| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Конвектор вместо алуминиев радиатор  (Прочетена 36182 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Конвектор вместо алуминиев радиатор
« -: 16 Декември, 2013, 22:19:44 »
Без претенции че съм открил топлата вода-само както много други любознателни и човъркащи българи - съм я накарал да ме сгрява през тези доста студени зимни дни по-бързо и по-ефикасно. След като услужливи търговци от Продавалника ми пробутаха климатик (все пак ефтин) но с дефектен компресор започнах да мисля как да компенсирам поне отчасти щетите. Компресора нарязах за скраб-2кг мед и около 20кг желязо,вътрешното тяло е перфектно-Осака 18-ка конвенционално. Много тиха турбина с три скорости, управлява се от дистанционното. Подробностите могат да се видят на снимките. Последно обяснявам че е нужен оксижен и умения за ползването му. Ако има интерес  мога да дам допълнителни уточнения.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #1 -: 16 Декември, 2013, 22:58:36 »
Имам познат в гаранционен сервиз за климатици-"заварките" на тръбичките ги прави с една малка газова горелка.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #2 -: 17 Декември, 2013, 08:55:09 »
      Нещо не разбрах - свързал си радиатора на климатика към парното и използваш само вентилатора? Ако може, дай подробности. :flag_of_truce:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #3 -: 17 Декември, 2013, 09:16:41 »
На първата снимка се вижда- макар и малко размазано-понеже я правих снощи и осветлението беше слабо вътрешното тяло на климатик Осака 18BTU свързано към отоплителната ми инсталация. Използвам котел на твърдо гориво- предимно дърва. Тъй като тялото на климатика е с медни тръби и алуминиево богато оребряване от една страна , а  турбината от друга  КПД на този излъчвател е много по-висок от този на обикновенните радиатори. Сгрява много бързо големи помещения-стига котела да има достатъчна мощност. По други форуми- напр. Направи сам- пишат, че някои са сменили всичките си радиатори с такива тела. Моят опит показва че това е пресилено -тялото много бързо издухва топлото и трябва да има датчик на топлата тръба, който да го включва над определена темопература. Другата подробност е че тялото трябва да бъде от конвенционален климатик-не инвертор- за да може да работи самостоятелно и да се ползва дистанционното му управление. На другите две снимки се вижда ,че тръбичките са по-широки и имат присъединител една втора цола -ЗАВАРЕН-не споен. Газовите горелки не могат да вдигнат достатъчна температура - поне повечето от тях.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #4 -: 30 Октомври, 2014, 16:55:46 »
Мисля да правя нещо подобно, дай малко повече информация как работи турбината без да има връзка с външното тяло. Дистанционното работи ли ?

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #5 -: 31 Октомври, 2014, 08:42:59 »
Имам познат който от поне три години е с такава конструкция. МНОГО е доволен. Не съм питал за подробности, но знам че се ползува активно. Само знам, че има отделен кръг от котела до тялото за да се осигури необходимия дебит /налягане/ за да не истива като му пуснеш вентилатора.
Тръбите според мен се запояват с твърд припой....а може и да греша.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #6 -: 31 Октомври, 2014, 09:28:50 »
И аз мисля че медните тръби ги запояват с твърд припой и газова горелка. Поне на хладилниците така правят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #7 -: 31 Октомври, 2014, 17:17:02 »
Аз от преди 2 часа горя пелети.
20289-0
Обмислям обаче смяна на радиаторите с нещо като конвектори. Те от своя страна са много скъпи, над 500лв за брой. Затова мисля да изнамеря стари климатици и да им ползвам вътрешните тела. Така ще мога да поддържам по-ниска температура на водата и съответно по-нисък разход на пелети. Старите японски климатици са с по-дебели тръби от новите и за това са по-добри за тази цел. Само ме притеснява електрониката. Някъде четох, че трябва да се запазят датчиците и електрониката от външното тяло, в противен случай не можел да се вкл. вентиалтора на вътрешното.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #8 -: 31 Октомври, 2014, 18:07:41 »
Не съм убеден дали трябва да сваляш температурата на водата под 60гр
Мисля че започва конденз в комина и вътре в самата камина.
Поне така пише на моя котел за дърва или въглища.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен dario_78

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: Razgrad
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #9 -: 27 Декември, 2014, 20:46:21 »
Здравей те и от мен Значи по тази тема мога да ви помогна .Значи с климатичните тела се получава много добре , имат добро топло отдаване и са много ефикасни проверено от мен . Например за една стая 4 на 3.5 квадратни метра вземате една дванайска
( 12000btu) само вътрешното тяло и към дебелата тръба свързвате  топлата вода а към тънката студената . Търсите тела само от конвенционалните модели не от инверторите . След като всичко е свързано и водата са затопли помпата почва да върти , водата преминава през тялото и когато датчика (тръбния ) усети температура 40 градуса ще започне да обдухва тоест ще завърти вентилатора. Пускате тялото на режим отопление и запалвате парното и когато достигне необходимата температура ще се включи вентилатора и обратното при липса на температура ще се изключи.
Ако някой има въпроси да пиши.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #10 -: 02 Януари, 2015, 10:10:34 »
Аз имам въпроси. Тръбите на питата на вътрешното тяло обикновено са Ф6 или по-малки. По форумите пише, че е добре да се сменят с Ф12 но въпреки това е възможно да няма достатъчно мощност помпата, за да прекарва достатъчно количество вода през питата и така тялото започва да духа хладно, което не е желателно. Как стои въпроса с обезвъздушаването и регулирането на вентилатора ?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #11 -: 02 Януари, 2015, 16:32:22 »
Логичен въпрос, и мен ме интересува.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен dario_78

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: Razgrad
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #12 -: 02 Януари, 2015, 17:43:38 »
Здравейте и за много години . Значи за регулиране на вентилатора всяко тяло си има датчик което е закрепен на самата пита и когато в режим отопление датчика усети температура около 40 градуса подава информация на вътрешната платка и вентилатора се включва. И в зависимост от температурата той се усилва повече и при липса на температура се изключва. А за тръбите хубаво е да се заварят с диаметър ф 12 . И както казах телата трябва да са от конвенционалните модели( не  от инверторите) . И най хубав резултат се постига когато водата  е между 50 - 60 градуса . 

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #13 -: 02 Януари, 2015, 18:49:33 »
Свързващите тръби трябва да са по-дебели, друго важно нещо- най-добре е да се свържат непосредствено до питата . Моят човек не си  е направил труда да разрови дреболиите, за да не си усложни живота с някакво евентуално прекъсване в управлението . По отношение на управлението- както съм писал първоначално вътрешното тяло на конвенционалния климатик може да работи самостоятелно .Тъй като при мен то изпълнява спомагателни функции-да поддържа плюсова температура в помещение , където съм настанил цветята за през зимата аз го изключвам чрез дистанционното управление и два-три пъти през деня го пускам докато издуха жегата . Не съм го оставял да работи в автономен режим , защото няма смисъл-помещението е 50 кв. метра , за да вдигне 16 градуса трябва да работи поне 24 часа, при това останалите радиатори трябва да бъдат спрени . Тялото излъчва и без вентилатор. Обезвъздушаването не е проблем- пуска се помпата на най-високата и скорост, затварят се някои от клоновете на системата , за да се пренасочи циркулацията към конвектора, който действително е с по-голямо съпротивление. След като се усети топлия въздух спрените клонове се пускат наново и системата продължава да работи . Не съм слагал обезвъздушител само за него ,вече втори сезон не се е налагало да го обезвъздушавам. Впредвид голямата ефикасност на този вид конвектори и по- голямото им съпротивление е необходим подбор на котел и помпа с подходящи показатели. За пресмятане на телата трябва да се преобразуват BTU в Kwh . Радиаторите в моята, а и в други системи се пресмятат на база  120 вата за кв.метър или 60 вата за куб. метър от помещение в изолирана сграда. Общата мощност необходима за сградата определя мощността на котела. Тъй като стана доста дълго спирам, ако има поставени още въпроси и ако мога ще дам отговори.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #14 -: 02 Януари, 2015, 18:57:16 »
Специално за Мано-не те съветвам без никакви опити да смениш радиаторите с конвектори .Купи старо тяло , в продавалника можеш да намериш даже за 50-60 лева- и го включи за да разбереш дали те устройва . Предварително ти казвам че не бива да го слагаш в спалнята- от вентилатора не може да се спи, даже и при най-тихите.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |