| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник Прогрес от 1963г.  (Прочетена 10106 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #45 -: 29 Ноември, 2015, 10:40:26 »
Шайзе, не ме пуска от тука да видя клипчето, но кутията е станала идеално. Поздравления!
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #46 -: 29 Ноември, 2015, 15:49:53 »
Благодаря ВИ  :hi: .За съжаление предния панел е много напукан,надран и каквото се сетите още,абе кофти е,много си мислех дали да не го направя и него на ново,но реших да го запазя.Като цяло се получи малък сандък  :drinks:.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #47 -: 29 Ноември, 2015, 16:55:11 »
Поздравления, добре е станало! И аз смятам че светодиода няма място там. От една страна че консумира ток колкото 1/3 от консумацията на радиото сигурно, второ че по времето когато е произвеждан „Прогрес“ светодиоди не е имало (или поне не в масовото производство). Батерията 9 волта не е ли мъничка за консумацията на това радио, па макар и да е алкална? Не е ли по-добър вариант две по 4.5 волта за които има място а и май с тях е предвидено да работи?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #48 -: 30 Ноември, 2015, 10:47:42 »
Консумацията на транзисторен радиоприемник "Прогрес" при
захранващо напрежение 9V е в диапазона 14mА ÷ 46mA
в зависимост от нивото на изходния сигнал. От тази гледна
точка токът през светодиода (да приемем че е около 10mA)
действително е съизмерим с консумацията на целият
радиоприемник при включено състояние и намален докрай
потенциометър за сила на звука.
Така че поставянето на две батерии 3LR12 (плоски 4,5V) -
каквито са предвидени от конструкторите - в случая
е оправдано от енергийни съображения, а освен това
приемникът ще има далеч по-автентичен вид.
Последна дума разбира се има колегата ivcho 1996. 

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #49 -: 05 Декември, 2015, 14:14:54 »
Прави сте,че светодиода е не на място,но поставянето му гонеше изцяло козметична цел-скриване на пукнатина(шупла),а и съм го пуснал през 900 ома резистор.За батерията съм съгласен,тази е само за проба(докато умре  :rofl:).Отзад съм му монтирал букса за захранване за по сериозна употреба.Мислех си да го мина с бяла боя както предложи Оги,но естественият цвят на дървото е готин и за сега ще остане така с едно подобрение-минах го с палмово масло за третиране(импрегниране )  на дървени и ратанови мебели за външна употреба и стана супер.Ще е най-добре да се направи нова предница,но за сега и така е добре. :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #50 -: 05 Декември, 2015, 18:56:37 »
8 милиампера през диода си е много, намали го на 4 и ще е по-добре, верно ще свети по-слабо, ама едва ли толкова търсиш ефекта на светенето, все ще се вижда. Ако сложиш по-ярък светодиод ще свети толкова ярко с по-малък ток.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Прогрес от 1963г.
« Отговор #51 -: 05 Декември, 2015, 23:01:15 »
Утре ще я свърша тази работа  :bravo: ,прав си,че не търся силно светещ светодиод,даже е по-добре да свети по-слабо(работата му е да показва,че нещо е включено и работи,а не да ти се набива в очите и да дразни).Този съм го изпилил отпред и така допълнително съм му намалил светенето.  :hi:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
925 Прегледи
Последна публикация 22 Септември, 2018, 00:16:59
от talaz

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |