| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Волна-К  (Прочетена 14680 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Волна-К
« Отговор #15 -: 27 Юни, 2016, 18:54:27 »
Щом има 230 волта след кенотрона значи изправитела е наред.Това е големия проблем на това радио,понякога слиза до 180 волта и пада силно чувтсвителността.На тоя приемник не му е нужен лампомер да се направи диагностика на лампите.Може,но не е задължително,долу в дясно над потенциометъра за усилване на НЧ има галетен превключвател "Токи ламп" Превключваш и гледаш дали стрелката влиза в черния сектор в средата на скалата на системата.Да те предупредя,някой лампи се регулират от потенциометъра "Усиление ПЧ"Сега не мога да си спомня дали цк ключето трябваше да бъде на АРУ или на Выкл при това потенциометъра "Усиление ПЧ" трябва да е усилен до край.Ако на долните диапазони трябва да се почисти превключватела на междинните честоти.Във всеки случай трябва да се провери и почисти.Отнема малко време и трябва да се внимава.После взимаш сигнал генератора и проверяваш работата на първия смесител.
За лампите,скапва се кенотрона,Понякога дават фира смесителите на 6Ж2П,междинночестотните усилватели на 6К4П по принцип до сега не съм намирал там да са дефектирали.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #16 -: 28 Юни, 2016, 01:29:11 »
Утре ще продължа .

Ето и един клип , теста е направен около 14 часа , антена е 10 елемента логопериодична от 3 до 10 Mhz насочена на изток .


Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #17 -: 28 Юни, 2016, 16:37:22 »
При усилен до край потенциометър "Усиление ПЧ"  всички лампи си влизат в черния сектор . Почистил съм с гума контактите на барабаните и перата , и съм напръскал с WD 40 контактите в екранираните кутии .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #18 -: 28 Юни, 2016, 17:57:18 »
На мен приемника ми звучи нормално като за зашумена градска среда, ама не знам, ако тая антена е наистина хубава, високо монтирана и т.н. действително би трябвало да се представя по-добре. Но лично според мен не му липсва точно чувствителност защото шумовете от смущения в ефира си се чуват много добре и силно. Как е съгласуването с антената? Кабела от тая антена дали е изправен? С какъв приемник го сравняваш 1:1 на същата антена като заключаваш че му липсва чувствителност? Дали не очакваш твърде много от него?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Волна-К
« Отговор #19 -: 28 Юни, 2016, 18:34:59 »
По принцип на честоти над 15 -20 мхц приемника е малко глух по рождение :) това се отнася за 9-тия диапазон.Аз имам Волна К и Волна КТ която има целия средновълнов диапазон,но е отрязана долната част на късите вълни.Приемника според мен си работи добре.Ще се наложи разбира се малко освежаване и нов плексиглаз на механичната скала.Пробва ли калибратора дали работи.При мен е скапан и не съм правил опити да го ремонтирам.Не знам смяташ ли да го ползваш като приемник за хобито.Преди години бях направил трансиверната приставка на Шулгин.Работи много добре.
На този приемник съм слагал преселектора от ARRL наръчника.Тази част която преведоха през 70-те и пуснаха като две части на български език.Няма да го познаеш ако сложиш една такава кутийка отпред.По принцип за долните късовълнови диапазони е около 10-15 мкв както е според документацията.Но на последните над 15 мхц най добрата е около 30-40 мкв.Така се случи че преди време с shri работехме заедно в една работилница където ги носеха за ремонт и да ти кажа честно това е морско радио което е заточено за свръхдълги дълги,междини и долната част на късовълновия диапазон до към 12 мхц.Масово се е ползвал в търговския и военния флот до преди 30-40 години.Сега е раритет :) сега има далече по модерни приемници.Пожелавам приятни усещания пред него :)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Волна-К
« Отговор #20 -: 28 Юни, 2016, 19:46:59 »
Така беше Асене. Всеки кораб имаше по една. Припомни ми едно време, как се врях при Лечо, да искам да ги чувъркам за да се науча да ги правя. Но много ясно помня, че първото нещо което правехме с Лечо е лампомера. Но със сегашния голям шум и смущения в градска среда, не очаквай много. Тя се ползваше за цели за които не и трябваше много голяма чувствителност.
Ето тука данни;
http://www.cqham.ru/trx/volna.html
При чувствителност 15-40Мкв. не очаквай много. Той фоновия шум я запушва в града. На село някъде извън градска среда може би ще е по-добре.
Виж какво са писали братушките тук

"Помню что в Волнах в УВЧ лампу 6К4П меняли на 6Ж38П, таким образом уменьшали шум и увеличивали чуствительность. Менять в схема ничего не надо."

http://forum.qrz.ru/120-lampovye-dushi/20329-uluchshenie-chuvstvitelnosti-volna-k.html
И въобще интересни неща са писали руснаците струва си да ги прочетеш. И за отрицателното напрежение са писали в този приемник това е проблем на конструкцията.
« Последна редакция: 28 Юни, 2016, 20:02:54 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #21 -: 30 Юни, 2016, 23:09:19 »
Може и аз да очаквам твърде много от "Волната" . Корекцията за тока работи само при някои лампи . Иначе мисля да я използвам за слушане , външния вид със сигурност ще го променя . И ще търся да сменя лампите с нови . Приемам и всякакви съвети за модификации към по-добро . Няма смисъл да я оставям оригинална при положение , че може да стане по-добра .

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Волна-К
« Отговор #22 -: 01 Юли, 2016, 07:49:05 »
Щом си мераклия да подобряваш работата на радиото виж този линк;
http://us5msq.com.ua/prostaya-dorabotka-priyomnika-volna-k/

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Волна-К
« Отговор #23 -: 01 Юли, 2016, 09:14:03 »
Утре ще продължа .
Ето и един клип , теста е направен около 14 часа , антена е 10 елемента логопериодична от 3 до 10 Mhz насочена на изток .


От 4 мин. и 19 сек. до 4 мин. и 50 сек. се чуват смесено програмите на Радио Китай на български език и Радио "Гласът на Турция". Защо се получава това смесване ?
Със Селена В-207 на 41метра (с допълнително разлят обхват), двете радиостанции се разделят без проблем и има разстояние по скалата между тях.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #24 -: 21 Юли, 2016, 13:47:01 »
След смяна на Л2-3 ( 6К4П ) има промяна към по-добро . Мисля да сменя всички лампи ,но из моите запаси изрових само тази 6К4П и два броя 6Ж2П. Ако на някой му се намират лампи 6Ж2П ,6К4П , 6A2П и 6Ж38П нека ми пише .

"Модернизирах" леко и стрелковата система .


Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #25 -: 24 Юли, 2016, 20:24:05 »
Цитат
се чуват смесено програмите на Радио Китай на български език и Радио "Гласът на Турция". Защо се получава това смесване ?

Абе това радио голям боклук бе! Не случайно съм решил да си купя! :D

По принцип не би трябвало да се чува, защото е с двойно преобразуване( 915 и 85 kHz) и би следвало да има добра селекция по огледален канал.

Лампи 6Ж38 имам и бих ти дал колкото ти трябват за Волна-та. Трябва да се има предвид че 6К са пентоди с удължена характеристика, докато 6Ж са с къса и може би не е толкова добра идея да се заменят.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #26 -: 13 Септември, 2016, 21:39:49 »
Да не си помислите че съм зарязал "Волната"  .
Вече си има чисто нов плексиглас на скалата .
Изглежда жълт защото не съм му свалил защитното найлонче .

Ето и клип как се изрязва на лазер за точно 30 секунди :D


Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Волна-К
« Отговор #27 -: 15 Октомври, 2016, 01:35:18 »
Скоро и в завършен вид .  :D

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Волна-К
« Отговор #28 -: 15 Октомври, 2016, 12:08:44 »
Абе това радио голям боклук бе! Не случайно съм решил да си купя! :D

По принцип не би трябвало да се чува, защото е с двойно преобразуване( 915 и 85 kHz) и би следвало да има добра селекция по огледален канал.

По принцип не "би трябвало", ама на клипа се чува друго !
Няма отговор на въпроса, каква е причината за смесването на две радиостанции, които са на различни честоти !
Радиото не е "боклук бе" ! Не случайно и други може да са решили да си го купят !  :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Волна-К
« Отговор #29 -: 15 Октомври, 2016, 13:15:56 »
Това радио е правено по стандарта за свързочен радиоприемник от края на 50-те години на миналия век.Аз имам два от вариантите Волна К и Волна КТ транслационен вариант с наличен целия средновълнов диапазон.Това е стабилен и качествен приемник с голяма "дуракоустойчивост" Ако му се направи качественна профилактика ще работи още дълго.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |