| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Твърди магнитни дискове  (Прочетена 1392 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Твърди магнитни дискове
« -: 26 Януари, 2016, 18:32:30 »
Днес попаднах на тази находка, но като не знаех дали представлява интерес за някой, не пожелах да я взема. Знам че това са магнитните носители от зората на изчислителната техника в България, дори съм виждал телевизионни антени направени от такива дискове. Хората си мислеха че имат някакви специални свойства, което си беше мит. Иначе материала е алуминий, покрит с феромагнитен слой...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Твърди магнитни дискове
« Отговор #1 -: 26 Януари, 2016, 18:43:52 »
И аз имам антена от такъв диск. Ползвам я от 2000-та година до днес. Не знам хората какви свойства са си мислели че имат но за мен са подходящи за антена. Може да се разгледа като сгънат дипол който поради голямата си ширина би следвало да осигурява относително широка честотна лента, поне да покрие добре дециметровия обхват. Така че не мисля че са голяма глупост тези антени като изключим липсата им на насоченост. Лично моята тук в София я ползвах както за ефирната аналогова ТВ така и сега за цифровата и се справя отлично. Дори за радио я ползвам понякога, макар че се явява малка, върши работа. Иначе находката е ценна. Това си е музеен експонат и то ценен заедно с опаковката си. А в краен случай може да ги клъцнеш за антени :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Твърди магнитни дискове
« Отговор #2 -: 27 Януари, 2016, 23:12:07 »
Пакет външна памет-така се казваше в зората на електронизацията.Използва се за машини IBM 360,Fakom и серията българско проиводство ЕС1020.Пакета се произвеждаше в ЗЗУ -Стара Загора.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |