| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още един "Маестро"  (Прочетена 13252 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #30 -: 29 Март, 2015, 00:11:04 »
Мисля че имам такъв селен

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #31 -: 29 Март, 2015, 12:50:21 »
Ето едно кратко клипче, отначало е без антена:
http://vbox7.com/play:39eebab729

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #32 -: 29 Март, 2015, 13:55:31 »
Браво. Перфектна реставрация и много добре работи. Честито!! със здраве да му се радваш!!  :hi:
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #33 -: 29 Март, 2015, 14:03:01 »
Браво, добре работи, но припукването ти препоръчвам да го оправиш. Прилича ми на припукване от селеновия изправител затова направи това което ти казах, замени го със силициев и виж дали пукането изчезва, ако изчезва ще мислим от къде да търсим селенов изправител. И кажи изправителя грец ли е или единичен диод.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #34 -: 29 Март, 2015, 14:57:10 »
Единичен диод е. И по схемата по горе е един.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #35 -: 29 Март, 2015, 15:32:11 »
Да, единичен диод е. Ще се позанимая пак с него когато ми остане време. Но ако го заменя със силициев диод, защо да слагам гасящо съпротивление, нали си го има  ::) .

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #36 -: 29 Март, 2015, 16:49:35 »
Със силициев диод само ще пробваш.
Сега забелязах че скалата ти е на криво :(

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #37 -: 29 Март, 2015, 17:06:07 »
Аз лично никога не оставям селенов изправител в работеща апаратура, защото рано или късно ще ме "издъни" в най неподходящия момент, а и миризмата на пръдня не ми е от любимите. За това монтирам диод (диоди) вътре в пакета за да запазя външния вид, а допълнителното съпротивление монтирам обикновено външно, за да не го затопля.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #38 -: 29 Март, 2015, 20:06:13 »
Сега забелязах че скалата ти е на криво :(
Не е накриво колега, може да има около 1 мм, но не съм забелязъл  :unknown: . Иначе може да се подвеждаш от бялата пластмаса, в двата края малко е по-надолу  :) .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #39 -: 29 Март, 2015, 21:11:19 »
Аз пък не барам селените, съвсем съм съгласен че е ненадеждно да се оставя селеновия пакет, обаче все пак това не са ми апарати за рутинна работа като се разсмърди на пръдня ще го сменям :) докато си работи какво има да го пипам, някак си ме кефи мисълта че си е със селенов изправител. Иначе към Валери по отношение на гасящото съпротивление - има си съпротивление което е изчислено по стойност считайки пада на напрежение в селеновия изправител койо е от порядъка на 20 - 30 волта или колкото там се пада, като го смениш с обикновен диод напреженията ти ще се вдигнат до известна степен и ще трябва да се сложи допълнително гасящо съпротивление, иначе ако искаш го разглеждай като корекция на стойността на наличното вече такова. Но както ти е казал rolling_heads ти само ще пробваш със силициев диод, и ако спре пукането ще ти намерим селенов изправител да го замениш за да е автентично.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #40 -: 29 Март, 2015, 22:09:34 »
Колко Ома приблизително да бъде това гасящо съпротивление последователно на силициевия диод  ::) ?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #41 -: 29 Март, 2015, 22:22:51 »
 ;) е, смятай де! колкото е целия ток да остави 20-30в върху резистора!!! Ако е 50мА - 400-600 ома... :good:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #42 -: 29 Март, 2015, 22:37:41 »
Последователно на селеновият изправител е съпротивлението от 90 Ома, ако сложа силициев диод и още примерно 500 Ома последователно, мисля че ще е много  :unknown: ?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #43 -: 29 Март, 2015, 23:42:02 »
Мисля че за пробата няма да има нужда от съпротивление, тъкмо ако някой кондензатор прави белята ще се донака.
Извинявам се за скалата явно съм се заблудил.
Лично аз съм имал проблем с кондензатори.
Я виж какво измъкнах от моя архив. Оградените правят проблеми.
27223-0

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #44 -: 30 Март, 2015, 11:00:16 »
Виж и кондензатора 10 нанофарада паралелно на селеновия изправител дали не е заминал и да прави пробиви, твърде вероятно ако е хартиен, може за пробата да го отпоиш мисля. Относно гасящото съпротивление - попринцип ефективната стойност на тока през селеновия изправител не е равна на ефективната стойност след филтровия електролитен кондензатор, освен това тук ни интересува по-скоро амплитудната стойност на тока, а тя също със сигурност е доста над 50 милиампера, затова за да се компенсира пада на напрежение в селеновия изправител вероятно ще трябва по-ниско съпротивление от изчисленото 400 - 600 ома, така че попринцип ако ще се заменя селена трайно с диод най-лесно ще бъде опитно да се подбере резистора така че да се запази стойността на напрежението на първия електролит след изправителя, то ще си покаже колко трябва да е. Но както вече коментирахме само за пробата направо сменяй с диод без допълнителни съпротивления да видим дали ще се оправи пукането, пък после ще го мислим дали ще търсиш селенов изправител или ще оставиш диод с допълнително гасящо съпротивление.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7277 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
6909 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4406 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2325 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18195 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |