| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моят "Хр. Ботев М462"  (Прочетена 22400 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #90 -: 24 Ноември, 2015, 20:29:47 »
Резистор 2к2 е много! Може да ползваш 12В/0.1А. мястото на крушката според мен е неправилно, така анодния ток ще влияе на анодното напрежение. Ако се свърже между катода и кондензатора 30мкФ, ще е благоприятно за кенотрона и режима на крайната лампа.  :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #91 -: 24 Ноември, 2015, 20:41:28 »
Абе по тая схема крушката е 6,3в + 1,2к съпротивление оригинално и изобщо не виждам в нея дросел. Що не направиш захранването по нея?

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #92 -: 24 Ноември, 2015, 21:16:59 »
Показаната от мен схема е "смъкната" от ремонтирания приемник. Според мен захранването не е изпълнено по най добрият начин, за това съм "вкарал" скалната крушка в отоплителната верига плюс термистор - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5028.msg34712#msg34712. Променил съм и входната част на приемника, която също е неудачна. Но всеки решава самостоятелно до къде да се придържа към оригинала.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #93 -: 25 Ноември, 2015, 17:49:05 »
Този приемник е правен по времето когато са слагали каквото има.....Пичагата предлага варианта с високоговорител с постоянен магнит.Има вариант с електромагнитен високоговорител.Тази е препоръчителна за Валери в неговия вариант....крушката може да бъде и 12 В 0.1 А.Тока е важен защото там е част от анодната верига,ако е 0.3 А няма да свети,ако е по малко ще изгори.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #94 -: 25 Ноември, 2015, 17:52:41 »
Да, най-вероятно може и да ползвам захранващата схема на Пионера, по-проста е и сигурно по-надежда  :) .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #95 -: 25 Ноември, 2015, 18:18:21 »
@  lz2xl

Говорителя на този приемник, който е Валери прави  е постоянен AlNiCo магнит. Та не виждам причина да не стане с него по оригиналната схема която съм предложил. Даже ще е 100% оригинално, а и има налична крушка 6,3в.

В този случай ми е чудно защо ще преминава на преработка към захранване тип пионер, след като тази схема е изпълнима с наличните му части.



Относно Филтровите електролити.  Мотивацията да се ползват 50uf предполагам е, че има такива налични.
За кенотрона това не е добър вариант , като се има предвид че тия лампи вече са доста редки хич не препоръчително да я товари извън спецификациите. Все пак  комет продават 22uf и 10uf  400волтови електролити. Като запаралели  по един брой от тях и е точно 32 микро... Но тука идват и още разходи та ме съмнява да го направи така.
« Последна редакция: 25 Ноември, 2015, 18:24:27 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #96 -: 25 Ноември, 2015, 18:22:13 »
Ще видя събота и неделя какво ще сътворя  :) .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #97 -: 25 Ноември, 2015, 18:24:33 »
ЕДИТ: Разгледах пионерската схема на захранване. Ми тя е същата като тази която предлагам, просто крушката е на друго място и е сложен 2200 ома съпротивление.

Същия резултат ще получи с  крушката на 6.3в 01а + 1200 ома съпротивление , но на оригиналното място по предложената от мен схема.

  В случая крушката го играе и предпазител за крайната лампа с бавен старт за на андното, което ми се струва доста голямо предимство.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #98 -: 28 Ноември, 2015, 20:42:01 »
Почти завърших електрониката  :) , казвам "почти" защото хваща само на КВ, средните вълни изобщо ги няма  :unknown: . Проследих отново всички бобини, наред са, но само КВ има, утре пак ще прегледам. Захранването и изхода за втори говорител е както по схемата. Ето как изглежда:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #99 -: 28 Ноември, 2015, 20:50:36 »
Ами как изглежда... Изглежда съвършено!!!  :bravo: :bravo: :bravo: :good: :good: :good:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #100 -: 28 Ноември, 2015, 20:51:26 »
Сега трябва да провериш как ти генерира осцилатора по обхватите. Описано е в книжката как става, мери се ток. Трябва да се убедиш, че генерира без да прекъсва по цялата скала. Очевидно на радиото му е нужна цялостна настройка, ще се справиш. В краен случай го взимаш и идваш при мен, или при някой с апаратура по-наблизо. Ще го съживим! Предполагам всичко е наред с монтажа и компонентите?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #101 -: 29 Ноември, 2015, 13:22:10 »
Готово, открих проблема  :) . При монтажа на бобинния блок се е скъсала хетеродинна бобина за СВ  :blush: , проводника е останал върху спойката и не пръв поглед не се забелязваше. Радиото работи както трябва на СВ и КВ, предстои сглобяване. Не можах да намеря изходен траф от "Пионер", пробвам с някакъв друг, няма го и едното копче. Може да се каже, че търся траф и копче  ::) .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #102 -: 29 Ноември, 2015, 21:36:48 »
Намерих си копче и трафче от "Пионер"  :) .
Края му се вижда  ::) .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #103 -: 29 Ноември, 2015, 22:07:11 »
Поздравления за изпълнението и от мен! Не разбрах какво стана с филтровия капацитет след кенотрона, но UY1 толерира до 60 микрофарада първи филтров капацитет така че 47 микрофарада следва да не са проблем, но анодното съпротивление към ел мрежата трябва да се увеличи на 170 ома (ако не се окаже при това твърде ниско анодното напрежение няма да има ядове) и съдейки по това че вече стандартното мрежово напрежение е 230 волта едва ли тази модификация ще навреди.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #104 -: 29 Ноември, 2015, 22:52:47 »
Дългия тънък кондензатор отгоре на шасито дето го виждаш е 30+30 микро.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7274 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
6909 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4404 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18194 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
4 Отговора
2270 Прегледи
Последна публикация 30 Май, 2015, 13:10:53
от cmdj7

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |