| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Смешно старо радио.  (Прочетена 5007 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Смешно старо радио.
« -: 05 Февруари, 2016, 17:37:39 »
Въпреки, че не съм запален любител и не се вълнувам особено от стари радиоапарати, вчера си купих едно интересно Sony:

44298-0

Всех го без да знам дали работи и изобщо - нищо за модела... Хареса ми, че беше много запазено. У дома му сложих батерия за часовника, вързах го на един адаптор и веднага тръгна - оказа се, че радиото е доста селективно и свири добре (по моите скромни критерии).

44300-1

44302-2

После разрових из мрежата и се оказа, че този модел (ICF-3000L) е на 40 години. Както казах - работи доста добре. Има кварцов часовник, но с механична индикация (?!?) - работи точно, но понякога не успява да прехвръли цифрите. Има и други "екстри" - таймер и аларма, също механични.

Общото впечатление е за сериозно "японско" качество - радиото изглежда направено от качествени материали и изработката е прецизна. Има си дори каишка за носене от ествествена кожа. Антената е доста дълга за размера на радиото - заключва се в корпуса на апарата и се отключва със завъртане на специално палче. Има корекции на звука, AFC и готина подсветка на часовника и скалата на радиото. Абе винтидж джапанска електроника от ученическите ми години - какво да говорим повече...

Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #1 -: 05 Февруари, 2016, 18:47:46 »
Поздравления,добро попадение!Не като китайските еднодневки :good:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #2 -: 05 Февруари, 2016, 19:43:44 »
Мдааа това е стабилна изработка от времето когато нещата се правеха така че да работят наистина качествено и докато потребителя иска. Дори Сони през 90-те години вече не е това което е било в миналото, а след 2000-та година вече е под въпрос дали е по-добре Сони или LG. Относно механичната индикация на часовника - нормално кварцовите часовници се появяват масово през 70-те години, но интегралната схема която да изпълни броенето и управлението на цифрова индикация е все още твърде сложна и скъпа. Представляват кварц и прост делител на честота за получаване на импулси с честота 1 или половин херц и от там нататък механика. Освен това замисли се, тогава LCD не е имало така масово, и е трябвало да го направят или с електролуминесцентен дисплей или светодиоден, и двата консумират ужасно много енергия като за батерийно захранване. Докато механиката управлявана с кратки импулси не консумира практически нищо. Проблема с прехвърлянето на цифрите ако те бива в механиката и си разглобявал машинки за часовници може да го разглобиш и вероятно ще е лесно отстраним. Поздравления за придобивката. Това е качествената техника. Аз лично в днешно време техника нова почти не купувам защото тя за нищо не става. Или си правя сам каквото мога, или ползвам такива реликви.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #3 -: 05 Февруари, 2016, 19:59:38 »
Радиото е много хубаво, честито.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #4 -: 05 Февруари, 2016, 20:39:23 »
Благодаря за информацията! Аз вчера потърсих из мрежата информация за модела и първо намерих тук: http://www.radiomuseum.org/r/sony_icf_3000l.html#b

А после си изтеглих сървис мануал от тук: http://freeservicemanuals.info/en/servicemanuals/viewmanual/Sony/ICF3000L/

За съжаление, нищо не разбирам от електроника... Мога да лепя с поялник и да оправям някои механични проблеми, но... до там. Не се чувствам компетентен да ръчкам в радиото, а и часовника май се оправи и от няколко часа работи без засечки. Вероятно не е работил дълго време... Ако механиката му е замърсена с прах или друго, освен да я напръскам с WD-40, друго едва ли ще мога да направя...

Радиото наистина е много запазено - антената е перфектна, всички копчета и капачета са на него, дори алуминиевата ламарина отстрани изобщо не е надрана и ожулена:

44310-0

44312-1

Вероятно е така за индикацията на часовника - той се захранва с една кръгла батериа 1.5V от най-големите (май се води size D). Отзад на табелката (сега не мога да я снимам) пише "1 IC + 5 transistors".

За "старата" и "новата" техника - споделям напълно мнението на Колегата по-горе. Повече от 30 години карам японски мотоциклети и е много интересно да сравняваш моделите на една и съща марка, но от различни години. Представям си, че при електрониката разликата между "ново" и "старо" е още по-осезаема, като се има предвид колко бързо се развива технологията... А иначе съм си фен на "винтидж" електроника - събрал съм няколко "щайги", за каквито съм мечтал като ученик през 1980 - 1985 год.:

44314-2

44324-3

44316-4

Дори успях да пусна и ползвам един стар калкулатор, който си купих от пазара за 3 лева (батериите му излязоха по-скъпи) - той се оказа модел 1979 год. и е може би един от първите калкулатори с LCD:

44318-5

44320-6

44322-7

« Последна редакция: 05 Февруари, 2016, 20:46:21 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #5 -: 05 Февруари, 2016, 21:48:02 »
Разкошотия!Да ти е честито!

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #6 -: 05 Февруари, 2016, 23:26:30 »
Поздравления и от мен за добрата нахотка  :good:,радиото е много хубаво,а не се съмнявам,че работи така както и изглежда.Хората са правили нещата както трябва-където е трябвало да се сложи алуминии се е слагал алуминии,където е трябвало пластмаса се е слагала пластмаса и т.н.А сега,както казва Origo да не смееш да купиш каквото и да било-всичко е пластмаса с някаква баня,която като я пипнеш три пъти и почва да се изтрива,а за качеството като цяло да не говорим  :negative:.Като спомена "щайгите" и аз преговарям за една (AKAI AJ480H ),като я взема ще се похваля.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #7 -: 05 Февруари, 2016, 23:35:06 »
Мдаа, така е. За часовника щом не разбираш не пипай. В никакъв случай не пръскай WD-40 там просто не е за тая цел, може да увредиш пластмасовите предавки. Остави го така. Най-много може да се опиташ да го продухаш от прахта с въздух под налягане, аз ползвам компресор за гуми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #8 -: 06 Февруари, 2016, 00:48:24 »
Всъщност, радиото не изглежда да стояло в мръсна и прашна среда - зад стъклото на скалата не виждам дори прашинка... Учудващо чисто изглежда... А и загледах в ръководството, което изтеглих вчера - часовникът сякаш е отделен модул, на схемата изглежда като затворена кутия. Едва ли може да проникне толкова прах в механизма му, че да попречи на работата. Във всеки случай, цифрите зад стъклото излизат съвсем чисти... Вече повече от 10 часа работи без засечки, но все пак, предвид възрастта на радиото, механизмът на часовника трябва да е доста амортизиран.

Аз от доста време се интересувам от "винтидж" вещи и вече почти съм се отказал да търся такива в България. В последните 2 години претърпях няколко кофти разочарования... Например - купих от Продавалника една Aiwa TPR-950, като неработеща. Човекът каза, че не знае какъв е проблемът, касетофонът не бил отварян. Само като го погледнах отзад и видях ония жълти винтове за дърво от железарията...  Няма никакъв морал на пазара вече - всеки гледа само да ти набута някакъв боклука и после - ама аз не знаех, нищо не разбирам, така съм го взел... Помиярска работа. А и повечето българи просто са мърлячи, не си пазят вещите и е голям късмет да намериш на пазара нещо запазено. Точно затова ми хареса радиото - взех го от познат, на когото са му го докарали заедно с други стари вещи от Германия. Не знаеше в какво състояние е и ми даде една седмица да му го върна, ако реша. Пък и за 30 лева - не е кой знае какъв финансов риск...

За "съвременната" техника - понякога си мисля, че всъщност ние (потребителите) сме виновни за калпавото качество, от което се оплакваме. Нали винаги търсим най-новия модел, с по-добри характеристики от предишния, пък и да бъде възможно по-евтин... И производителите ни дават точно това, което искаме - всяка година нов модел, с още повече "екстри" и на по-ниска цена... А качество, надеждност и дълготрайност - за какво са ти, нали след няколко месеца така или иначе ще го хвършиш за рециклиране? Както казваше един приятел - мотоджия: Искаме мотори по 200 коня, да тежат под 200 кила, да правят 300 за 20 секунди и да струват под 10 000 евра. Ето ги! Ама горят 10 на 100, вървят само с пълна синтетика по 30 лева литъра, а задната гума ти струва 300 лева и свършва за един сезон - е, нали искаш мощност?  И целият мотор едва изкарва 5 сезона (при редовно обслужване, без блъскане и падане) - това е положението, нали искаш да е евтин? Никой не иска да даде 30 000 евра за мотор и да си го кара 20 години.
« Последна редакция: 06 Февруари, 2016, 00:53:59 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #9 -: 06 Февруари, 2016, 07:41:32 »
Както казва Андрей Фурсов в едно интервю, западния свят е свят на парите, много са готови да убиват за тях, но никой не е готов да умре за тях. На това му се вика цивилизационно пораженчество. Едни ще направят всичко, да вземат пари, други всичко, за да не ги дадат. И по средата се намира бизнеса, какво друго да даде, освен боклук? Та той е отражение на морала на клиента. Бизнесмените са клиенти също, на всичко останало, освен произвежданото от тях.
Такива часовникови механизми се почистват с 50% спиртен разтвор в дестилирана вода и ако се налага (в зависимост от типа пластмаса на колелцата) се смазват с фина силиконова смазка.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #10 -: 06 Февруари, 2016, 08:27:49 »
Интересен и качествен модел (и съвсем не е "смешно радио").
Поздравления за придобивката!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #11 -: 06 Февруари, 2016, 14:29:10 »
Няколко детайла щракнах преди малко - може да са интересни като информация:

44358-0

44360-1

44362-2

44364-3

44366-4

44368-5
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #12 -: 06 Февруари, 2016, 14:31:10 »
И последно:

44370-0

44372-1

44374-2

44376-3

44378-4

44380-5
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #13 -: 06 Февруари, 2016, 20:23:59 »
Боже, чак сега зацепих какво представлява емблемката на последната снимка... Това е стилизирано "IC"!

Няма как да го снимам, но радиото има един светлинен индикатор, отдясно на цифрите на часовника. Светлинката премигва на всяка секунда. Вътре (в отворчето) се вижда нещо като мрежичка - сякаш не е LED... На мен ми изглежда като по-ярка глим-лампа, но не знам дали има такива.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смешно старо радио.
« Отговор #14 -: 06 Февруари, 2016, 20:37:02 »
Много малко вероятно да е глим лампа. Особено ако светка докато е само на батерия, тогава невъзможно. Това че се вижда нещо като мрежичка не означава че не е светодиод. Може просто да има особена оптична система пред него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |