| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Последни публикации

Страници: [1] 2 3 ... 10
1
Продавам / Re: Радиоприемник Христо Ботев
« Последна публикация от dragan - Днес в 22:28:39 »
Радиоприемникът е предаден лично на колега от Пловдив,който първи ми се обади.
Заедно с радиото са предадени и двата трансформатора,като подарък.
Темата  е за архив!
2
Започнах развиването на намотките на трансформатора за да открия повредата.
За първи път ми се случва това.
Прекъсването е на около 250 навивки преди началото?
Имало е прекъсване и вероятно искрене. На снимките се вижда се петното от искрене.
3
Здравей Иване
Отговарям веднага.
Този трансформатор се разглобява за първи път от мен.
Никой преди това не го е пипал от монтажа на радиото.Такава е била културата на гаражното поризводство.
В предното писмо не посочих подробности по изработката на макарата.И тя е правена от картони с подлепване.
Имам усещането,че ламелите са правени от стара и изхабена матрица.Имам и други български радиоприемници, които са с мрежови и изходни трансформатори,чиито ламели сякаш са нахвърлени в макарата ?!.

4
Драгане, при констатациите които си направил, а и от снимките се виждат подбити ламели,очевидно някой е чукал с чука да подравни ламелите, което не би трябвало да се прави в една работилница или фабрика където са разбиращи и знаещи хора. Мисълта ми е дали преди тебе някой друг не е пренавивал този трансформатор.Доста грубо е пипано,което не ми се ще да мисля е било от производителите.
5
Защо да го преработваш по ОИРТ? Там от много години няма никой. Радиото трябва да си работи на стандарт CCIR 87 - 108 MHz, не е нужно пренастройване на тунера.
При тези Селени слабост са малките керамични кондензаторчета в междинночестотния тракт, които са в трептящите кръгове, и почти всички имат утечки. Трябва да се сменят и да се донастроят кръговете им с новите конзензатори. Въпросните кондензаторчета са тъмно червени квадратни с размер прибл. 2 на 2 мм. Това са С5, С15, С19, С27, С32, С47, С55 според публикуваната горе схема. Но често тази номерация се разминава при различните схеми.
За по-лесно донастройване на кръговете, щом приема една станция, сменяш един от кондензаторите и донастройваш контура му на максимум, после следващия, и т. н.
6
Уважаеми колеги
Днес реших да възстановя  изходен трансформатор от радио Тулан,който имаше прекъсната анодна намотка.
Започнах с разглобяването.
От патротична гледна точка не коментирам качеството и техническото състояние,което се вижда от снимките .
Ето какви са резултатите.
1.Ламелите бяха подредени, като за мрежов трансформатор- с припокриване.
Количеството  на "Ш" ламелите не съответстваше със затварящите пластини.
2.Ламелите са с хартиена изолация и с чепаци от щанцоването.
3.При разививането на намотките констатирах :
-между първичната и вторична намотка има само един слой картоенна изолация?
-отъства изолация между слоевете на анодната намотка?
-проводникът на анодната намотка е с дебелина 0,17мм и към краищата е запоен проводник 0,4 мм,който е запоен към клемите  на гетинаксовата плоча на корпуса на трансформатора.
4.При оразмеряването с микрометър и развиването на намотките се установи следното:
-брой навивки на първична намотка - W1=3200,диаметър на проводника  d=0,17 мм
-брой навивки на вторична намотка - W2= 100 ,диаметър на проводника d=0,6мм
-сечение на магнитопровода Ш 20х25 мм
7
Разглобява се цялата глава ,почиства се най-идеално със суха кърпа или марля.
Течноста е също както при дистанционните управления.Идва от изпотяването на гумата от разлечните атмосферни условия и стоенето с години.
Тя предизвиква и корозия на пиезокристала и окисляване на свързващите изводи-жички и контактните ламаринки.
/които също се почистват до блясък/
Кристала като го погледнеш с лупа трябва да има посребрено покритие ако е нарушено-силата на снетия звук е доста слаба.
Като се монтира самия тръбен пиезокристал се внимава двете полувини да контактуват добре в гумения съеденител със жичките.Ако е завъртян неправилно няма да има звук!
При добро почистване и здрав пиезокристал възтановяването е успешно.Естествано и върха трябва да е читав,погледнат с лупа!
Доста голям успех има навиването на малко памук с финна пинсета около кристалната тръбичка и натъпкан в пластмасовата тръба на дозата.Толкова,че да не се вижда отпред или да пречи.Обира влагата и не разваля звука дори напротив -звученето се подобрява значително.
8
Продавам / Re: Говорители ВК 3013...
« Последна публикация от nickolaycho - Днес в 19:08:08 »
За да няма разни въпроси, уточнявам за тези, които навярно за първи път виждат този модел - това са двунамоткови говорители с възможност да се превключват с преместване на клемите на 4 и 16 ома! Подчертавам че никога не са ползвани, няма никакви интервенции, то си личи, пазил съм ги десетки години, имам и още един чифт ВКН 1221, абсолютно нови, но за тях ще изчакам....
9
Трябва и да се донавият двете бобинки осцилаторната и вч,с по още 3 намотки за да стане на стария стандарт :D
10
Да, след евентуална преработка.
Страници: [1] 2 3 ... 10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |