| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: наследих три сандъка, може ли помощ откъде да ги подхвана  (Прочетена 5719 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Поздравления :good:

Неактивен Миро

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Plovdiv
А всъщност тези радиота могат ли още да работят като такива?
Първото след като го почистих, го пуснах и превъртях през всички възможни честоти, но освен малко повече шум тук-там, нищо друго не чух :(

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Само пишете ,,радиа", моля Ви се, братя, че така ,,радиота" обикновено говорят тия, дето ни ги доставят. :D
Иначе честито за ценните апарати! Започваш колекцията бомбастично! Не са много колекционерите (особено започващите сега), на които такъв Филипс им е бил първият апарат.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
А всъщност тези радиота могат ли още да работят като такива?
Първото след като го почистих, го пуснах и превъртях през всички възможни честоти, но освен малко повече шум тук-там, нищо друго не чух :(
Миро, има 1-2 неща, които да се изяснят, преди да заработят радиата.
Всичките ти приемници имат Средни, Дълги и Къси вълни.
На ДВ денем е останал само предавателят на БНР във Вакарел (261кХц), но вечер се промъкват (поне за нормално работещо радио) поне още 5-6 станции от околните 2000-3000 километра.
На СВ, предимно вечер и нощем, имаш един мощен (Видин, 576 кХц) и няколко по-слаби регионални канала от нашите и до 25 чужди станции. Вечер съм ловил и англия на средни. СВ денем са пълна шумотевица и мазало от всичките импулсни устройства около нас, но ако си направиш прдавателче можеш да си слушаш каквото ти е кеф на радиата (не, не е трудно, прави се за 2-3 часа и излиза евтино :) ).
Късите вълни са друга супа! От единия край на обхвата до другия, с подходяща антена и зеаземяване, може да си домъчкнеш целия свят в хола! Логвал съм над 70 станции за едно превъртане на двата КВ обхвата на моя Орион. То не беше Европа, щатите, Азия, Япония, Русия, Африка, Австралия... в зависимост от времето, сезона, часът и честотата. На КВ е много интересно и си заслужава да се почете и да се понаучи разпространението на вълните.
Има какво да се чуе, но трябват някои условия. Трябва ти външна жична антена (поне 15 метра дълга) и заземяване (в блок и тръбите за парното играят). Но ти слушай колеготе, не бързай и давай повече информация за радиата - снимки и т.н. Както и кажи някоя дума за това къде живееш и какви условия има при теб да се организира радиоприем от класа.
 :hi:
П.П. рАдиота не е на доставно линго, а си е архаична форма множествена. Просто нямаме А с ударение тука :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Точния термин е радиоприемник, също става радиоапарат, но не всички от тях са приемници като твоите.

Тези приемници дават повече за слушане от всичко, което можеш да хванеш в БГ на FM...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Миро

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Plovdiv
Привет, днес си говорих с един приятел колекционер на щикове и всъщност той ме светна, че аз няма как да ги ползвам на практика тези радиа, защото те били на средни честоти, а радио станции вече нямало такива. Аз грам не съм в час и си мислих, че мога да ги реставрирам и да слушам музика дори :)))
И като се замисля, няколко месеца така и не успях да намеря време да седна да се занимавам с тях, може би трябва да отидат при някой, който наистина ще е в час и ще им се наслаждава, аз се зарадвах в началото, но после всичко ми се стори много сложно и поизгубих ентусиазъм.

Някой може ли да ме ориентира каква стойност имат в парични знаци, за да преценя дали да се разделя с тях или да почакат още докато имам повече свободно време?

Благодаря

Edit: не знам защо не бях получил уведомление за горните две мнения и ги прочетох чак сега след като написах моето.
Много ми е интересно, но съм доста "бос" и всичко ми се струва толкова сложно, че все едно няма откъде да започна. Има ли някой от форума, който да е от Пловдив и да иска да пием по бира?

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Edit: не знам защо не бях получил уведомление за горните две мнения и ги прочетох чак сега след като написах моето.
Ако искаш, да взема да ти се обаждам по водопровода, когато някой ти пише, щото ти не влизаш да си четеш мненията в темите? Таксата за абонамент да ти върна ако нещо?

Някой може ли да ме ориентира каква стойност имат в парични знаци, за да преценя дали да се разделя с тях или да почакат още докато имам повече свободно време?
Струват толкова, колкото ТИ си платил за тях.

А раздела "Купувам-Продавам-Заменям-Подарявам" е леееко в ляво и правилата там са ясни.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Естествено, че може да слушаш радио на тях, станции бол на изброените обхвати. 

С правилния кабел и МП3- ки от компютъра или телефон може да им пускаш на приемниците без проблем да пеят.

я да видим дали ще се запалиш от това, 2 мои доработки на лампови приемници:
/>
/>

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1527.0

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=3224.msg21905#msg21905

НЕ знам как може да вярваш на човек, който се занимава с ножове щикове и тн. посуда а  тези във форум за реставрации да не отразяваш...

 Иначе има доста  Търгаши извън форума, дето ще ти дадат "добри" цени... 

Ако все пак имаш грам интерес към таз техника и ти пука какво ще се случи с приемниците ти, може да се обърнеш към колекционерите, познават се по това, че имат важни теми в раздел колекции, на ЛС..
« Последна редакция: 21 Октомври, 2014, 08:26:48 от mano »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
моите 2 стотинки по темата - апаратите ти изглеждат в отлично състояние и сами по себе си са късче история. Ако решиш да ги продаваш погрижи се да попаднат в добри ръце, така че да се запазят. Пари от подобна техника няма да изкараш, +- 50 лева няма да те направят играч :) в този живот....  Можеш да ползваш за пример родните ни политически светила - и с милиончетата пак са си мишоци...
аз например съм се хванал с едно бг-радио от края на 30-те, беше в окаяно състояние, полека-лека за година и нещо му потегнах кутията, като остане още малко време ще подхвана и шасито, и когато го завърша ще имам радиоапарат, произведен в бургас, преди в родината ни да е замирисало на социализъм, докато сме били съюзници с най-могъщата европейска държава и нещата са се правели ... както се правят.
а станции на къси, средни и дълги вълни си има - просто на старите радиоапарати им е нужна по-голяма антена поради по-ниската им чувствителност. въпрос на вкус е, но според мен на ФМ няма почти нищо за слушане... свестните програми са или онлайн, или в "древните" обхвати.
успех

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |