| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: подсветка на дисплей  (Прочетена 3666 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен teshkarina

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Шумен
подсветка на дисплей
« -: 23 Януари, 2016, 23:44:42 »
Здравейте,съфорумници имам следния проблем угасна дисплея на любимата ми стара уредбичка та реших да видя дали няма да мога да го оправя защото познанията ми са много повърхностни та разглобих го и установих че под него има две лампички горе доло колкото стъклен бушон,някой може ли да ми каже как точно се казват или водят за да си потърся ,приложно качвам снимка,благодаря предварително 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #1 -: 24 Януари, 2016, 00:13:24 »
мязат на някави халогенни или глим лампи. Изглежда да са захранени с ACV ( променливо напрежение) Не знaм  Колко са ти познанията и колко добре може да работиш с мултимер.

Измери ги първо като ACV  дали ще хванеш нещо катоо стойност, почни от обхват 750в, ако не хванеш нищо мери на обхват 200в.

Ако нищо не покаже на горното мерене, мини на DCV( изправено напрежение) Виж дали и там ще хванеш нещо.

Ако само едната е изгоряла а другата работи значи са вързани паралелно, тоест измерванията трябва да са на 2 та крака на лампичката.

Ако са вързани последователно трябва да мериш на външните крака на лампичките  едновременно и на 2-те,  предполагам.

Тия измервания за нужни за да разберем какви лампи са ти нужни - на какво напрежение  за да смениш тия и съответно по напрежението да ти бъдат препоръчани, щото има много лампи.


Ако не се намерят същите , и напрежението е DCV  (изправено), могат да се заместят със светодиоди в произволен цвят и резистор за светодиодите, който сзее смята за  даденото DCV   и броя светодиоди, които ще сложиш.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #2 -: 24 Януари, 2016, 11:31:01 »
,приложно качвам снимка,
ПРАВИЛА НА ФОРУМА!!!
Цитат
10. Всички снимки публикувани във форума трябва да се прикачват към темата от предвидения за целта бутон под надписа [Прикачи:] Снимки пуснати като линкове от други сайтове са ЗАБРАНЕНИ и темите ще бъдат премахвани без предупреждение.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #3 -: 24 Януари, 2016, 11:50:36 »
Здравей, така както си пуснал темата е едно гадаене и врачуване. За теб уредбата е любима, на за нас е непозната. За да разберем какъв е проблема се почва от написването на точния модел, тип и тн. Потърси сам сервизното за уредбата, и поставяш тук схемата. Който ти чете поста, отваря схемата и гледа по какъв начин става светенето на лампите. Ако не можеш да намериш схемата, пишеш че търсиш схема.......Пичагата, и той го ударил да се лута в тъмното, ама AC ама DC на обхват 750 на обхват 200 и светодиоди му нареди.

Неактивен teshkarina

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Шумен
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #4 -: 24 Януари, 2016, 11:53:41 »
Напрежението е постоянно 11.67v  като всяка крушка е самостоятелно захранена,ако се изразявам правилно

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #5 -: 24 Януари, 2016, 12:09:01 »
Според  мен са  най  обикновени  сулфидни  лампи ,пробвай с такива имаше  ги   по  москвичите  в  плафоните  и в  старите  асансьори .Сетих се  че  продават  и скални  лампички  слагаш  успоредно  по 2  и  пак става  ако  пък са много  ярки  ги  слагаш  последователно   говоря за  12 волтови 
 ,бяха стотинки .A   ako ти  блестят  повечко  ги завии в  оризова  хартия  ,но  диоди  и подобни   не  бих  сложил  еле  па ако   музичката е  дърта и автентична
« Последна редакция: 24 Януари, 2016, 12:21:26 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #6 -: 24 Януари, 2016, 13:10:35 »
Като идея. Щом е 12В, може да се направи със лед. Слагаш няколко светодиода с резистор и си готов за дълго време. А може и готова светодиодна лента да се ползва. Мисля 3-4 диода са един отсек 12В. А ко е малка може, да пасне да се лепне директно на мястото на лампите.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #7 -: 24 Януари, 2016, 14:27:46 »
Да! Следва да са обикновени крушки с нажежаема жичка, може да ги замениш с такива:
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Optoelectronics/MSCO/Indicator+Lights/#eyJjIjpbIjM2NzIwIl0sImlwcCI6IjEwIn0%3D
Купуваш го и го вадиш от абажура много е лесно. Представлява миниатюрна крушчица с нажежаема жичка. Може ако са ти ярки да ги свържеш с последователен резистор или двете лампи последователно. Светодиоди аз също не бих сложил ако апаратурата е „ретро“. А ако все пак се слагат светодиоди то задължително жълти, най-много се доближават по светене до крушките. Естествено там вече е по желание и личен вкус, може да пробваш зелени или дори сини (лично аз ненавиждам синя подсветка ама може на някого да му харесва). И ако решиш да слагаш диоди надявам се няма нужда да казвам че се нуждаят от последователни токоограничаващи резистори. Най-ефективно два или 4 диода последователно с един резистор или две двойки последователно с два резистора. Ти ще си го нагодиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #8 -: 24 Януари, 2016, 17:10:15 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: подсветка на дисплей
« Отговор #9 -: 24 Януари, 2016, 20:07:51 »
Стават и от старите гирлянди за елха, които са с лампи, а не като сегашните със светодиоди. Няколко такива стари гирлянди са много полезни - що автокасетофони съм им сменил подсветките... :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |