| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения  (Прочетена 2814 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #15 -: 06 Декември, 2016, 12:29:49 »
Имах предвид да смени шунтовото съпротивление с по-голямо с цел получаване на по-голяма амплитуда, и същевременно увеличаване на прага (или намаляване на усилването на схемата). Така ще се намали влиянието на външни смущения върху работата й. Схемата на BatKoce също не е за пренебрегване, но аз лично бих я модифицирал шунтовото съпротивление за токовия трансформатор да е СЛЕД мостовия изправител. Защо при положение че имаме почти идеален източник на ток (вторичната на ТТ) не го използваме да елиминираме грешката от пад на напрежение върху диодите? Май никой не се е сещал за този вариант, а си мисля че е повече от крайно логично и става прекалено добре за да не го ползваме :) Може би съществува опасението че може да прекъсне диод или лоша спойка нещо и да остане на ПХ ТТ което да доведе до авария, но си мисля че такова нещо е много малко вероятно та заради него да бягаме от брилянтната красота на решението. Та мисля си че схемата е куца и е оптимизирана за съвсем друго и сега е по-добре да разработиш съвсем друга схема доста по-подходяща и шумоустойчива вместо да мъчиш тази с филтри. Не че не може да стане, но просто е „кърпеж“ наместо да се реши проблема кардинално. Казвай ако имаш интерес да начертая схема на идеята която имам. Ако обаче твърдо няма да променяш това което е в момента няма смисъл да губя време да чертая.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #16 -: 06 Декември, 2016, 13:02:18 »
Увеличаването на шунтовия резистор, освен повишеното ниво на полезния сигнал, ще доведе и до повишаване нивото на смущаващия! Та полза няма, защото така както го разбирам, смущенията си влизат именно през токовия траф.
А "брилянтното" решение с преместването на товарния резистор след диодите, също си има кусури.
Ама щом колегата е далече от машината - само си пишем.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #17 -: 06 Декември, 2016, 13:07:59 »
Май никой не се е сещал за този вариант, а си мисля че е повече от крайно логично и става прекалено добре за да не го ползваме :)

Сещали са се Митко и то доста преди нас. Процеса е същия като при изправител с диод и операционен усилвател...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #18 -: 06 Декември, 2016, 13:11:09 »
Ами аз не съм сигурен че влизат през токовия траф като полезния сигнал, или влизат през паразитния капацитет първична-вторична на въпросния траф. Може и по въздуха да лети нещо, с тия миливолти дето усилва колегата и ако има високоомни вериги по трасето. Та това ми беше идеята да намали усилването на схемата, а ако идва нещо към полезния сигнал то е ясно че няма да се промени с промяна на товарното съпротивление на трафа.
Бих искал да кажеш все пак какъв е кусура на шунтовия резистор свързан след диодния изправител. Просто ми е интересно защото аз се сещам за повече предимства от колкото потенциални недостатъци. Все пак да получиш почти идеално линейна характеристика от 0 си е предимство в някои приложения (в случая може и да не е като се използва само за праг). Така или иначе по каквато и схема да се работи, където и да е товарния резистор е добре след детекцията да се сложи стабилно интегриране - времеконстанта поне 500 милисекунди че може би и повече с цел да се премахнат фалшиви сработвания от импулси разни. Но естествено без да си на място и да премериш какво точно се случва и какво от къде влиза е безсмислено да се коментира повече защото проблема не е ясно какъв е че да мислим как да го борим.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #19 -: 06 Декември, 2016, 14:08:36 »
Съгласен съм със всички вас. Проблема е, че няма как да отида при машината сега. А отиването ми струва скъпо със хотела на ден. Затова се опитвам, да открия проблема и оптимизимар това решение, а не да правя ново. След като пак няма да мога да го тествам на място. Винаги има нужда от настройка на място, това е така. Затова като най-лесно ми се вижда. Предложението да се подбере шунтовия резистор. Там може да се сложи един тример. И единия елемент вместо усилвател да се направи като активен нискочестотен филтър. Да може да се изправи веднага след датчика с шотки диодо за да не са много големи загубите в тях. Но дали брат ми ще намери някой да го направи това. А аз съм на място, където работя нещо коренно различно от техника и електроника. Нямам нищо под ръка нито инстроменти нито части за да мога, да го направя и пратя. Благодаря за идеите отговорите за да мога да се насоча правилно в решаването на проблема.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #20 -: 06 Декември, 2016, 14:49:47 »
Шунтовия резистор след изправителя + шотки и направо постигаш душевния баланс. Въпроса е че не знаем какво причинява проблема и как ще се оправи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #21 -: 06 Декември, 2016, 17:58:57 »
origo - нещо си доста въодушевен с преместването на пустия му резистор :D :D :D
Вярвай ми - тествал съм доста.
В конкретния случай с колегата нищо няма да промени.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #22 -: 06 Декември, 2016, 21:42:50 »
В случая няма да промени, но съм въодушевен попринцип, според мен параметрите на цялата измервателна система отиват на съвсем друго ниво. И както той каза 500 миливолта трудно ще бъдат изправени с грец ако шунтовия резистор не е след него или не се увеличи стойността му значително. Тук спора е на идеологическа основа :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #23 -: 06 Декември, 2016, 22:38:00 »
Преди двадесетина години пред мен стоеше същата задача - да следя натоварването на електродвигател с мощност 22kW посредством токов трансформатор. Поръчах устройството на една новосъздадена фирма в Пловдив - "КОМЕКО". Заданието бе електронното блокче да реагира на сигнал (5 ÷ 60)mV AC с 3 1/2 разряден дисплей в % и възможност за настройка в този диапазон на прага на задействане и хистерезиса. Изработиха ми десетина броя, които работеха безупречно.
В случая мисля, че изправянето на сигнала и неговото интегриране трябва да стане след предварително усилване от ОУ и чак тогава сигнала да постъпи в компаратора или тригера на Шмид.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #24 -: 06 Декември, 2016, 23:42:33 »
Решението ти е този модул. Следи тока от 0 до 10А. Самият захранващ блок AC-DC ,който е монтиран на модула има вградени филтри. Захранващ го с фаза и нула. От контактите на релето, управляваш другата машина. Има и други варианти, без захранването в ибей, алиекпрес. Но този е направо за монтаж за DIN шина, както е на машините. Интегралната схема - операционния усилвател е
TLC2272A. Добър вариант, като се гледат параметрите и. Има и с LM358.
https://ja.aliexpress.com/item/free-shipping-10A-10mA-AC-current-sensor-module-exchanges-module-Unshelled-version-switch-quantity-220V/32243114111.html?spm=2114.52010708.4.9.Su6RXX

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |