| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома  (Прочетена 58765 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #120 -: 29 Август, 2013, 10:33:07 »
Имам един изходен траф от радиола "Урал-57", измерих съпротивлението на първичната намотка, показа ми 243 Ома. По схема пише, че трябва да е 250 Ома, мисля че ще е подходящ  :) . Нямам обаче такива мощни съпротивления от 10 вата, 335 Ома и 1 кОм. В списанието пише, че има изходна мощност 3,5 вата което мисля, че е много за тази лампа  :unknown: . Нямам и 6Ж8, имам 6Ж4, дали ще стане с нея?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #121 -: 29 Август, 2013, 11:57:30 »
Ясно че усилването на стъпалото с трафа в катода е близко до 1 имах предвид как се компенсира това малко усилване на изходното стъпало с предусилвателя, и дали целия усилвател има достатъчно усилване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #122 -: 29 Август, 2013, 12:19:17 »
Имам един изходен траф от радиола "Урал-57", измерих съпротивлението на първичната намотка, показа ми 243 Ома. По схема пише, че трябва да е 250 Ома, мисля че ще е подходящ  :) . Нямам обаче такива мощни съпротивления от 10 вата, 335 Ома и 1 кОм. В списанието пише, че има изходна мощност 3,5 вата което мисля, че е много за тази лампа  :unknown: . Нямам и 6Ж8, имам 6Ж4, дали ще стане с нея?
Валери,просто експериментирай,няма причина да не може заместиш 6Ж8 с 6Ж4.Ако все пак желаеш мога да ти помогна с 6Ж8.
За съпротивленията - има такива жични в керамична основа по 5 вата,стойности всякакви..Например 2х680 ома в паралел са чудесно решение за 335 ома!И за другите стойности се решава лесно проблема!Бих могъл да ти изпратя всякакви ,но 2-3 лв. за резистори и 5-6 лв за куриер, ако смяташ че те устройва,ще помагам  :good:По повод за мощността от 3,5 вата от 6П6С си я вади,не се съмнявай! Навремето тон източник ме беше един боен "Смарагд" и обикновенно си ползвах линейният изход за пробите,така че усилването на това ампче си беше абсолютно достатъчна  ;)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #123 -: 29 Август, 2013, 12:40:05 »
Ще пробвам с някои от моите резистори, но чак 10 ватови май нямам. Ще видя какво ще стане с частите които имам  :) .

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #124 -: 29 Август, 2013, 12:50:14 »
Още една работеща схема с достъпни елементи,по класическа схема, с товар в катода.Предимството е че може да се ползва и банален мрежов траф220/12 волта като изходящ с прилично качество на звука  ;)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #125 -: 29 Август, 2013, 13:32:50 »
Ами резистори от 10 вата има в Комет и те също работят с еконт, така че по-евтино няма как да стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #126 -: 29 Август, 2013, 22:40:37 »
Днес купувах в Комет някои неща-за 10 ватовите резистори ми взеха 30-35 стотинке в зависимост от стойността.
А ти искаше и кондензатори?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #127 -: 29 Август, 2013, 23:12:33 »
Позакъсах малко  :blush: покрай "Мелодия"-та.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #128 -: 02 Септември, 2013, 08:54:10 »
Вчера "налепих" елементите на този безкондензаторен усилвател. Тъй като нямах 6Ж8, използвах 6Ж4, свирна веднага, няма никакъв брум. Обаче не изкарва тази мощност която пише (около 3,5 вата), според мен и в сравнение на предния ми усилвател в тази тема, свири поне 3-4 пъти по-слабо. Мерих напреженията, най-важното което казват е да има 12 волтова разлика между катода на 6П6 и анода на 6Ж8, при мен на катода на първата имам 74 волта, а на анода на 6Ж4 имам 62 волта, т.е. разликата е точно 12 волта. Там дават обаче напреженията да са съответно 87 и 75 на двете лампи, може би при мен е така защото захранващото ми напрежение не е 335 волта, а трафа (от Симфония е) изкарва изправено 295 волта. Възможно ли е малкото усилване да е от това, че ползвам 6Ж4 вместо 6Ж8  :unknown: ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #129 -: 01 Март, 2015, 19:19:27 »
Само вентилатора не ме кефи, прекалено е МОДЕРЕН за цялата идея.
Може би ако му огънеш една мрежа за капак ще е по-добре.
Днес му махнах вентилатора  :) :

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #130 -: 01 Март, 2015, 19:22:00 »
Чудесен е без Вентилатора, сега пък ми вади очите Пластмасовото Ц/ка ключе, хич не се връзва с използваните материали, ама се съмнявам да седнеш да го заменяш с Хромно, за да тича на дръжките и врътката.  :D

Използвания от Теб Чинч кабел е по-скоро АНТИ кабел. Яде едно 89% от звука. Направи си един от Истински моно Микрофонен кабел, продват го в Елимекса  на метър и чинч конектори. ПП, няма да е лошо в Преходника ти към жак или на друго място да сложишиш сливане на 2-та Стерео канала в Един- Моно, за да си слушаш всичката музика( 2 резистора и един кондер е).
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #131 -: 01 Март, 2015, 19:22:43 »
Супер си е ! 8)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #132 -: 01 Март, 2015, 19:29:58 »
Мисля така да го оставя (кой знае  8) ), но препоръчвам схемата, много е опростена и според мен много добре звучи.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #133 -: 01 Март, 2015, 22:13:11 »
Не мислиш ли да направиш втори канал? За какво ще се използва така моно? Относно усилването и мощността, тествай го със сигналгенератор и осцилоскоп в изхода колко вата изкарва в активен товар 8 ома неизкривена мощност. Може би просто е предвиден за по-високо ниво на входния сигнал и ти трябва предусилвателно стъпало.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #134 -: 01 Март, 2015, 22:27:13 »
Мисля изцяло да направя друг стерео усилвател, може би със същите лампи, 6П6С много ми харесва как звучи. Ако реша да направя и предусилвател, има ли схеми за лампови такива?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |