| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 45941 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Само да не се получи обратният ефект - да потъмнеят по-бързо и по-равномерно навсякъде  :rofl:.имайки предвид,че повечето такива предпазващи продукти осигуряват точно това - равномерен и траен тен  :drinks:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
хахах  :D ами те жълтеят и от жегата не само от светлината, примерно на нинтендото ми NESката  върху нея ми беше сателитният приемник който си грее и за година 2 пожълтя леко там където я грееше, май и нея може да пусна на слънчева баня с перхидролена  "защита"  :D

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Въпрос:
Избелване или боядисване на пожълтяла пластмаса е за предпочитане ?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Определено избелване става много добре както виждаш и с боята имаш слой дори да пръскаш а с четка да не говорим пък с половин литър перхидрол видя колко много неща избелих вчера трерирах монитора още веднъж и без пяна става екстра впрочем след второто третиране  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Много добри резултати! Скоро и аз ще го тествам на един Тонмайстор :). Относно пожълтяването - това е окисление на пластмасата което се случва както под действие на UV лъчи, така и под действие на топлина, без въздействие също си пожълтява но значително по-бавно. Така че за защита не може да се говори, новите пластмаси по-скоро са с по-устойчива на окисление формула или просто не пожълтяват като се окислят, едва ли слънцезащитен крем ще помогне.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
това с крема беше в кръга на шегата  :D иначе да страхотно се получава, тия дни ще снимам монитора, който доизбелих вчера допълнително , добре че хванах слънцето, че днес вече се поразвали времето, но поне е прохладно  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ако сериозно се занимаваш може да си купиш и лампи излъчващи UV-A светлина, водят се за привличане на насекоми май. Такива си купих и използвам в експонатора за платки по фототехнологията, така че ако го правя вероятно ще облъчвам с тях, предполагам че ще е по-ефективно от дневната светлина, поне няма да се нагрява пластмасата много по време на процедурата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
имам UV лампа и съм пробвал обаче когато пробвах с нея имах само 3% разтвор кислородна вода, а сега разполагам с 30% пероксид , но според мене слънцето е по-ефективно (по спомен дори с 3% вият разтвор на ярко слънце стана работата, тогава пробвах просто на едно копче от въпросната клавиятура и го избели, много по-бързо от колкото с лампата за цяла нощ и от тогава се нахъсах да избелвам щото видях че действа :)
Но когато почнат дъждовете няма друг вариянт ,ако си нахъсан  :P
Ще пробвам и с UV лампата тия дни с сегашният пероксид да видим, но откровенно съм убеден че слънцето върди по яка работа  :) Но ще направя експеримент тамън ми остана една жълта кутия от ХТ/АТ клонинг  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Зависи от мощността на лампата разбира се. Единствения проблем със слънцето е инфрачервената енергия която е нежелателна, нагряват се силно и може да се деформират някои по-калпави пластмаси. От друга страна може би пък по-високата температура води до ускоряване на процеса знам ли. И лампата зависи каква е, едни са черните лампи (тръбата изглежда черна когато не свети, а като я запалиш изглежда дълбоко виолетова а на нейна светлина бялото фосфоресцира) дрруго е чиста UV-A лампа с луминофор като е угасена изглежда като обикновена луминесцентна лампа, като я запалиш свети със светло синя светлина, третия вид са бактерицидните на вид прозрачни тръби от кварцово стъкло, те излъчват и UV-A, B и C и са доста опасни. Та за избелването мисля че трябва от втория вид, но така или иначе една тръбичка работа няма да свърши трябва си сериозна мощност за да конкурира слънцето.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
UV лампите не са добра идея, тъй като за тази цел е необходима дължина на вълната около 320nm. Това попада в UV-A спектъра, но повечето лампи на пазара имат пик около 370 nm. Разбира се може да се намери крушка с подходящ спектър на излъчване,  но дали си струва усилията, времето и парите, при положение, че резултатът е спорен, а имаме на разположение безплатен източник "като слънце"?   :D :D
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Абсолютно си прав, съгласен съм с тези доводи. На 365 нанометра е максимума на излъчване на моите лампи за експониране на печатни платки, явно се явява нисикчо. Проблема както казах с източника в случая буквално „като слънце“ е че е в наличност за използване само когато той си поиска и че излъчва инфрачервена енергия която в случая нямаме доказателства че е необходима за процеса. Докато второто не е много сериозен довод, то първото на мен не ми харесва мразя всякакви дейности които зависят от прогнозата за времето, както и като правя нещо по колата и то вземе да препръсква или направо да вали побеснявам :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Според мене и топлината освен светлината допринася за обратният процес, щом също е виновник за пожълтяването  :)

абе бате райко като грейне равен нема  8) :D Само дето тия дни се е поскрил, добре че фанах баш якото слънце да си избеля нещата хехе  :)

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
По принцип правилото е, че топлината винаги ускорява химичните реакции. Както ускорява пожълтяването, така ще ускорява и избелването и деполимеризацията.
С други думи - хубаво е експозицията да се сведе до минимум. А 1-2 часа експозиция еднократно не би трябвало да бъде проблем.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Споделям написаното от колегата "RETROTRONICS.info"
Мисля че е много полезно  8)

Малко за ретробрайт-а:

За проблема с побелелите пръсти - на Шол има един крем за възстановяване на напукани пети - "Scholl - Cracked Heel Repair Creaм / Active Repair K+". От собствен опит - помага за пръстите.
Аз гледам да нося и предпазни очила, че не ми се мисли какво ще стане ако ми пръсне в очите...
Забелязал съм, че реакцията (избелването) продължава известно време и след измиване.
Ако пластмасата се остави много дълго в разтвора, настъпва промяна в структурата и, разваля се и няма връщане.
За големите елементи аз си правя тампончета от дунапрен и с тях нанасям перхидрола директно по елемента. Много е играчка, но при неравномерно пожълтяване (когато слънцето е осветявало едната страна или е имало монитор отгоре и т.н.) мога да нанасям по-често на по-жълтите места и да изравня цвета.
Бях пробвал една формула от интернет - с добавяне на Oxi Action (на Vanish) - резултата беше плачевен. Пластмасата се стопи.

Иначе неща, които съм избелвал преди 7-8 години и не са били изложени на слънце след това, са си още бели  :)

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Бях пробвал една формула от интернет - с добавяне на Oxi Action (на Vanish) - резултата беше плачевен. Пластмасата се стопи.

Той е за разтвор от 3-6%, не 30%  :D

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1450 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |