| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Батериен АМ приемник с TA7642  (Прочетена 4807 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Батериен АМ приемник с TA7642
« -: 28 Ноември, 2014, 12:36:03 »
Здравейте колеги!
Със закупените наскоро интегралки TA7642 събрах едно батерийно АМ приемниче, на базата на схемата на Ferrite Fox 4, но с малка модификация, чрез която се избягва един голям недостатък на АРУ системата на този чип. Обхвата на АРУ на чипето е само 1:30, отношение недостатъчно за нормална работа на шумните АМ обхвати. Дори едно по-силно атмосферно пукване "затапва" приемника, да не говорим за употребата му в градска среда. Решението е непряко свързване към трептящия кръг чрез допълнителна намотка на феритната пръчка. Резултатът е сигурна работа на АРУ, като загубата от понижаващото отношение на намотките (58:5) се компенсира напълно с НЧУ. На схемата не съм изобразил допълнителната антенна намотка и ключето за свързване на масата на приемника със земя, но надали ще е проблем да се разбере идеята. Обхват: 540кХц - 2.8МХц.
21279-0
21271-1
Най-накрая намерих приложение на кутийката от първия ми АМ предавател! :)
21273-2
Входове за антена и заземяване, както и въпросното заземително ключе.
21275-3
Бобинката свалих преди години от приемник за дистанционно управление на модел лодка. Странното е, че работеше на 2МХц... Ясно се вижда допълнителната антенна намотка. Батерията е в найлоново пликче (от горчив опит зная, че е нужно). След кото се въртях като обран евреин почти час, чудейки се какво да приспособя за държач на батерията, писна ми, получих просветление и стегнах една свинска опашка...
21277-4
Приемничето се държи супер с външната антена, днес ще го замъкна в къщи, че в работата е някакъв радиоад. Под мен има ПЕТ скенер, наоколо има 6 китайски климатика и хиляда импулсни устройства... Искам да го чуя вечерта на балкона. Ще постна ъпдейти и ако не ме мързи - клипче.
 :hi:
« Последна редакция: 28 Ноември, 2014, 12:41:19 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #1 -: 28 Ноември, 2014, 14:11:52 »
Интересно ще е да споделиш какви са резултатите.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #2 -: 28 Ноември, 2014, 18:41:36 »
Резултатите бяха някак очаквани...  ??? зная си аз да не се занимавам с LM386 - има сериозна причина да се спира от производство тоя проклет нестабилен чип! В понеделник го връщам на операционната маса и ще направя направо нова платка с ТВА820М! Не стига, че е в пъти по стабилен, но и има бая повече усилване по напрежение (50 пъти) в нормален режим. Иначе ако не го усилвам много, се чуват 12 станции на СВ! В този вариант на свързване на кръга (с допълнителната намотка) има много добра избирателност. Хубаво е, че променливия кондензатор е с предавка... Като го преправя понеделник ще постна резултати!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #3 -: 28 Ноември, 2014, 20:19:03 »
По посочената схема ИС LM386 усилва 46db (200 пъти) по напрежение.

Смени "червения" кондензатор 47 nF / 100 nF във веригата на Бушеро с полипропиленов или с mylar film ("зелен"  ::)). В най-лошия случай добави 4,7 ома последователно на изхода към високоговорителя. Максималната мощност ще падне, но ще се изненадаш от резултата. Бих добавил и 1-2,2nF директно на входа на ИС към земя.

Ще й остане само шума, който на слушалки (поне за мен) е досаден. С усилване 20 и с транзистор ОЕ пред нея положението става приемливо.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #4 -: 28 Ноември, 2014, 20:59:11 »
200 е максимумът в open-loop режим. И това е режим, от който искам да бягам много далеч. При повече от Кu=20 тази интегралка не се държи нормално и проявява множество нестабилности от различен тип. В нета е пълно със подробни статии по темата. Просто архитектурата не и е читава. Иначе съм изцеждал близо 70 децибела усилване с една японска схема на свързване, но беше по-чуствителна от нитроглицерин. А и все пак съм на батерия, не искам повече стъпала. Иначе бих набол един TL071 и решавам проблемите с Кu за миг. Искам да е простичко, ще пробвам така, пък ще видим.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #5 -: 02 Декември, 2014, 14:16:45 »
Казах си, че надали ще навреди да се пробва - усилване 200, mylar film зелен кондер 47 нано в Бушеро-то, смъкване на резистора в Бушеро-то на 5 ома и слагане на 1 нанофард на Вима на входа. Заспа. :) За сега ще го оставя така, за да мога да си проведа тестовете довечера. Сега звучи много хубаво за пластмасова кутийка...
 :hi:
П.П. Някой ме питаше преди време какво има в ТА7642. Ето:
21428-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #6 -: 02 Декември, 2014, 20:30:33 »
 :writer:   А може ли да изпратите данните за самостоятелно изработване на феритната анте3на  т. е .   брой навивки и диаметър проводник

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #7 -: 02 Декември, 2014, 21:08:13 »
Броят навивки е на схемата,проводникът е някакъв стар литцендрат, не зная точно какъв. Нишките са около 40-50 и са много тънки. Предполагам, че ако се навие с ПЕЛ 0.4 например, ще свърши работа. Кръгът е индуктивно свързан и е разтоварен, така че качествения факторще е достатъчно висок и с такъв. Горе-долу всеки меден емайлиран проводник тънъкще е ок за целта, може да се наложи малко корекция на броя навивки, за да се вкара обхвата.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #8 -: 02 Декември, 2014, 21:35:50 »
 :hi:    :drinks:  Извинявайте!   Не видях ,че са написани на схемата :blush:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #9 -: 03 Декември, 2014, 00:47:04 »
Привет колеги!
Въпреки подобренията в НЧУ цялата асамблея не ме радва особенно. Този вариант с допълнителната намотка или не е добър, или трябва да си поиграя с броя навивки и/или разстоянието между навивките. Имам чуство, че най-добре е да си направя едно читаво НЧУ от комбинация от ТL071 и ТВА820М с общо усилване от 300 (6х50) и да се захвана по-сериозно с ВЧ частта. Виждал съм много добри резултати с този чип и няма повод да не се повторят и при мен.
Не казвам, че радиото не работи, напротив - налових поне 15 станции с външната антена и някъде 5-6 на ферит. У нас е шумотевица и това си е постижение. Обаче малко криво звучи и селективността е под нормата за тази схема. Утре ще наситя едно платче с НЧУ и се почва ВЧ играта!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #10 -: 13 Декември, 2014, 07:17:33 »
Не съм и предполагал! ТВА820М е снет от склад в Комет, няма го и във Фарнел вече! Поръчал съм колкото бройки имаше из страната от нашите магазини и ги чакам. Лошото е, че не останаха ИС НЧУ клас АВ вече, поне не малки. За сега и предавателите НЕ се правят, докато не намеря решение на проблема. Мисля някакви варианти за маломощен сериен модулатор, но това след празниците. Пожелавам на всички ви много красиви, топли и весели празници!!!
 :drinks:  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #11 -: 12 Януари, 2015, 20:47:12 »
Привет колеги!

Най-накрая намерих време да налепя новата платка с ТВА820М. Първоначалната идея да сложа операционен усилвател с Ку=6 преди крайното стъпало бе зарязана. Реших да пробвам така. Оказа се, че усилването не е достатъчно и за това подмених резистора Rf от 120 ома на 33 ома, получчавайки 45 децибела усилване. Усилвателят стана супер, има як глас. Само дето ВЧ частта не ме кефи хич. Просто няма селективност. Чуствителността е що-годе ок за такова радио. Като цяло става за по-силнички станции, но мисля да си поиграя сериозно с този чип. Единия вариант е предусилвател и сдвоени кръгове, другия е да направя суперхетеродин, като използвам ТА7642 за МЧУ/Детектор. Още утре ще налепя още едно НЧУ и почвам играта! В мрежата има много схеми, дори има такава с лампа отпред и 7642 отзад. Ще добавя и ДВ.  :master2:
Клипче не си заслужаваше да правя сега...много румънски и турски станции, почти нищо друго смислено. Липсва ми Вакарел...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Батериен АМ приемник с TA7642
« Отговор #12 -: 12 Януари, 2015, 23:12:50 »
Мисля да стъпя на това - http://analogdial.com/TRFRadio/TRF5.htm и от него да развия идеята. Схемата не е лоша, само дето има 6 врътки... Може да се огледам за някоя схема със сериозно АРУ. Или друга интегралка на входа. Ще видим!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |