| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Антена за 145 mhz  (Прочетена 34731 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #45 -: 26 Август, 2014, 20:27:01 »
Radio hobi ползвам  RG58 ,чешко производство и е от истинските!Става дори за 470 Mhz,с поносими загуби.Мерен е s TDR рефлектометър,всичко си е според етикета на макарата Цената за метър на дребно е 1,20 лв.Ако решиш мога да ти изпратя!  :hi:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #46 -: 27 Август, 2014, 18:15:29 »
Дори келявия RG58 от Конрад става за малки разстояния. При мен работи и на 144 и на 433 едно парче 9 метра. Малко му е рядка оплетката, но не е проблем.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #47 -: 27 Август, 2014, 19:19:54 »
Дори келявия RG58 от Конрад става за малки разстояния. При мен работи и на 144 и на 433 едно парче 9 метра. Малко му е рядка оплетката, но не е проблем.
То че става, става ahedproductions!Ама да ти кажа  още по-добре за простир става от Конрад коаксиала! :D Силно ще се изненадаш ако вържеш 50 ома активен товар в началото и краят му и измериш отдадената мощност примерно за 20 метров коксиал от този тип....... ??? Или при нас вече  силно присъства т.н.професионално изкривяване :D Ето как изглежда чешкият,медна,гъста оплетка и многожилно централно жило ,всичко по правилата!  :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #48 -: 27 Август, 2014, 19:33:49 »
За 144 мхц това ше има толкова много децибели затихване че самото построяване на антената ще е безмислено.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #49 -: 27 Август, 2014, 22:20:37 »
Radio hobi ползвам  RG58 ,чешко производство и е от истинските!Става дори за 470 Mhz,с поносими загуби.Мерен е s TDR рефлектометър,всичко си е според етикета на макарата Цената за метър на дребно е 1,20 лв.Ако решиш мога да ти изпратя!  :hi:

Ще имам предвид .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #50 -: 28 Август, 2014, 00:00:56 »
 :D Така си е!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #51 -: 13 Септември, 2014, 20:47:48 »
Днес си направих един GP , въртях суках КВС-то под 1,8 на 145.450 не можах да го смъкна ,то не се знае и уреда колко ми е точен  ....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #52 -: 14 Септември, 2014, 18:36:29 »
Най-бързият метод е да ползваш безиндуктивен,активен товар 50 ом,за да си тарираш поне прилично уредчето..Ако имаш нужда от такъв ,пиши на лични!  :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #53 -: 14 Септември, 2014, 22:06:47 »
От Конрад коаксиала RG174 също е с медна оплетка (не толкова гъста) и многожично централно жило. Аз го ползвам за аудио цели и ми върши добра работа, е бих искал да си намеря коаксиал от дебелия (дебел колкото телевизионен коаксиал) с гъста медна оплетка, и многожично централно жило за направата на качествени кабели чинчове за висококачествено аудио, ама дори не им знам номера на тия коаксиали, нека колегите ако ги знаят и имат идея от къде мога да закупя на прилични цени да ми пишат. Веднъж ги гледах на едно експо, май за GSM клетки ги ползват.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #54 -: 14 Септември, 2014, 22:32:01 »
RG213 е доста дебеличък .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #55 -: 15 Септември, 2014, 21:01:39 »
Ето тук намерих две антени с доста добра информация за изработка + измервания и диаграми .
http://lz4ha.orgfree.com/joomla/index.php/my-constructions/92
http://lz4ha.orgfree.com/joomla/index.php/my-constructions/85

Тези дни мисля да изпробвам четири елементната .


П.П. Някой скоро да си е купувал 8 мм тръбички ? Утре мисля да видя в Практикер .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #56 -: 19 Септември, 2014, 22:05:54 »
Ако някой се нуждае от алуминиеви тръби и профили това е магазина :
http://www.dnstil.bg/

Аз си взех 10х1 и 20х20х1,5 и утре започвам яги-то , само се чудя от какво да направя подложките под елементите .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #57 -: 19 Септември, 2014, 22:27:27 »
Абе радио хоби, защо така настойчиво страниш от програмата която ти препоръчах за изчисление на яги антени? В нея може да си проектираш антена с произволен брой елементи за произволна честота, после може да я експортираш към MMANA-GAL и да си я симулираш, да видиш как е и ако ти харесва да пристъпиш към изпълнението. Ако въпроса с построяването на антена стоеше пред мен щях да процедирам по този начин. И защо не сглобиш антената на дървена основа, ами се занимаваш с държачи за елементите?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #58 -: 19 Септември, 2014, 22:41:33 »
Не че страня от програмата просто не искам да преоткривам топлата вода , и най-вече защото едно се случва виртуално ,а съвсем друго на практика . Антената е проектирана и изпитана .
Доста хора са я повторили и са останали доволни . Колкото до дървения бум нямам намерение посред зима да се катеря по покрива и да сменям изгнила или изкривена летва .
http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm     144MHz-Yagis    ->   4-El.-50Ohm (0,76m)
« Последна редакция: 19 Септември, 2014, 22:53:29 от radio-hobi »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #59 -: 19 Септември, 2014, 22:54:12 »
Няма нищо виртуално в тази програма радио хоби. Нито откриваш топлата вода. Ако си чел описанието на програмата ще прочетеш че в нея е концентриран години опит на много радиолюбители, така че тя е силно свързана с реалния свят и резултатите ще ти харесат със сигурност. Въпрос на 3 кликвания с мишката и задаване на няколко параметъра е да си сметнеш антената с програмата. И съвсем очевидно страниш, но избора си е твой :). Аз по-малко бих се доверявал на конструкции от нета, кой дочул от кого, от някви смачкани листи преписал някакви размери, ама не допрочел правилно, или въвел грешно числото, и изведнъж се оказва че антената при теб не работи :) ползвай програмата, няма да съжаляваш, много са хората които са доволни от нея.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |