| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115542 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #105 -: 16 Януари, 2016, 15:34:57 »
Антената в старите лампови приемници е дипол направен от симетричен кабел а не само жица както в твоя случай. Като цяло макар че приемниците с TDA7000 и производните й са чувствителни, все пак в среда със слаб сигнал си иска повече антена от тази която си сложил. Няма какъв съвет да ти дам за по-добра антена която да не излиза от кутията, поиграй си с тази проводник пробвай с друга дължина, примерно пробвай с по-дълъг навит няколко пъти в кутията като спирала да стига до задния капак. Но така или иначе не очаквай чудеса. За добро приемане телескопична антена вън от кутията това е. Ето моята преработка на радиоточка тонмайстор в радиоприемник:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5064.msg34802#msg34802
За съжаление кутията беше надупчена предварително и за да не пробивам нови дупки съм ползвал старите и не е максимално естетически изпипано, но това е, следващата по-добре.
Свири ми в кухнята прекрасно. Антената е доста парче но не шуми почти никога на никоя станция.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #106 -: 09 Февруари, 2016, 17:50:39 »
Направих си нещо като дипол вътре в кутията и има известно подобрение. Пак шуми на слабите станции, но е по-добре от преди. Признавам си и че не е поставена на много добро място от радиоприемна гледна точка, но е задоволително приемането.

А вижте тук какво намерих:
http://www.rw6ase.narod.ru/00/rpl_ps/wilnjale_ert.html

"Ефирна радиоточка" както са дали описание в статията. Служи за приемане на две ефирни фиксирани честоти на средни вълни. Интересно.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За радиоточките...
« Отговор #107 -: 10 Февруари, 2016, 11:42:50 »
Опитай да вградиш нещо такова с усилвател. Мисля тази ще се побере по диагонал в кутията. Или да изкараш антената върху кутията, а кутийката с усилвателя да остане вътре да не се вужда.
http://www.electronics.bg/product_info.php?products_id=118867
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #108 -: 10 Февруари, 2016, 16:51:28 »
Малката антена не може да се компенсира с усилване. В колите сигнала е по-добър от колкото в къщи, колкото и преди да го разбера и аз да си мислех обратното. В случая особено пък и с приемничето с TDA7000 входната чувствителност е висока и едва ли усилвател ще помогне. Като цяло не може да очакваш едно радио да работи с жичка вместо антена че и да не шуми на някои от станциите. Това което си постигнал с антените в кутията мисля че е максимума. Все пак нали е точка, достатъчно е да приема няколко станции добре :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #109 -: 15 Февруари, 2016, 08:20:05 »
Ето една радиоточка с големи размери, българско производство:
(http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7324.msg51512#msg51512)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #110 -: 15 Февруари, 2016, 13:01:24 »
Тези радиоточки оформени като озвучително тяло са произвеждани в четири варианта.Разликата е в изходната мощност в който е пресметнат съгласуващия трансформатор:05,1,2,3 W както се различава и в типовото означение ВА 1-2Д е 1W, ВА 3-2Д e 3W и т.н.Първите модели са произвеждани със високоговорител ВЕЕ 34 а по късните с ВЕ 1523.Също така първите модели са със алуминиева решетка а по късните с декоративен плат.Ето и снимка на табелката на радиоточката 1W

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #111 -: 15 Февруари, 2016, 19:33:59 »
Имам такава с плат, по спомен 3 вата. Очаква си реда или по-точно идеята за вграждане на радио или усилвател вътре в нея и пригаждането й за плеър или радио каквото реша, ще видим какво ще излезе. Не съм и чувал гласа, надявам се да оправдава очакванията за добър звук имайки предвид размера и материалите от които е направена.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен hristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Габрово
  • LZ2GAA
Re: За радиоточките...
« Отговор #112 -: 15 Февруари, 2016, 20:54:25 »
Тези ги помня, в един завод (преди сто лета :crazy:) бях подръжка, големи халета с много шумни машини, само такива сандъци вършеха работа :good:

   

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #113 -: 25 Март, 2016, 14:23:08 »
Ето един тест с електрическа крушка включена към фидерна радиотранслационна линия http://vbox7.com/play:0b2eb9a5fd

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #114 -: 25 Март, 2016, 19:14:27 »
Въх Въх Боби! От къде се докопа до такава фидерна линия? В мазето ли изкопа да се свържеш към нея? Вижда се че линията е яка защото не се „намръщи“ като я „накара“ да клати катода на луминесцентната тръба и глимката която вероятно е без токоограничително съпротивление. То добре че не гръмна таз глимка. Не е хубаво да свързваш източник на напрежение 240 волта пикова стойност към глимка без токоограничение и катод на луминесцентна тръба който попринцип е за не повече от 24 волта напрежение разчетен. Ама щом нищо не ти гръмна в лицето е добър знак.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #115 -: 26 Март, 2016, 20:09:48 »
Якоо. Колега това да не е някоя от вашите радиоуредби?

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #116 -: 28 Март, 2016, 21:40:30 »
Предполагам, от някое 100-200 ватово стъпало.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #117 -: 30 Март, 2016, 11:09:50 »
За любителите една работеща лампова уредба http://vbox7.com/play:fc84e8c2e7

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: За радиоточките...
« Отговор #118 -: 22 Юни, 2016, 01:07:23 »
Здравейте,
На времето и аз съм използвал "Тонмайстора" за кутия на самоделен УКВ приемник.
В последствие един приятел го хареса и когато ми донесе за ремонт Mende 172w, се споразумяхме да му направя и на него УКВ приемник в негов "Тонмайстор" в замяна на Мендето. Кутията от него частите от мен.


Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #119 -: 27 Ноември, 2016, 17:26:50 »
Ето какво слагаха на входните врати на радиотранслационните уредби

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |