| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 228034 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #585 -: 01 Март, 2015, 18:42:52 »
Плевен къртеше! Страхотно място, страхотни антени, як предавател...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Спират средните вълни
« Отговор #586 -: 09 Март, 2015, 15:03:31 »
Сега ще покажа видео на радиоприемник "Мелодия 2" и ще направите разлика как се приема в Плевен "Хоризонт"-576kHz-200kW от Видин и "Транс Световно Радио"-1548kHz-500kW Григорипол/Молдова/ http://vbox7.com/play:0073179a7a

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #587 -: 09 Март, 2015, 15:18:53 »
Съвсем естествено е това Видин да се чува много по-зле, и основната причина е че е в ниската част на обхвата, а транс световното радио е в горната част. В горната половина на обхвата смущенията са много по-малко от колкото в долната половина. Тя като цяло е за предпочитане, но пък има най-лоша проходимост през деня, затова във Видин са избрали да излъчват в „ниската“ част на обхвата за да покрива по-голяма територия дори денем, но за сметка на постоянно влошено качество на приемане. Локацията на предавателя също не е подходяща. И не на последно място - това си личи и от клипа - аудиото на видинския предавател не е добре обработено - не са достатъчно филтрирани ниските честоти под 100 херца което води до един слабо разбираем боботещ говор. Слушал съм станцията в София със слушалки, има доста ниски честоти, до 50 херца ходи че сигурно и по-ниско, разбира се са потиснати до известна степен но според мен не достатъчно. От друга страна също са пуснали доста над 4.5к по стандарт, аудиото е някъде на 6к срязано, но това е често явление напоследък гледам, и Христо Ботев от Столник не беше срязан на 4.5к и румънците много често имат станции с над 6kHz аудио, което е учудващо, все пак стандартния канал в Европа е 9к което означава 4.5к аудио при амплитудна модулация. Само Германците гледам са правилно срязани на Холандския SDR, Холандците имат разни местни станции заемащи над 13килохерца честотна лента. Така или иначе нека преместят Видинския предавател във Вакарел, това поне ще е нещо, ако не пуснат Вакарел на ДВ поне това...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Спират средните вълни
« Отговор #588 -: 22 Март, 2015, 15:32:36 »
Какво става, има ли някакви новини относно Вакарел?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #589 -: 23 Март, 2015, 08:29:23 »
Не. Приключиха нещата. Бригадите идват за предавателя, не зная кога точно. Все още има охрана май. За сега не смятат да бутат антената, ако австрийците се навият за оная работа с ДВ отчитането на електромерите. Но като цяло - провал. Ако махнат охраната цоганите ще се опитат да свалят антената 100% и всичко ще приключи на бунището и най-вероятно с жертви при опита. Нямам какво друго да кажа...  :(
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #590 -: 23 Март, 2015, 10:12:54 »
И значи какво, от предавател за българското национално радио ще се превърне в простотия за отчитане на електромери? Не знам как би могло да стане това, или просто не схващам идеята, щото нали за да се отчитат трябва и самите електромери да излъчват нещо, не ми се връзва но както и да е. То не ми се иска да го казвам, защото ненавиждам цифровото радио ама при това положение поне трябва да се пусне DRM да излъчва, така съвсем да изчезнем от картата на Европа не е редно просто.... Ама така е всичко у нас.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #591 -: 23 Март, 2015, 21:24:35 »
Вчера минах оттам. Бях решил да пробвам стария път към Пловдив. Не бях минавал от години и разбрах защо. Но това е друга тема. Нямаше никаква активност покрай предавателя, не видях дори и един паркиран автомобил, а спрях да поразгледам.
Хрумна ми обаче една идея. Наскоро слушах, че има вариант гражданите да дават идеи за това накъде трябва да се насочат средствата от фондовете за определени проекти от обществено значение. Не може ли да предложим "Вакарел" да се превърне в музей и това да се финансира именно от такава програма. Ако има някой по-добре запознат със законодателството, може да съдейства. За съжаление в момента съм доста натоварен, но след десетина дена мога да се пробвам и аз да проверя.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #592 -: 24 Март, 2015, 10:10:23 »
Музей на българското радиоразпръскване в РПС Вакарел с маломощен функциониращ лампов предавател и други материали свързани с историята на радиото с европейска помощ е добра идея и може да бъде реализирана. Българското радио заслужава това внимание и уважение !
 
 

Неактивен lz1qu

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #593 -: 24 Март, 2015, 11:07:47 »
 :)Маломощният(LW- 75Квт) предавател е все още там и е действащ. Мога да го пусна за 24ч .Няма разходи по европейските програми.
Трябва само да се обяви за национална ценност и край. Няма делавера за никой!

Неактивен ian

Re: Спират средните вълни
« Отговор #594 -: 24 Март, 2015, 11:25:48 »
Трябва само да се обяви за национална ценност и край.

И как може това да стане? Предполагам, че процедурата за това е дълга и тромава, а време няма! :(

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #595 -: 24 Март, 2015, 12:09:18 »
Трябва наистина да се проучи въпроса и да се предприемат съответните действия, наистина би било чудесно ако е възможно да се реализира такъв проект! Има ли къде да пишем, евентуално дори извън България и да насочим вниманието към този обект?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #596 -: 25 Март, 2015, 07:33:52 »
Краси, има ли въобще такъв реален вариант за действие? Помислете го екипа и ме потърсете, насреща съм за действие в тази посока! С каквото мога да съм полезен!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ian

Re: Спират средните вълни
« Отговор #597 -: 25 Март, 2015, 09:06:48 »
И на мен може да разчитате, с каквото мога ще помогна!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #598 -: 25 Март, 2015, 10:35:46 »
Вижте тази сделка за 1 евро и пак помислете.

Неактивен lz1qu

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #599 -: 25 Март, 2015, 10:37:22 »
Не мога да кажа дали тази идея може да се реализира вече.
Предполагам ,че сте разбрали от медийте за новият купувач на Виваком и НУРТС.
НО ,преди 20г. старият немски предавател Телефункен, беше обявен за музей.
Идваха често студенти от МЕИ и ПИС да го разглеждат с преподаватели.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |