| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с високо-говорител  (Прочетена 3947 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Проблем с високо-говорител
« -: 15 Юни, 2016, 19:07:49 »
Здравейте. Днес купих страхотни тонколони, но едната има проблем с високочестотния говорител. И двете колони по фабричен етикет са 4 ома. Измерени с уреда едната /изцяло работещата е 6.7ом/, а другата на която въобще не работи високочестотния е 6.4ом. Изкарах високочестотния да видя дали няма прекъсната жичка, поне на пръв поглед, но всичко е здраво. Измерех я с уреда показва 6.7 ома, премахната от филтъра /а по-етикет трябва да е 8 ома/. Вързах я самостоятелно без филтър към усилвателя, работи идеално, според моите уши. Изкарах филтъра да го огледам, на пръв поглед перфектни спойки, няма видими повреди по елементите.
Въпросът ми е: говорителят ли е повреден или филтъра?
« Последна редакция: 15 Юни, 2016, 19:19:15 от Петър Драганов »
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #1 -: 15 Юни, 2016, 19:46:59 »
Не е говорителя според мен, нали не е прекъснал и свири, как ще е той. Проблема е в сухи или прекъснали електролити във филтъра. Една чудесна модификация ще бъде да замениш всички електролити в този филтър с неполярни фолийни кондензатори или хартиено-маслени. Ще се обади бая по-добре от това със сигурност. И съпротивленията които мериш с мултицета са по-ниски от написания импеданс защото високоговорителя не е чисто активен (резистивен) товар има сериозна индуктивна компонента и от там за звуковите честоти за които е предвиден импеданса му ще е близък до това което е написано на етикета (както знаеш с увеличаване на честотата индуктивността увеличава импеданса си).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #2 -: 15 Юни, 2016, 20:12:47 »
От къде мога да закупя тези кондензатори (по възможност същите х-ки и маркови, парите не ме интересуват)? Могат ли да бъдат заменени с електролитни обикновени?
Имат ли някакво специално наименование тези кондензатори?
Подмених кондензатора на високо честотния с друг 20 годишен и високите дойдоха, но и си отиват.... в момента с другия стар кондензатор има високи 3 секунди, няма високи 3 секунди.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #3 -: 15 Юни, 2016, 20:14:28 »
Правилно ти е казал Ориго, като идваш към Варна се обади да ти дам малко кондери!!! :) :) :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #4 -: 15 Юни, 2016, 20:46:34 »
Спри да си правиш експерименти, а слушай Ориго! Ще си думнеш пищялката и после ще има "Търся..." Не слагай стари елементи.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #5 -: 15 Юни, 2016, 22:46:17 »
Не разбрах само, има ли магазин в Бг, от където да ги купя? И могат ли да бъдат подменени с обикновени електр. кондензатори или не.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #6 -: 15 Юни, 2016, 23:49:31 »
Първо не пестеше пари сега обикновени електролити иска да слага. Ако ще слагаш обикновени електролити те са най-лошия вариант и задължително два последователно в насрещни посоки с два пъти по-голям капацитет. Обаче е безсмислено да правиш това според мен. Купи МБГО или подобни от Викиват: https://vikiwat.com/hartieni-kondenzatori.html. Или се възползвай от предложението на колегата. Това за мен е най-добрия вариант. Може да пуснеш тема и в аудиофорума щом не жалиш пари, там ще ти дадат варианти за фолийни кондензатори които са аудиофилски и много скъпи. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #7 -: 16 Юни, 2016, 13:38:19 »
Оказа се, предпазителя...., напълно здрав е, но единият му край корозирал и не прави контакт. Най-лошото е, че е незабележимо, тъй като първото, което направих бе да изкарам бушоните и да ги проверя, но не и с уреда, ами на око.
Отлично работят вече. Имам друг въпрос, защо с не контактуващ предпазител не работят само високите, а средите и ниските са в работен режим?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #8 -: 16 Юни, 2016, 14:28:09 »
Вероятно бушона е само за пищялката затова.
Ако колоните обаче са читави те съветвам да замениш всички биполярни електролити във филтъра с МБГО определено ще останеш доволен от звуковия резултат. Това с биполярните електролити е правено за пестене на място и средства.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #9 -: 16 Юни, 2016, 15:30:31 »
Благодаря, ще поръчам, но не виждам в сайта викиват, с кой точно да подменя този големия кондензатор на филтъра, който е 47uf/35v.
В кой аудио сайт да попитам за тези кондензатори, че не разбрах.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #10 -: 17 Юни, 2016, 14:16:58 »
Всичко е добро и точно, но никой не споменава че МБГО примерно със слонските си размери е абсурдно да се поберат на тая мплатка. Аз кондензатори мога да дам, имам предполагам шсички необходими стойности, но после? Това, което виждам на снимката си е марка все пак. ELKO не е стока за изхвъляне. Аз се смущавам единствено от ниското работно напрежение.  Колкото до предпазителя- това ако е така, ще е първият случай, в който се слага предпазител на туитърите. Там обикновено се ползват лампи с нажежаема жичка. Вероятно е имало и друга причина за прекъсванията, която е била отстранена междувременно...
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с високо-говорител
« Отговор #11 -: 17 Юни, 2016, 19:25:51 »
Всичко е добро и точно, но никой не споменава че МБГО примерно със слонските си размери е абсурдно да се поберат на тая мплатка. Аз кондензатори мога да дам, имам предполагам шсички необходими стойности, но после? Това, което виждам на снимката си е марка все пак. ELKO не е стока за изхвъляне. Аз се смущавам единствено от ниското работно напрежение.  Колкото до предпазителя- това ако е така, ще е първият случай, в който се слага предпазител на туитърите. Там обикновено се ползват лампи с нажежаема жичка. Вероятно е имало и друга причина за прекъсванията, която е била отстранена междувременно...
Причината категорично е единствено и само предпазителя. Ако трябват доказателства и цяло видео ще направя.
JVC AX-1100 I love u

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |