| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител  (Прочетена 15760 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #45 -: 24 Януари, 2016, 09:02:40 »
43389-0

Ето, Чебишев от 7 ред, гранична 1.7МХц. В симулацията имам 76 волта на входа, при 2 мегахерца са 2.5 волта или 15 миливата. Този ще е.
Снощи монтирах предавателя в една кутия от китайско захранване. Сложих му една интелска турбина да го хлади, но се отказах да монтирам НЧ усилвател вътре. Пробвах, обаче забърсваше много шум. Трябва да измисля как да стане външно, имам 1-2 идеи. Още не съм монтирал ВЧ амперметъра, но пък съм нанизал трафчето на изхода.

43391-143393-2
43395-343397-4

Пуснах го с модулация да го чуя, обаче чувам някакъв импулсен шум на радиото пак, точно като в малкия предавател. Тук идва нещо по мрежата и не мога да се отърва от него. Ще го мисля по-натам.
« Последна редакция: 24 Януари, 2016, 09:11:48 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #46 -: 24 Януари, 2016, 16:09:22 »
Готово!!!
Малко филтрация и всичко се оправи. Едно китче с TL081 с усилване 4.7 пъти, захранено през CLC филтър и още един такъв за турбинката, че генерира зззззззз и сега е тих! Е, не съвсем, но това идва по мрежата.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #47 -: 20 Ноември, 2016, 09:15:23 »
Пак ще си признавам крайна глупост. След толкова години ръчкане пак правя някакви малоумни грешки, защото тук наистина съм си бил рекорда.
Вчера изкопах стъпалото и го пуснах да го огледам добре как работи. След известна настройка на осцилоскопа успях да видя това "бззззз", което се носи върху вълната и чувам в радиото. След 15 секунди прекарани в чудене с какво да заменя проклетото импулсно, реших да направя нещо, което не ми беше минавало до сега през акъла - да врътна потенциометърчето за честотата на ШИМ генератора с 555. И познайте колко бях слисан, като видях как тези мънички ВЧ пикчета започнаха да се разреждат и сгъстяват на екрана, като шумовете преминаваха през палитра от хармонични хорови изпълнения!!! Секунда по-късно вече ми беше ясно всичко, и определено не се гордея със себе си.
Нека погледнем веригата, на изхода по схемата на модуатора:

61731-0

Това НЕ Е товарната индуктивност за крайното стъпало на предавателя, това Е ФИЛТЪР за честотата на ШИМ!!! Омешал съм нещата и съм го игнорирал, решавайки, че мога да получа необходимата товарна индуктивност с един дросел 330мкХн и кондер 0.1мкФ на изхода и край. И така съм си инжектирал тия 148 килохерца директно в крайното стъпало, като резултата бяха тия странни свистенета, невъзможността да модулирам линейно в дълбочина, някакви призрачни ВЧ генерации и сваляне на КПД на стъпалото. Дори докато снощи си играх с един набързо нахвърлян филтър, за да потвърдя опасенията, изгорих транзистора на крайното. Ок, спирам поялника и осцилоскопа, и си лягам. По нощите не се мисли добре.
Тази сутрин станах и пак загледах схемата. Филтъра е малко особен - L вход и звено на Кауер. И тъй като нямам стойностите на индукторите, реших да погледна какъв филтър са ползвали в предавателя FAT5, където модулатора е много подобен и е със същата честота на ШИМ:

61732-1

Ок, това е доста по-ясно. Изкопах 2 ядра дебелички феритни с НЧ материал, които ми дават около 5.4 микрохенри на навивка. Сега остава в понеделник да мина през комет и да задигна 6 броя кондери Wima по 1мкФ.
Освен това се замислих и друго. Този модулатор е направен да работи с малък ток и ВН, по схема е на 120В. Ако взема една тлъстичка интегралка драйверна и бутам IRFP250N, дали ще изкарам 70-80 вата? Първо ще сменя обаче транзистора IRF510 на това стъпалце и ще пробвам отново цялата схема, вече направена грамотно.
Е, човек се учи, докато е жив. Понякога по няколко пъти! Ще качвам резултати!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #48 -: 22 Ноември, 2016, 20:31:24 »
Днес докопах и купих на сляпо 2 дебелки ядра сиво боядисан ферит. Една навивка ми даде около 4.3мкХн, което ми подсказва, че материала е НЧ. Освен това тежи бая и мисля, че е железен прах, не ферит. Цифрата е малко височка за Аl, но реших да пусна симулация на филтъра с тях. Навих 3 навивки на едното, получих 36.4мкХн, баш в целта. На второто при 5 навивки получих 100мкХн, но при 4 е някъде 54мкХн, и е малко. Симулацията е съгласна, ето ги и тях!

61848-0

61850-1

Дебелка жичка сложих. Ще бъдат на фолиран гетинакс, заедно с кондензаторите. Да видим какво ще излезе! При 148кХц има потискане -62дБ или 1259 пъти по-ниско напрежение, т.е. при 9 волта при носеща, би трябвало шумовете от ШИМ да са 7.2мВ и това е преди товарната индуктивност на крайното стъпало. Супер.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #49 -: 23 Ноември, 2016, 09:07:10 »
Защо кондензаторите   са вързани паралелно?  не става ли с един с необходимият капацитет?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #50 -: 23 Ноември, 2016, 10:23:46 »
В коя от схемите? В тази от модулатора моя - не знам, така е решил човека. А в тази на ФАТ5 съм убеден, че е от икономически съображения - просто са поръчали кило и канче бройка за производството и слагат.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #51 -: 23 Ноември, 2016, 14:13:11 »
Може и от съображения за по-ниска индуктивност и по-малко натоварване на всеки кондензатор макар че за тези честоти едва ли.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #52 -: 23 Ноември, 2016, 15:14:47 »
Ще го видим как ще работи. Утре ще взема пратката от Фарнел за предавателчето керамиците, и с тях ще взема и кондери за този филтър. И да не забравя 510-ки...  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #53 -: 08 Декември, 2016, 22:09:47 »
Готово!

62839-0

НИЩИЧКО не засичам след филтъра, никакви импулси! На осцилоскопа съм на 5мВ на деление. Чистичко е вече, доволен съм. Дори вързах на изхода паралелно с товара високоомните ми слушалки. В тях се чуват чудни неща, като ги има, но ниц.

От друга страна реших да зарежа стъпалото с IRF510 и да се пробвам с IRFP250N. Той е до 200 волта, но му трябва як драйвер, който имам в лицето на TC4422. Както винаги, пуснах сметките в екселския файл и после ги хвърлих в LTSpiceIV... И  тоталллна енигма!

62841-1

Това са сметките... Задал съм 120 вата мощ на 48 захранващо.

62843-2

А това симулацията!!! Е как е възможно, 56.3 волта пик - 31.7 вата! Както казали на един конгрес на гинеколозите "Колеги, къде бъркаме?!"
Някой да има някаква идея? Всички модели в спайса са ок.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #54 -: 08 Декември, 2016, 22:13:21 »
Туку-що зумнах дрейновото напрежение и какво да видя?! Формата му точно каквато трябва да е формата на ТОКА! Б..х м...у!  :crazy:

62845-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #55 -: 08 Декември, 2016, 22:22:39 »
Ок, съвсем откачам май.....

62847-0

Ама като го симулирам...

62851-1

Пак подобна глупотевица. И вижте тока в червено! Дали нещо модела на 250-ката е прецакан...
« Последна редакция: 08 Декември, 2016, 22:28:28 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #56 -: 08 Декември, 2016, 23:26:24 »
По първата схема според мен бъркаш че е сметнато за товар 6 ома а ти слагаш 50 и затова не изкарваш цялата мощност. По втората вече не знам къде е проблема че излизат тия пишки. Попринцип не винаги се доверявай на 100% на моделите, имат някои издънки, но предполагам че ако си ползвал и други модели на MOS транзистори сега нямаме основание да мислим че тези са сбъркани.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #57 -: 09 Декември, 2016, 08:42:19 »
Не, 6 ома е товара към дрейна. Звеното на изхода преобразува в 50. А по втората схема се ползва траф по принцип. Не знам, днес ще пробвам да направя малък модел с 2Н7000 да видя дали не е въпрос на модел на мощен транзистор.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #58 -: 09 Декември, 2016, 12:02:18 »
Ок, очевидно нещо не е наред с първия екселски спредшит. Сега се загледах, че звеното на изхода няма как да преобразува, като входни и изходния му кондензатор са еднакви по стойност. Нищо чудно, че имах грижи с 10 ватовото стъпало. Реших да постъпя по друг начин, дръпнах друг спредшит с класическите формули на Сокал и син, сметнах за 120 вата и после, взимайки пред вид, че при този клас настройките за минимални загуби и за максимална мощност са различни, донатамъних компонентите, докато получих идеална вълна. За преобразуване сметнах нископропускащо ПИ звено и чрез регулиране на неговата индуктивност, мога да изменям в малки граници характера на товара и да контролирам подскока на тока, при отпушване на транзистора. Резултата е повече от приемлив, успях да докарам и като цяло стандартни стойности, които вече имам на сребро/слюда. Тия дни ще налепя стъпалото и захранването, да видим какво ще излезе! :)

62883-0
62887-1

3.3А (не съм показал трейса на тока през L1, но се колебае малко със тази средна стойност) при 48В дават 158 вата консумация. 121 волта върху 50 ома дават 146 вата полезна мощност. КПД е 92%. Имайки пред вид, че ще имам пад върху ШИМ модулатора, захранващото ще е по-ниско и може да се събера в 120 вата пик. Би било чудесно! Ако успея с това стъпало ще окомплектовам един хубав СВ предавател на 1.544МХц, честота на която антената ще е по-човешка, от колкото на 1МХц.
« Последна редакция: 09 Декември, 2016, 12:31:25 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #59 -: 11 Декември, 2016, 23:20:49 »
63009-0

Няма ми се смеете за трафа с изправителя! Знам, че може да даде 30А, ама нямам друг. Кондерите на трафа са 182мкФ, на модулатора има още 100 микро, напълно са достатъчни. Товара на модулатора е 26.5 ома / 20 вата, на входа идват 51.2 волта, виждате го настроен на 24 за носеща. Отдава кротко 900мА.

63011-1

Започнах да поподреждам стъпалото. Няма ги бобините още. Радиатора ви е познат от първия усилвател на него, АВ с 2 броя IRF510, който мина в резерва. Ако някой се интересува от него и има с какво да си го бутне и радиатор, да пише, не ми е нужен вече.
Тая седмица следва стъпалото!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |