 2014, 22:14:30 »
Бъчвовидна е ролката на око, явно това е една от основните причини. С Балкантонски касети се държи доста по-прилично, гевези се основно на новите издания касети дето ги записват в самозвани студия по мазетата :) Може би лентата е по-тънка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #8 -: 02 Август, 2014, 22:26:11 »
Да не би да имаш износена втулка на тон оста.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #9 -: 02 Август, 2014, 22:28:19 »
Ами втулката на тон оста има малко хлабина, може и това да причинява проблемите, не знам колко трябва да е хлабината допустимо, но си има малко. Дали може да се намери такава втулка в днешно време? Как ме е яд сега че преди 10 тина години изхвърлих един такъв механизъм.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #10 -: 02 Август, 2014, 22:38:19 »
Ако е като на vef 260 имам такъв на камара за части и незнам състоянието на механиката.
Но ако е такава мога да проверя.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #11 -: 02 Август, 2014, 22:53:38 »
Същата е механиката. Унгарска BRG, имам и  VEF 260 Sigma и механиката е същата. Ако не ти трябва ще се радвам да ми пратиш цялата механика за части, или ако не то поне втулката на оста за маховика и фрикционната ролка на приемащия възел, защото в момента съм го направил и работи адекватно с водопроводно уплътнение изрязано с макетен нож :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #12 -: 02 Август, 2014, 23:00:33 »
ок утре ще я погледна

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #13 -: 24 Август, 2014, 19:05:31 »
Работата с азимута се развива без развитие. Аз си знаех че проблема е в изработката на самата механика ама тука ми бяха дадени някои съвети да бича в посока в която няма никакво решение. Така или иначе и всичко по малко и нищо от споменатото. 1.притискащата ролка сони която съм сложил е леко бъчвовидна, при поставяне на оригиналната от механиката която ми изпрати ONZI положението е малко и относително по-добре. Като цяло отново опира до нагласяне на успоредност на осите и така нататък като ефекта е такъв, нагласяш и е добре в началото на касетата, обаче е зле в края, или ако на една касета е поносимо и си мислиш че си го оправил, на другата касета е трагедия. Тествах го с всякакви касети и всякакви настройки като в зависимост от настройките се представя по различен начин на различните касети, понякога се постига вариант при който са по-малко драстични разликите от касета до касета. Но проблемите са твърде много както накрая заключи bojitchko. Има разлика в работата от пъхане на касетата до пъхане на касетата, и от пауза до пауза. има луфтове и хлабини в монтажа на самата притискаща ролка, неизвестно защо оставени умишлено (квадратни отвори се нанизват на кръгла ос). Пробвах и с промяна на опъна от приемащата и отаващата ролка, все едно и също. За мен не става въпрос за повреда а за особеност в работата на механизма иначе казано - толкова си може. По едно време и аз си бях изградил твърде високо мнение за него защото се представяше добре на пръв поглед, но сега съм на мнението на което бях и преди да се захвана с него - че не е нищо по-добро от механизма на нашата Октава например. Е, от към стабилност на скоростта е много по-добре докато там това е основния проблем, но така или иначе няма оправия е това е! Освен да е центровка на главата, ама ако беше проблема в главата трябваше азимута да е един и същи а не да се мени.... не знам. Не е много драстично, но е твърдо неприемливо за моите критерии. Много ще ми е терсене ако така си остане, ама яко на там вървят нещата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Касетофон Вега 326 азимут
« Отговор #14 -: 24 Август, 2014, 20:00:28 »
Даа  ще  стигнеш  до извода  че  Соц  техниката  не става  за  нищо ,за съжаление ! Теи  изцепки като  Веф 260  и  подобни  "чудеса" са  живото  доказателство . Аз имах един руски  магнет  3  мотора   3  глави  "УЖ' логическо  управление  и нам  кво си  и тръгна чак  когато  изолирах  половината електроника  за  брояча  и  дистанционното  (и  такова  имаше  на отделен панел) .Няма да ти  давам съвет какво да  правиш  ти си  решаваш ,за мен е загубена  кауза  ,уверих се  отдавна в  това за  соц техниките !!! Руснака  прави  танкове   другото е   правено  в  почивките  между 2  танка !! :--- :--- :--- :bomb: :bomb:
« Последна редакция: 24 Август, 2014, 20:11:11 от gruyo »
Удрииии!!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |