| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SE 6П6С, 6Н8С  (Прочетена 6235 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ian

SE 6П6С, 6Н8С
« -: 18 Февруари, 2015, 23:41:48 »
Здравейте, колеги!
Представям Ви усилвателя, който исках да направя от доста време, но едва преди няколко дни можах да завърша.
Крайните лампи са 6П6С и предусилвателна 6Н8С, а изходните трансформатори от стари лампови ТВ.
Захранването е външно с EZ81 и траф от някакво старо лампово радио. Схемата трябваше да работи на 300 В, но на практика се оказа, че трафа под товар не може да дава по-високо напрежение от 230 В, а от там и изходната мощност може би не е максималната, която трябваше да даде схемата, но това не е толкова важно.
Извинявам се, че схемата не е начертана много добре, но това ми беше първата, която чертая на компа. А, и съм забравил да сложа "маса"на долния край на потенциометъра.
Звукът, които извади този усилвател много приятно ме изненада! Звучи страхотно!!! :good: няма никакъв брум, нещо от което много се притеснявах.
Може би трябваше да сложа и снимки на озвучителните тела, които сам си направих, защото и те са много важни за цялостната звукова картина, но и по на там може да стане това.
За източник на сигнал използвам дек Оnkyo ТА 2620.

Всички коментари и въпроси са разрешени! :D
Поздрави!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #1 -: 18 Февруари, 2015, 23:59:11 »
           Поздравления! Кутията може да понесе още един цвят - бял или по-светло син, а също и хромирани лайсни.

Неактивен ian

Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #2 -: 19 Февруари, 2015, 00:16:50 »
Благодаря!  :hi: Да, на кутията може да се добави и рдуг цвят, но предпочитам да използвам времето си за следващия лампов проект.  :)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #3 -: 19 Февруари, 2015, 08:57:59 »
 :bravo: Поздравления! Добре изглежда, звука е важен да те кефи, другото търпи корекции.  :good:
Имам една забележка, ако мериш 45mV на резистора в катода на лампата, то анодния ток не може да е 45mA. толкова е катодния ток а анодния е по-малък с тока на втората решетка който вероятно е 4-5 mA, така че има възможност малко да вдигнеш мощността!  :).

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #4 -: 19 Февруари, 2015, 09:25:59 »
 :good:Така се започва-апетита идва с яденето,ама и акъл си трябва!! ;) Това е една изпитана схема, с едни още по-доказани лампи за аудио! Схемата си е начертана както се трябва ,няма от какво да се притесняваш!По отношение на заниженото захранване,вероятно EZ81е издъхнала,-в този случай процедурата си я знаеш!!По правило 6П6С на 300-320V си показва мекото кадифе и хъс!! Браво на ученика,добре възприема!! :yes:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #5 -: 19 Февруари, 2015, 11:45:59 »
Ако изходният траф е без допълнителната намотка, може ли катодната група на 6Н8С (С5 и R6), да се свърже към маса  :writer: ?

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #6 -: 19 Февруари, 2015, 12:20:35 »
Може!  :hi:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #7 -: 19 Февруари, 2015, 14:34:01 »
 :drinks: При възможност ще пробвам и аз схемата.

Неактивен ian

Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #8 -: 19 Февруари, 2015, 14:52:54 »
:bravo: Поздравления! Добре изглежда, звука е важен да те кефи, другото търпи корекции.  :good:
Имам една забележка, ако мериш 45mV на резистора в катода на лампата, то анодния ток не може да е 45mA. толкова е катодния ток а анодния е по-малък с тока на втората решетка който вероятно е 4-5 mA, така че има възможност малко да вдигнеш мощността!  :).

Благодаря на всички за топлите думи, оценявам го! :)
Значи, с това напрежение 230 В и тези стойности на схемата анодния ток е толкова 44-45 мА, на втора решетка не съм го мерил. Като си направя захранване да ми държи поне 300 В, тогава пак ще регулирам анодния ток и ще кажа за резултата.
Поздрави!  :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #9 -: 19 Февруари, 2015, 19:17:15 »
 :bravo: :bravo: :bravo: Страхотен е!!! Да си го ползваш с кеф и други да го последват!!!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #10 -: 19 Февруари, 2015, 19:30:37 »
чудесен е,

Иска бели състезателни линии като мини купър по кутията.

Става и с бяло тиксо.

Като захранването ти е отделно може да смениш трафа с такъв който дава 300в анодно след клякането, Фишера продава такива NOS от неупотребявано лампово оборудване, някъде към 25лв са...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #11 -: 19 Февруари, 2015, 20:18:34 »
Мноого  добре  ,чудесни крайни  лампи са това   чудесно "пеят" ....А пред  лампата  бих  сложил 6Н9С  по  ми е  "музикантска " .Но и за  начало си се  справил чудесно  само така  :good: :good: :drinks: :drinks: А  и  с кенотрона  пада  доста напрежението а  и той е на "ръба" на възможносттите си  пробвай диоден изправител  !! :empathy2: :empathy2:
Удрииии!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #12 -: 19 Февруари, 2015, 21:09:35 »
Препоръчвам и аз 6н9с за по силна свирня, ама свири различно от 8с.

За греца ще -вдигнеш с него аноданото, поне до 250в, което е минимум за линейна работа на 6п6с.

Препоръчвам ти диоди за греца: her108 , хем бързи хем евтини.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #13 -: 08 Март, 2015, 10:43:40 »
Изходните трафове от какви телевизори са? Приличат ми на немско производство. Какъв мрежов ползваш? АКОРД-ски с Ш-пакет според мен трябва да даде доста по-високо анодно. За белите линии през кутията- Мини Купър ако са ги ползвали значи са копирали АЛПИН 110! Запазен елемент от визията на легендарния автомобил, даващ възможност отдалеч да се види кой пристига първи ;)
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: SE 6П6С, 6Н8С
« Отговор #14 -: 08 Март, 2015, 11:51:25 »
Изходните трафове от какви телевизори са? Приличат ми на немско производство.
Май са от телевизор "Стадион"  :(

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |