| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.  (Прочетена 12391 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« -: 30 Април, 2015, 23:57:27 »
Колеги, отново моля за помощ :flag_of_truce:. Нищо не разбирам от електроника, нямам и такива познати, а на "майсторите" в нашия град просто не им се занимава (става въпрос за дълбоката провинция). Та значи, с 35-годишно закъснение реализирах една своя ученическа мечта - купих си касетофон Hitachi TRK-8180e. Щайгата е доста ззпазена, не е влачена по битаците, човекът я извдил от секцията...

29048-0

29050-1

Днес отделих доста време и усилия да му направя всестранни тестове. Оказа се, че тоя дърт касетофон свири всякакви касетки, записва от микрофоните и от радиото, няма пращене от потенциометрите, не се губят канали, а системата за търсене на песните работи безотказно. Радиото също е много ме зарадва - работи на всички диапазони, а на УКВ хванах станции, за които изобщо не съм подозирал, че се чуват в нашия градец. Но със сигнала от външен източник ударих на камък... Значи машината има 4 режима:

29052-2

А това са му входовете отзад (други няма):

29054-3

Подавам му сигнал от изхода за слушалки на лап-топа (3.5мм стерео жак), защото има възможност за прецизна настройка на силата. Експериментирах с различни кабели (чинчове и "петица"), но все нещо не става... Като му забода чинчовете и при минимална сила на сигнала (намален почти до нула) - горе-долу изкарва някакъв звук на режи PHONO, но има някакво гъгнене, сякаш сигналът все пак е прекалено силен. На LINE-IN с чинчовете нищо не се чува. С петицата на LINE-IN звукът е качествен, но много слаб, сякаш идва от оня свят. Това - при максимално усилен сигнал. На PHONO с петицата е същата работа - много слаб звук.

Една интересна особеност - на режим PHONO индикаторите играят и звукът може да се запище на касетата. Обаче на LINE-IN "чистачките" изобщо не помръдват и въпреки, че звук се чува от говорителите, запис не се получава. Просто на касетата е тишина...

В резултат - просто не успях да изкарам качествен и мощен звук от външен източник. Не разберам аз ли бъркам нещо, касетофонът ли е дефектен или просто няма такава възможност? Дайте някакъв съвет, щото така си е само радио. Друг вариант е да записвам касетки, егати... Търсих цяла вечер в мрежата някаква информация за този модел, но попадам само на платени сайтове. Не намерих никаква схема, даже и инструкция за експлоатация няма. Затова ще съм благодарен за всякакви съвети по въпроса. Поздрави на всички!
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #1 -: 01 Май, 2015, 10:22:41 »
Трябва да подадеш сигнала на куплунга  DIN петица, но на 1 и 4 краче съответно ляв и десен, и 2 краче маса. Касетофонът да е в  режим line in. Ти вероятно на петицата пускаш сигнала на 3 и 5 краче, а те са за линеен изход. А вход phono е може би за грамофон с динамична доза, с висока чувствителност и корекция RIAA, и затова не се получава добър резултат.
А ако пак се окаже, че сигналът идва доста силен, ще трябва да сложиш делител на всеки канал преди да го подадеш на входа.
« Последна редакция: 01 Май, 2015, 11:08:02 от Radko »

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #2 -: 01 Май, 2015, 10:25:40 »
Подай сигнал на 5-тицата, като следваш последователността 1-десен, 2-ляв 3-маса, като бройш изводите на 5-тицата по часовника.  Може да не си ползвал подходящо свързана 5-тица. По принцип - това е вход за стандартен външен сигнал.
Омраз!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #3 -: 01 Май, 2015, 11:12:12 »
Подай сигнал на 5-тицата, като следваш последователността 1-десен, 2-ляв 3-маса, като бройш изводите на 5-тицата по часовника.  Може да не си ползвал подходящо свързана 5-тица. По принцип - това е вход за стандартен външен сигнал.
Правилното номериране на изводите на "петицата" е дадено в по-горния пост! Справка       https://www.google.bg/search?q=DIN+audio+socket&rlz=1C1BLWB_enBG536BG536&espv=2&biw=1280&bih=709&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=8DRDVbLbBMiWau_NgcAN&ved=0CB4QsAQ&dpr=1           










DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #4 -: 01 Май, 2015, 11:14:17 »
Да, правилно са ти казали колегите, просто кабелът ти стерео жак към петица не подава сигнала на правилните пинове на петицата. Както са ти казали трябва да го свържеш, но за всеки случай ще ти кажа как да провериш кои са пиновете които ти трябват. Пускаш касетофона в режим Line in, поставяш потенциометъра за сила на звука в средата и взимаш една карфица, държиш я с гола ръка с другата ръка не се държиш никъде другаде по касетофона. Започваш да боцкаш с карфицата последователно във всяка „дупчица“ на петицата. Когато уцелиш входовете за сигнал ще чуеш брум съответно от левия и от десния високоговорител, а масата ти е най-вероятно в средата както са ти писали. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #5 -: 03 Май, 2015, 21:22:57 »
Както и преди - уцелихте в десетката... Оказа се, че кабелът (жак към петица) подава сигнала на изходите на касетофона, а не на входа. Този кабел го купих готов от магазина и направо го включих, без да го проверявам. Явно е направен за изходен сигнал, а не за входен... Както и да е. Ходих да го сменя и вместо него взех мъжки 3.5 мм. жак, мъжка петица и 2 метра кабел с оплетка:

29174-0

29176-1

Утре ще напрая теста с карфицата (както подробно е обяснил Колегата) и ще опитам да си запоя кабел. И разбира се - ще докладвам за резултата. Още веднъж благодаря за всички Колеги, които отделиха време да помогнат на един непознат  :hi: :hi:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #6 -: 04 Май, 2015, 16:00:55 »
Бързам да се покваля - запоих си кабела и всичко стана без грешка! Щайгата свирна с пълната си сила и качество, направих си дискотека у дома... Просто не мога да му се накефя:

29200-0

Благодаря на всички, които ми помогнаха да открия и реша проблема. Бъдете живи, здрави и успехи в хобито.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #7 -: 04 Май, 2015, 16:23:50 »
Честито, много се радвам че си се справил с проблема и че касетофона ти доставя удоволствие. Пожелавам ти да си го ползваш със здраве дълги години и да ти доставя радост. Не забравяй да пускаш да се извърти по една касетка на седмица, или най-малкото да го пускаш да върти на празен ход на PLAY по 4-5 минути седмично за да се раздвижва механизма и ремъците, че като останат с месеци да не се ползват, ремъците се деформират по шайбите и по-бързо сдават багажа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #8 -: 05 Май, 2015, 15:55:48 »
Благодаря за съвета Колега, ще го имам предвид. Не знам защо, но много ми харесват тези стари щайги. Не толкова като звучене, колкото като дизайн и изпълнение. Нямат нищо общо с пластмасовите пищялки, които сега се продават по магазините и (според мнението на един приятел) приличат на каската на Дарт Вейдър и звучат като настъпено коте...

Всъщност, при мен започна да се оформя нещо като... не е точно колекция, но сбирка, да го кажем... Купувам си от време на време такива стари касетофони, които ми харесват. Вече се събраха 5 - 6, но проблемът е, че жена ми разрешава да държа у дома само два от тях. Та в момента са това Хитачи и един Шарп:

29234-0

29236-1

Понякога ги слушам заедно и ми се налага сравнение - като качество на звука са "на кантар", в смисъл, че лично аз не долавям съществена разлика в звученето им. Хитачи-то е "средна хубост" и ширпотреба, а Шарп-ът е колекционерски топ-модел, при това е с 4 - 5 години по-нов като модел. Но все пак ... Хитачи-то направо го удря в земята в някои отношения. Колкото и да не съм фен на тази фирма, трябва да му призная качествата.

Ще използвам случая да поставя един друг въпрос. Това Хитачи на FM лови същите станции, но на други честоти (според скалата му). Примерно, станция, която реално е на 90.6 MHz той я хваща някъде към 94 MHz. Отначало мислех, че просто стрелката е изместена, но на другите диапазони (SW и AM) лови станциите на истинската им честоти. На какво може да се дължи това изместване? Благодаря предварително за всички мнения по въпроса.
« Последна редакция: 05 Май, 2015, 16:01:15 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #9 -: 05 Май, 2015, 16:31:54 »
Здравей колега, аз имам също една такава „щайга“ както ги наричаш - Hitachi TRK8000ke. Много подобно на твоето но е малко по-малко на размери, обхвата му на УКВ е от 64 - 104MHz, има само една телескопична антена, няма автоматично търсене на паузите между песните и няма възможност за мониториране на линейния вход т.е. може да чуваш какво влиза в него само когато касетофона е в режим запис. За мое съжаление касетофона е в доста амортизирано състояние, използван е доста години от моя баща и е доста зле, иска си основна реставрация, особено на касетния механизъм. Но както и да е. По твоя въпрос със УКВ-то на Хитачи-то разстроен е по някаква причина УКВ тунера и затова обхвата е изместен, виж дали и положенията на крайните станции от обхвата са изместени и дали ти се губят станции от краищата на обхвата. Освен това виж как е чувствителността в сравнение с аналогичните касетофони, включително SHARP-а. Как се справя в отделянето на съседни близки станции и така нататък. Ако всичко останало е наред и единствения проблем е само отместването с 4 мегахерца ти препоръчвам да не го пипаш, ако и другите показатели са влошени ще трябва да се донастрои, ама не знам как си с радиочестотната техника и с какви уреди разполагаш, та може да се окаже лоша идея да го пипаш. Една друга възможна причина за изместването е проблем с променливия кондензатор който предния собственик да се е опитвал да отрстрани (пращене от окъсяване между плочите поради износен или подгънат диелектрик или пукот при въртене от статично електричество в диелектрика). В двата случая може да го е напръскал с някакъв смазващ спрей или друг тип масло, с което да е променил параметрите му, ама казваш на другите обхвати е добре (сигурен ли си в това твърдение?) та значи може и да е решил „просто“ да „натегне“ „винтчетата“ отгоре на променливия кондензатор с което да е видял сметката на настройката. Варианти много, виж дали се налага намеса.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #10 -: 05 Май, 2015, 18:03:00 »
... По твоя въпрос със УКВ-то на Хитачи-то разстроен е по някаква причина УКВ тунера и затова обхвата е изместен, виж дали и положенията на крайните станции от обхвата са изместени и дали ти се губят станции от краищата на обхвата. Освен това виж как е чувствителността в сравнение с аналогичните касетофони, включително SHARP-а. Как се справя в отделянето на съседни близки станции и така нататък. Ако всичко останало е наред и единствения проблем е само отместването с 4 мегахерца ти препоръчвам да не го пипаш, ако и другите показатели са влошени ще трябва да се донастрои, ама не знам как си с радиочестотната техника и с какви уреди разполагаш, та може да се окаже лоша идея да го пипаш. Една друга възможна причина за изместването е проблем с променливия кондензатор който предния собственик да се е опитвал да отрстрани (пращене от окъсяване между плочите поради износен или подгънат диелектрик или пукот при въртене от статично електричество в диелектрика). ....

Значи и двата касетофона (Шарп-а и Хитачи-то) имат един и същ диапазон на FM - от 88 до 108 MHz. Мисля, че на Хитачи-то му се губят няколко станции в началото на диапазона, но не съм СЪВСЕМ сигурен. Ще ги пусна някоя вечер заедно с Шарп-а и ще докладвам със 100% сигурност. Иначе радиото му работи безупречно, според мен. Просто нямам никакви забележки към него. Със сигурност няма никакво пращене, като въртя копчето за тунинга. А касетофонът не изглеждаше да отварян някога - вътре имаше един пръст слой прах и паяжини...

От електрониката почти нищо не разбирам, имам само някаква обща култура, колкото да разпознавам елементите и да знам кое за какво служи. Познавам кое е феритна антена, променлив кондензатор, вернерно устройство, различавам също съпротивление, транзистор, кондензатор, диод, потенциометър, бобина и т.н. По професия съм строителен инженер, имам 21 години по обектите, но с електроника никога не сътм се занимавал. Оборудването ми - имам сравнително скъп мултисет и няколко поялника - мога да запоявам или да измеря нещо. Така че най-добре да не пипам нищо по електронни схеми, ако не е МНОГО наложително.  ::) ::)
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #11 -: 05 Май, 2015, 18:09:41 »
Не препоръчвам да го пипаш в такъв случай! Това не е лесна работа за човек който няма поне малък опит в радиотехниката и не познава принципа на действие на суперхетеродинния радиоприемник. По-добре да си стои така от колкото да го разстроиш още повече и да те е яд после. Това дали е пипан или не, не може да се каже по паяжините вътре, но не е изключено дефекта да е настъпил и от престой, макар че не е съвсем редно, ама всичко може да се случи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #12 -: 03 Юни, 2015, 17:23:03 »
Макар и късно - и от мене честито за придобивките. Най-много ме кефи Хитачито с тези "чистачки" - направо трепе рибата! Разбира се и Шарпът не е лош. И двата "дръжкофона" са клас над средния и навярно се представят подобаващо. Не са жалили материал. От това което прочетох и аз си съставих мнение да не се пипа Хитачито. Ако не си сигурен какво да направиш, по-добре не го прави, нито пък давай на пишман майстори да му се учат. Не е лесно на днешно време да се намери толкова запазена качествена "дръжка". Enjoy, както казват братята хаймериканци...  :)

Неактивен bradi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
  • Населено място: гр.София
Re: Помогнете за касетофон Hitachi TRK-8180e.
« Отговор #13 -: 25 Януари, 2017, 16:53:07 »
Благодарение на хубавата тема на колегата и вашите безценни съвети и аз направих среща на техниката от миналия век със съвременните технологии  :D

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
907 Прегледи
Последна публикация 08 Май, 2015, 20:32:40
от W6344
0 Отговора
775 Прегледи
Последна публикация 05 Януари, 2017, 15:00:48
от drago
8 Отговора
1582 Прегледи
Последна публикация 13 Април, 2018, 14:23:05
от CecoRx2
0 Отговора
460 Прегледи
Последна публикация 25 Юни, 2018, 18:47:43
от kid
0 Отговора
276 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2018, 08:45:38
от studio

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |