| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Третиране на картонена мембрана на говорител  (Прочетена 9001 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Здравейте, Разбирачи.

Първо да отбележа, че съм строителен инженер и нищо не разбирам от електроника. Имам един стар касетофон със сантиментална стойност (от ученическите ми години 1980 - 1985) и съм се амбицирал да го възстановя в оригинален вид и работно състояние. За смяна на ремъци, почистване и настройки на механиката съм намерил специалист. На външен вид машината е запазена и като й пуснах сигнал от лап-топа, извади страхотен звук... Обаче забелязах, че картонените мембрани на говорителите са някак избелели и на петна. Абе изглеждат овехтели, с други думи.

Въпросът ми е: мога ли да третирам с нещо тези мембрани, за да изглеждат по-тъмни и матови, като нови? Търсих във форума подобна тема, но не успях да открия... Благодаря предварително за всички съвети и коментари по темата.
« Последна редакция: 17 Декември, 2014, 09:04:03 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #1 -: 17 Декември, 2014, 10:17:05 »
Нищо им няма на мембраните  :)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #2 -: 17 Декември, 2014, 21:27:23 »
Може да направиш много рядък разтвор на С200, с добавка на малко черен байц. Мембраната се уплътнява и става достатъчно красива.  :D

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #3 -: 18 Декември, 2014, 08:52:49 »
Благодаря за съвета. Чудя се - оригинално картонената мембрана изглежда да е импрегнирана с някакъв разтвор? Аз влизах в магазин и мирисах една такъв нов говорител, но не можах да определя нещо конкретно... На външен вид ми изглежда като рубероид - имаше навремето такава хидроизолация от картон, пропит с битум.

А ако разтворя малко битум в нещо, например бензин или ацетон? Ще стане асфалт-лак... Ще направя такъв разтвор и ще го пробвам на някакъв друг картон, а после - на някой стар говорител, да видя какво ще стане. Разбира се, ще опитам и това (лепилото с байц), което препоръча Колегата.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #4 -: 18 Декември, 2014, 09:05:29 »
С битума губиш значителна част от еластичността на мембраната.Съвета на Божичко е най-практичен и ефективен.На базата на много опит /от негова страна/ :good: Така че,върви по утъпкана пътека.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #5 -: 18 Декември, 2014, 10:21:28 »
Яснооо...  :drinks:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #6 -: 18 Декември, 2014, 16:46:08 »
А този метод няма ли да развали звука? Аз лично предпочитам мембраната да е избеляла, но добре звучаща :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #7 -: 18 Декември, 2014, 17:13:45 »
С 200 е еластично лепило,а освен това мембраната се тратира със силно разредено такова,което попива в структурата на хартията и не прави филм отгоре.Байца е само за цвят.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #8 -: 18 Декември, 2014, 20:36:40 »
Аз ги третирам със силиконов спрей за авто табла от магазин за един лев, дава елстичност,мембраната става плътно черна. звука не се променя значително
« Последна редакция: 19 Декември, 2014, 05:10:57 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #9 -: 30 Декември, 2014, 10:54:22 »
Аз ги третирам с мастило за писане / не  тампонно / - черно . Нанасям на едно памуче малко мастило и внимателно го разнасям по мембраната . Става много красиво.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #10 -: 19 Януари, 2015, 16:12:38 »
Да ви кажа какво направих... Обърнах касетофона "по гръб" (нагоре с говорителите) и ги пръснах отдалече (от около 40 см.) с WD-40. Разбира се, преди това пробвах на един стар говорител и ми хареса как стана. Прецених, че няма опасност, щото WD-то се ползва и за импрегниране на обувки - какво толкова да стане... И се получи добре - поне на външен вид говорителите станаха като нови. Напръсках също и потенциометрите и пращенето намаля, абе върши работа спрейчето...

Ето как се получи като резултат:




Всички снимки в албума: http://bushman.snimka.bg/daily/sharp-gf-777z.849149.34663668.big

Обаче алуминиевата скала на радиото е пожълтяла и така си остана... Разглобих щайгата и търках скалата с памуче, напоено с WD-40 - без резултат. Остана си жълта, мамка й...
« Последна редакция: 19 Януари, 2015, 16:42:36 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #11 -: 19 Януари, 2015, 17:57:44 »
 :good: И аз ги обработвам с WD40! Много добре стават, но аз не ги пръскам директно, а пръсвам върху четка за боички и полекичка импрегнирам.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #12 -: 19 Януари, 2015, 18:00:56 »
Тоя препарат няма ли и разяждащи свойства, които да ви притеснят при такава употреба?

За смазващите знаем- довежда след време до полепване на прах + , че има и съдържание, което се изпарява.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #13 -: 19 Януари, 2015, 18:06:52 »
Жълтилката  пробвай да свалиш  както аз  правя  ,леген  ,веро ,топла  водица  да се  изкисне   хубаво и после с  средно  мека четка  леекичко  и  внимателно ,а за  говорителите   Божичко  най  добре  го  описа  но  аз   ги  начерням с  вакса  !! Пак става   ::) ::)
Удрииии!!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Третиране на картонена мембрана на говорител
« Отговор #14 -: 19 Януари, 2015, 18:09:09 »
ВД-то не разяжда, то реагира с окиси и ги разделя от подложката, към която са хванати. Петролен продукт е, но не е агресивен. Един дем пръснах къде не трябваше и ми литна малко в окото. Избърсах се, измих се с повечко топла вода и всичко ок, дори не ми защипа или запари. Да, има някаква летлива фракция, не зная каква е, но си отлита бързо. Говорителите, които съм пръскал преди 3-4 години все още са в перфектно състояние и не съсъхват ни най-малко. Цаката е да не ги пренакисваш и да обереш с с кухненска хартия с лек натиск.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |