| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: хардуерна помощ за Правец 8М и 8С  (Прочетена 2081 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rympo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Привет на всички във форума ,

 След дълго протакане да се заема и аз със допълване на колекцията ми от 8 битови компютри реших че е време да превъртя каратеката на мой компютър, взех от продавалника един 8с със флопи и за един следобяд превъртях 3 игри от детството :), проблемите ми почнаха след това а именно флопито не се инициализираше всеки път , захранването започна да издава някакви пищящи звуци и не всеки път тръгваше копютъра със флопито , презапоих всички схеми по флопидисковия контролер и махнах всичко което беше на цокъл там , постепенно заигравайки се презапоих и половината компютър , нещата се подобриха но все още проблема остава някой път . Междувременно ми подариха и един правец 8М сглобяван на времето от един мой приятел преди да замине в америка , разбирайте стоял в мазето 17 години който тепърва предстой да пусна - няма захранване и като гледам по платката няма и някой от чиповете .
 Питанията ми към Форумните богове са следните , искам да си купя захранване за 8м или 8с което да работи стабилно , Силните токове никога не са ми били сила - ако някой може да ми даде схема на захранването или съвет как да подобря работата на това което имам ще бъда много благодарен . другото което търся е да купя от някой който има излишни 1 или 2 флопита оригинални - небългарски , и някой който има правец 8м да ми даде съвет за оживяването на моя компютър - а именно някой подробни снимки за чиповете - кой къде се намира да видя липсва ли ми нещо по дъното,  модификация за RGB да мога да го пусна на LCD и има ли смисъл да се слага допълнителния процесор -
Накратко казано съвети приемам всякакви

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: хардуерна помощ за Правец 8М и 8С
« Отговор #1 -: 03 Май, 2015, 02:08:33 »
 на твоето праеешко захранвяне му смени всички електролитни кондензатори и ще работи стабилно.също и тези по дъното, тиристора също давае ядове в тия и него го смени. може да ползваш и нормално атх захранване стига да спазиш напреженията. пп допълнителния процесор не ти е нужен.
« Последна редакция: 03 Май, 2015, 02:13:38 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: хардуерна помощ за Правец 8М и 8С
« Отговор #2 -: 03 Май, 2015, 11:40:14 »
Използвай търсачката на форума, коментирано е и за Правец 8С и за Правец 8М, за да не преоткриваш колелото.
Даже направо чукни на раздела Ремонт, схеми, документация, литература и чети наред.

    
ремонт на 5' флопи за правец 8x
Правец 8М - Z80 режим, ръководство
5,25" Флопи - проблем
Правец 82 - за реставрация ?
и т.н.т.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |