| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за свързване на изходения трансформатор в Мелодия 14 стерео  (Прочетена 6132 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Проектирани са да се използват именно като дросел, а също така да намалява брума в изхода на НЧУ тъй като пулсациите на тока в анодната намотка, и тези в тази намотка с противоположен знак и се вадят намалявайки амплитудата на брума в изходното напрежение. Това дали могат да се използват за ултралинейно свързване - по-скоро не, сигурно там ще трябва извода да е от различно място на намотката. Така че при направата на НЧУ просто не използвайте допълнителния извод за нищо и използвайте всичко за една първична намотка на изходния траф.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Трябва ми малко акъл-съвет.  :drinks: Та въпросното радио мелодия 14 изцвърча селеновия изправител. Сложих грец , но напрежението на първия кондензатор се вдигна доста. От около 220 В отиде на 270-80 (поради предимствата на по-малкия пад на съвременния грец) . Съответно той трафа е сметнат да работи със селенов изправител и сега с новото напрежение тока на крайния пентод се вдигна доста и лампите взеха да червенеят. Дайте акъл как да оправя нещата като продължавам да ползвам греца и оригиналните изходни трафове ? Пробвах номера да вържа последователно едно съпротивление след греца така, че там да се получи пад и на първия кондензатор да си получа 220-то волта както в оригиналната схема , но прекалено грее ..не си е работа така.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Имаш 2 варианта: Или да настроиш тока на ECl86 - НЧУ за новото анодно, което се прави с нови катодни резистори за пентода и анодни  и катодни резистори за 
триода. НО Цялата Схема на приемника и МЧУ няма да е в режим- тоест извади ги другите лампи и ползвай само НЧУ, което си е безмислица...

Или да Подбереш точното съпротивление в Килоомове и да ходиш да купиш 5W такова циментово или от модерните с алуминиев кожух.


МОже да пробваш и други варианти- Вместо грец: Еднопътно изправяне - с 1 диод и да видиш дали ще стигне номиналното напрежение  Примерно с HER108 или 1n4007. само гледай да му стига на диода тока за целия приемник.


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не, не, с гасящо съпротивление е решението, и като подбереш точната стойност на съпротивлението няма да грее толкова, е, разбира се ще ти трябва 5 ватово съпротивление най-вероятно няма как, ти какво мислиш че е ставало в селеновия изправител, там също си се е разсейвала тая мощност, по никакъв друг начин не е. Аз лично съветвам да разглобиш селеновия изправител, да разкараш селеновите стълбчета и да вкараш обикновени диоди последователно на всеки от които да сложиш резистор 2 вата, така мощността ти ще се отделя равномерно на 4 места а не на 1 място. Така хем имаш автентичен вид, хем се разсейва мощността разпределено и няма да я усетиш толкова. Стойността на резистора? Подбираш с обикновен грец последователен резистор да получиш нужния пад на напрежение, делиш стойността на 2 и слагаш последователно на всеки диод от „дискретния“ грец резистор с близък до изчисления номинал и мощност 2 вата. Ако не се цели автентичност, значи остава варианта с грец и последователно 5 ватов резистор, или ако 5 ватовия ти грее много, може два 5 ватови или един 10 ватов. И номинала на напрежението след изправителя мисля че трябва да е 260 а не 220 волта...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Аз предлагам да питаш в купувам продавам, някой може да има излишен селенов изправител.
И използвай последователно на мрежовото захранване крушка.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Благодаря за съветите и на двама ВИ ! Сега ще го ръчкам да видим коя идея ще се получи :drinks: И аз бях тръгнал да променян режимите на триода и пентода , но не съм чак такъв майстор по лампите. За триода ми е ясна работата, но до колкото знам относно пентода анодния ток основно се определя от изходния траф , а с катодното съпротивление не се регулира анодния ток , колкото се подбира преднапрежението на решетката. В моя случай замерих анодния ток и с тези новите напрежение отива към 70mA при данни по каталог 39mA. Т.е поне това което знам аз че с тея напрежения да наглася анодния ток ще трябва да се пипа анодния товар при положение че държим Лампата да си остане в А режим. Т.е с друго преднапрежение получено от новобоподбрано евентуално катодно дали ще успея да сваля тока до 39 mA от 70 ..... кой знае  къде ще избяга работната точка с новото преднапрежение от новото катодно. Може и да греша в разсъжденията. Поправете ме.

Иначе на първия електролит наистина е 220В Бях го измерил , когато селена беше още здрав.


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
анодния ток на краяйната лампа си го регулираш точно с промяна на катодното съпротивление.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
в случая по схемата която съм ти дал за пиколо ампа, при 270в анодно , работната точка на смятнатия режим ти е се намира с около 330 ома катодно съпротивление за пантода.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Точно така, с катодния резистор се променя анодния ток. 220 е било след селена но той вече е бил тръгнал затова е и дал фира, мисля че по схема там трябва да е 260 волта, но все пак направи справка с конкретната схема. А напрежението е по-добре да го свалиш в норма от колкото да бъзикаш режимите на лампите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Аз в случая бих процедирал по следният начин;
Слагам силициев грец и регулирам режимите на лампите със новите стойности на напрежението.
Защото от къде вече читав селен а и колко ще му е живота дори и да намериш.Те са вече отживелица.
За крайното стъпало се мери напрежението между анод и катод на пентода,след това виждаш колко е максималната разсейвана мощност от анода -има пдф-и със параметрите.Делиш мощността -анодната на анодното напрежение и получаваш максималният ток за лампата.Ако мощността ти е 10вата делиш на измереното напрежение напр.270волта и получаваш макс. аноден ток. в случая 37ма.
При 330в. вече тока ще ти е 30ма. и така..

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, но защо трябва да променя режимите на всички лампи като може да доведе напрежението в нормални граници със добавъчно съпротивление? Поне ако става въпрос за въстановяване на приемник това е правилният начин, ако ще се ползва за НЧУ само, то тогава най-добре да се преизчислят режимите разбира се.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Аз в случая бих процедирал по следният начин;
Слагам силициев грец и регулирам режимите на лампите със новите стойности на напрежението.
Защото от къде вече читав селен а и колко ще му е живота дори и да намериш.Те са вече отживелица.
За крайното стъпало се мери напрежението между анод и катод на пентода,след това виждаш колко е максималната разсейвана мощност от анода -има пдф-и със параметрите.Делиш мощността -анодната на анодното напрежение и получаваш максималният ток за лампата.Ако мощността ти е 10вата делиш на измереното напрежение напр.270волта и получаваш макс. аноден ток. в случая 37ма.
При 330в. вече тока ще ти е 30ма. и така..
Голяма грешка е това! Промениш ли захранващото напрежение, трябва да промениш всички резистори, тъй като малко или много влияят на режимите на лампите. Да не говорим че и изходния трансформатор може да се окаже неподходящ. Е това важи за тези които искат да правят нещата коректно, ако просто трябва нещо за засвири, подхода не е важен.
Моето мнение е че един резистор с подходяща мощност последователно във веригата ба захранването решава въпроса. Освен всичко друго характерно за ламповата техника е че грее силно!!! :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Развиваш 5-10% от анодната намотка и си готов  :)

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
... Аз лично съветвам да разглобиш селеновия изправител, да разкараш селеновите стълбчета и да вкараш обикновени диоди последователно на всеки от които да сложиш резистор 2 вата, така мощността ти ще се отделя равномерно на 4 места а не на 1 място. Така хем имаш автентичен вид, хем се разсейва мощността разпределено и няма да я усетиш толкова...
Ако можеш да докараш и специфичната миризма на топящ се селен...  :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Миризмата няма да се докара, но автентичният вид ще е на лице :) Аз лично не бих го направил по друг начин ако става дума за реставрация.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |