| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115567 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #30 -: 01 Август, 2014, 22:09:57 »
Следващият експонат - ВИСОКОГОВОРИТЕЛ АБОНАТЕН "ТОНМАЙСТОР" ТИП ВА-III
Не успях да го снимам отвътре, но картината е ясна: понижаващо трафче с разделена вторична намотка за регулиране силата на звука, говорител, подобен или същия като тези слагани в някои български телевизори. Звуковата картина която създава една такава "точка" е с приятен тембър, с подчертани ниски и с леко изрязани високи честоти - все едно се слуша от средновълнов приемник. Интересното тук са различните модификации на въпросната марка. На едно място видях сива "Тонмайстор", но с голям говорител, пак каквито са слагани в старите български телевизори само, че ламповите. Явно тези последните са от по-старите "Тонмайстори". При тях високите честоти изпъкват повече, но пък и ниските са по-силни. Общо взето за тази пластмасова кутия свирят доста добре. Сега забелязвам че "Панорамата" е ВА 4, а тази най-новата "Тонмайстор" е ВА 3. Може би "Панорама" са наследник на "Тонмайстор"... :)

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #31 -: 01 Август, 2014, 22:14:29 »
Аз съм си направил 2 такива без трафовете за колонки като експериментирам нещо. Вътре са с 3W 4 ома говорители. Свирят много!!!

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #32 -: 01 Август, 2014, 22:59:44 »
Аз ще ви покажа пък високоговорителя тип Р-ВА-4.Тези снимки съм ги споделил и в силистренския сайт http://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/vg_r_ba_4.html

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #33 -: 01 Август, 2014, 23:18:06 »
Това е най-красивата радиоточка, обожавам я! Напомня ми за детството, понякога я виждах в старите магазини на горните рафтове. Като бях малък си мислех, че е радиоприемник... :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #34 -: 02 Август, 2014, 07:23:35 »
Преди време от аукциона си купих тази дървена радиоточка:

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #35 -: 02 Август, 2014, 08:44:41 »
Интересно. От тези черните никога не съм виждал наживо. Тази последната дървената, дали е българско производство? Има ли някаква информация за нея?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #36 -: 02 Август, 2014, 09:01:57 »
Прилича на поръчкова, не заводска.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #37 -: 02 Август, 2014, 11:20:13 »
Може да са се произвеждали в някое цехче към ТКЗС или нещо такова. Нищо на пише на нея, капака беше запечатан с лепенки и печат на тях. Ето тук бях пуснал тема за нея:

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4279.msg29098#msg29098

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #38 -: 02 Август, 2014, 20:01:23 »
Днес при разходката из битака в Малашевци си купих две благоевградски радиоточки Р-ВА-4,това което показва колегата  Bobi MW.Исках да са абсолютно еднакви,но уви едната е с бяла пластмаса,а на другата жълтеникава.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #39 -: 01 Септември, 2014, 19:27:16 »
Една интересна книга свързана с радиоточките "70 години Бургаско кабелно радио", автор Виолета Секиранова.(ISBN: 978-619-154-028-0)
Книгата е безплатна за четене на следният адрес http://e-knigi.eu/ebook.php?pid=152
В нея се описват интересни неща за развитието на кабелната мрежа в Бургас и окръга, като внедряване на шестпрограмна радиотранслация, история на радиото в България като цяло, споменава се и за "Туланъ", който както знаем е произвеждан в Бургас и много други интересни теми.
Сайтът на "Общинско Радио Бургас" се намира на адрес: http://radioburgas.net
Приятно четене! :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #40 -: 02 Септември, 2014, 08:35:42 »
 :good: :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За радиоточките...
« Отговор #41 -: 31 Октомври, 2014, 11:06:13 »
Благодаря на kolev за интересната книга !  :)

Преди години обслужвах радиоуредбата в студенско общежитие и не плащах месечен наем 3 лв.
Един ден сигналът на цял етаж прекъсна. Започнах да търся повредата с ВЕФ204 с батерийно захранване и трансформатор от радиоточка на изхода. В над десет стаи, радиоточките звучаха едновременно относително добре !

Преди няколко години се наложи да използваме 20 броя стари радиоточки "Тонмайстор" в сграда, където трябваше да се използват само за оповестителна уредба. За проверка на съществуващата мрежа включихме 5 ватов усилвател с изх. трансформатор и филтър за изрязване на НЧ. При пробите във всички точки сигналът беше силен и ясен, дори имаше оплаквания, че е прекалено силен.
Това се получи на практика, а "теоритиците" могат да разтягат ластици колкото си искат ! :drinks:
« Последна редакция: 31 Октомври, 2014, 11:13:11 от Radio208 »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #42 -: 31 Октомври, 2014, 21:26:18 »
Радвам се, че темата ви е интересна. :)
Една добра новина по случая, отново от гр.Бургас и отново от кабелното радио, а именно отстраняването на сериозна авария по кабелната мрежа на "Общинско радио Бургас". http://www.radioburgas.net/index.php?option=com_content&view=article&id=6983:2014-10-21-07-24-44&catid=35:2009-10-11-13-55-37&Itemid=74
Много бургаски домакинства отново се радват и слушат своята радиоточка.  :)

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За радиоточките...
« Отговор #43 -: 01 Ноември, 2014, 09:43:32 »
В началото на "демокрацията" живеех в блок в район "Северен" в Пловдив. Съседите под моя апартамент си пускаха радиоточката на MAX дори когато в апратамента им нямаше никой - против крадци ! :D Тази радиоточка озвучаваше, не само моя апартамент, но и голяма част от междублоковото пространство при отворен прозорец. Собственикът на радиоточката не беше плащал такса от няколко години, но явно го бяха забравили !
Не знам сега в Пловдив дали има кабелно радио с радиоточки !

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #44 -: 02 Декември, 2014, 20:32:43 »
Здравейте. Попадна ми от въпросните точки с по-голям високоговорител които споменах по-горе. Мисля да си я реставрирам и да си я слушам като псевдо радиоточка закачена на високоговорителя на някое обикновено радио. За сега ще покажа снимка само от вътре. Мисля да я разглобя и измия основно, въпреки че ми е свидно да развия винтовете поляти с боя. За съжаление срещу пожълтялата пластмаса няма лек, но колкото толкова.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |