| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?  (Прочетена 10675 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Много интересен ефект наблюдавам - приемникът се самовъзбужда само при добре настроена станция на УКВ - получава се микрофония, подобна на тази при включен грамофон и усилване на макс - като почукнеш шасито около УКВ се чува през колоните! :) Ако разстроя станцията, ефектът изчезва. При наместване на алуминиевата "куличка" до ECC85 се чува припукване, но не се оправя съвсем ... баси загадката :) Понякога такова припукване се получава и при наместване на изх. траф. В момента в който включа на "Гр" обаче всички тези пукания ги няма. Пробвах и с друг външен УКВ модул (от една Симфония) сигналът е значително по-слаб така (магическото око се отклонява съвсем малко при станция), но гореописаният ефект изчезва... Някакви преположения освен лоша спойка? По-късно ще кача и видео.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Масата от укв модула към шасити. Аз слагам кабелна обувка към болта на фиритната и медна тел 2.5 квадрата към модула

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Да, логично звучи. Ще пробвам. Аз мисля обаче да запоя някои пъпчиците по ъглите. Няма ли да е  по-добре?
Ето и видеото, макар че не се чува добре микрофонията:
/>
. Беше си точно като че има микрофон на шасито :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #18 -: 18 Април, 2015, 21:31:51 »
След много проби, запояване на всички плочки по корпуса и т.н. проблемът си остана. Стигнах до извода, че в кожуха на МЧ филтър някоя жичка се клати и леко мени параметрите, откъдето идва и микрофонията. Хрумна ми ,,гениалната" идея да залея съдържанието на филтъра със горещ силикон и ... разбира се прецаках филтъра  ??? горната част на бобината потъна, филтърът се разстрои и всичко стана един силиконов блок :) Все си мислех, че силиконът не може да разтопи пластмаса, но явно това е станало. Не знам как иначе ще потъне бобината в МЧ филтъра...
Сега си търся друг УКВ модул, но само настроен. Някой да има?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #19 -: 18 Април, 2015, 23:18:54 »
имам но колко е настроен незнам получих го разглобен.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #20 -: 19 Април, 2015, 00:46:23 »
Другия път заливай с парафин.
А запои ли средната ламаринка в блока от четирите края. Може ли да го снимаш от вътре

Неактивен Nikola Yamaliev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Електротехниката има пипала навсякъде.
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #21 -: 19 Април, 2015, 01:45:21 »
Поправял съм много радиоприемници "Мелодия 1, 2", "Симфония", "Хармония", "Концерт"... Синята светлинка от лампите има научно обяснение: при производството на радиолампите малко или много по анода се натрупват някои отлагания. При бомбандирането с електрони от катода електроните на тези вещества (отлаганията) се преместват в по-горни енергийни слоеве. Тъй като не могат да се задържат дълго там, поради недостиг на енерги, те се връщат обратно в по-долните енергийни слоеве, като при това се отделя енергия и това се осъществява във вид на синята светлина. Това е напълно нормално. Да не ви притеснява. Относно катодния резистор, който е общ в "Симфония", "Концерт" и "Хармония" - навремето не са разполагали с мощни рзистори. Резисторът, монтиран в тези приемници, е с недостатъчна мощност икато се нагрее увеличава значително стойността си, а това влияе на работната точка на лампит, в резултат на което анодът на едната крайна лампа почервенява и настъпват силни изкривявания в ниските честоти. Като прибавим и високото анодно напрежение на крайните лампи и това, че на екранните решетки също се подава високо напрежение (280 - 290V), още повече анодът ще почервенее. Съветвам всеки, поправящ такива приемници, да смени резистора с мощност от минимум 5 W. И в допълнение мога да ви кажа, че е добре тези шунтиращи кондензатори в приемниците с УКВ - 200 или 510 pF, да се махат, за да може да да се чуват ясно високите тонове. Да се махат и шунтиращите кондензатори на първичната намотка на изходния трансформатор. Ако ги оставите, когато плъзгачът на потенциометъра достигне максимално положение, чувате само ниски и средни честоти без никакви високи. Тези кондензатори служат, за да не се самовъзбуди НЧ усилвател. Разбира се, след като ги махнете, следете за това. Относно механичната микрофония на УКВ - приемниците "Мелодия 1, 2", "Симфония", "Хармония", "Концерт" и "Орфей" имат еднакъв УКВ модул и за тях е характерно да се получава тази микрофония при усилване на звука и особено при усилване на басите. Уви, този проблем не може да бъде решен. И да залепите модула за приемника, и да поставите лампата му (ЕСС 85) в екран, пак същата работа. Това е фабричен недостатък, дължащ се на механичната чувствителност на двата настройващи кондензатора на модула, както и това, че сърцевините в бобобините на осцилатора и тази на анода на ВЧ усилвател се преместват с въженце, а това при вибрации предполага леко, но разстройващо вибриране на алуминиевите сърцевини. Така че изобщо не закачайте междинночестотните трептящи кръгове. Те не са "виновни". УКВ модулът при "Мелодия 10", "Симфония 10" и приемниците "Акорд" (101 - 104) е по-стабилен механически, но с по-малка чувствителност. Накрая мога да ви посъветвам да смените лампа ЕСС 85 с лампа РСС 88 - има два пъти по-голяма стръмност, което значи по-голяма чувствителност (12,5 mA/V), но ще трябва да поставите и резистор в захрамването между извода на постоянното напрежение и общият на двата резистора от 27 и 12 КОм и този резистор да бъде с такава стойност, че след него напрежението да бъде 150 - 160V. Това се налага, тъй като тази лампа работи с далеч по-малко анодно напрежение - максимум 90 V.Освен това, ако нямате генератор, анодната товарна бобина на ВЧ усилвател следва да й бъдат шунтирани няколко навивки (с теноли поялник) Така повдигате съществено чувствителността на приемника и не са необходими дълги проводници за антена. Успех!

Неактивен Nikola Yamaliev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Електротехниката има пипала навсякъде.
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #22 -: 19 Април, 2015, 01:52:37 »
Забравих да допълня, че имам такъв УКВ модул (с лек дефект - губи настойка), но може преспокойно може да му извадиш междинночестотния трептящ кръг и да го монтираш на твоя. Таксата за пренос ще бъде за твоя сметка. Напиши ми съобщение с данните си.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #23 -: 19 Април, 2015, 02:45:43 »
            Поздравления, или както пишат руснаците в техните форуми - РЕСПЕКТ!!!

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #24 -: 19 Април, 2015, 08:47:43 »
Накрая мога да ви посъветвам да смените лампа ЕСС 85 с лампа РСС 88 - има два пъти по-голяма стръмност, което значи по-голяма чувствителност (12,5 mA/V), но ще трябва да поставите и резистор в захрамването между извода на постоянното напрежение и общият на двата резистора от 27 и 12 КОм и този резистор да бъде с такава стойност, че след него напрежението да бъде 150 - 160V. Това се налага, тъй като тази лампа работи с далеч по-малко анодно напрежение - максимум 90 V.Освен това, ако нямате генератор, анодната товарна бобина на ВЧ усилвател следва да й бъдат шунтирани няколко навивки (с теноли поялник) Така повдигате съществено чувствителността на приемника и не са необходими дълги проводници за антена. Успех!
:rofl: :rofl: :rofl:
Накрая може да смените Концерта с телевизор и всичко ще си дойде на мястото!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Неактивен Nikola Yamaliev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Електротехниката има пипала навсякъде.
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #25 -: 19 Април, 2015, 18:51:08 »
Приемниците са доста стари и имат нужда от подобрения. Ето на снимкста един УКВ блок, на който съм споил навивки от анодната бобина. Това наистина много помага и по този начин се вдига честотата на приемане. Вижда се от снимката какво съм направил. Алуминиевата сърцевина може се махне. Не е проблем, че я няма. Хетеродинната страна да не се пипа, най-добре. Ако гледате внимателно, керамичният кондензатор е бил залепен за хетеродинната бобина. Това също може да бъде причина за механична микрофония. Модулът е конструиран за обхвата 64 - 74 MXz.Европейският обхват, на койтои злъчват всички радиостанции в България - обхватът RIMA, е от 87,5 до 108 MXz. Очевидно коефициентът на покритие на обхвата в нашия случай е по-малък при обхвата OIRT. Затова модулът няма да приема всички станции и от обхвата, а само тези, които са до 95 - 6 MXz някъде. Хубаво е да сложите още дросели и резистори в захрамването с постоянно напрежение, за да няма брум. Колега styrshel, ако сте открили друг начин за подобряване на УКВ блока, моля споделете, а не само да се смеете неистово. Колега Минков, благодаря Ви за оценката!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #26 -: 19 Април, 2015, 20:17:43 »
Този блок не се нуждае от подобрения а само от запояване на масите.
Аз само с настройка на тримерите отгоре покрих 14Mhz лента със добра чувствителност с външна антена.
Това което сте направили вие е като това което правих когато бях на десет години- разрушение.

Yamaliev моля опитайте се първо да прочетете кой какво е постигнал и как във форума,  дори и да ви отнеме месеци. Така няма да предизвиквате смях.

Неактивен Nikola Yamaliev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Електротехниката има пипала навсякъде.
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #27 -: 19 Април, 2015, 21:25:00 »
Колега rolling_heads, достатъчно неща прочетох тук и доста литература съм прочел. Ако е имало нужда от толкова много запойки (грозота и кич), заводът-производител щеше да ги направи. За никакво разрушаване не става въпрос. Ремонтирал съм много такива модули и нито един не се е разрушил или нарушил цялостта си. Въпрос на честоти, чувствителност и похвати, колега. Вие явно не не приемате доводите на човек, който знае как да подобрява. И децата в техникумите знаят, че с намаляване броя на навивките на дадена бобина и намаляване капацитета на кондензаторите се вдига резонансната честота. Ако не направите това, което ви препоръчах, ще ви трябва голяма антена, за да "напълните" окото и да приемате добре дадена станция. Чрез промяна на донастройващите кондензатори само местите обхвата по скалата, нищо повече. Няма да увеличите чувсвителността така.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #28 -: 19 Април, 2015, 23:33:53 »
Колега Никола, никой не иска да увеличава чувствителността на тия блокове, а само да бъдат пренастроени да покриват съвременния обхват или поне повеч от него. Това което Вие сте направили не е добре - не трябва да запоявате навивки на късо а да развивате, ако се налага, така разваляте качествения фактор на кръга и влошавате селективността - но за каква селективност говорим като Вие изцяло сте премахнали алуминиевото ядро на анодната бобина на УВЧ. Пренастройката не я бива, това за премахването на другите кондензатори по НЧУ също ще го пропусна.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nikola Yamaliev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Електротехниката има пипала навсякъде.
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #29 -: 20 Април, 2015, 01:11:40 »
Колега origo, тук съм, за да помагам, а не да влизам в излишни спорове. Вече доста модули съм направил така и ви уверявам, че няма шумове и избирателността си е все същата. На този модул НЕ МОЖЕ да му се развиват навивки, и то по ред причини. Кой ви каза, че не е добре да се шунтират навивки накъсо? Това не е трансформатор. Разбирам, че държите на автентичния вид на апаратите, но съвременната концепция за музика е друга и изисква колкото се може по-голяма честотна лента, особено откъм високи честоти. Шунтиращите кондензатори служат главно за да не проникнат паразитни честоти в НЧУ, които да смутят работата му, както и да не се самовъзбуди. Не е имало такъв случай в практиката ми. Като ги махна и тонът се "отваря". Относно алуминиевото ядро - в случая то не играе почти никаква роля. Усилва чувствителността в долната част на обхвата, а в горната - намаля. Хетеродинът е този, който е важният. В случая той избира честотата, колкото и странно да ви звучи. Направете това, което аз съм направил и тогава пак ще си пишем.
« Последна редакция: 20 Април, 2015, 01:32:12 от Nikola Yamaliev »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |