| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM11 на VALVO с Л1-3  (Прочетена 4632 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
За да може да се проведе теста с Руския лампомер Л1-3 тъй като е конструиран за тестване само на Руски лампи направих приставка  цокъл за тази лампа към основата на лампа  , отговарящ цокъла за измерване на 6Е5С - Руския аналог на тази лампа.  За целта използвах основата на дефектна 6П3С , като присадих на нея цокъл отговарящ на EM80.
Ето тук се вижда на тази снимка цокъла:


Може би стуктората на излъчването  , което се вижда не е цялостна , хатрактерна за тази лампа. , но причината не е в дефект на лампата , а 1 извод не съм го свързвал - EM80 има 3 извода към анода , докато на 6Е5С са 2
 А ето и  видеото измерването - лампата има много добра емисия но на видеото камерата е с ниска резолюция и не се вижда добре , затова после правих и снимков материал:



Ето и малко снимки:

http://prikachi.com/images.php?images/801/8621801J.jpg















http://prikachi.com/images.php?images/816/8621816B.jpg
« Последна редакция: 09 Февруари, 2016, 18:55:49 от lz2xl »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #1 -: 07 Февруари, 2016, 15:37:15 »
 Тествах и втора лампа , която съвсем мъгляво светеше и нищо не се виждаше,направо беше дефектна. Със голяма играчка се опитах да я подкарам , като надух доста отоплението - на 12V .Ето видео:


 Нещо не беше наред на тази лампа още от начало , защото много се затопли и почна да мирише на изгоряло, А и светлинната индикация ми беше чудно защо е както трябва , след като на извод 1 на анода не съм подал захранване. Впоследствие нещо се повреди , взе да черпо огронма консумация в анодната верига , напрежението на анода падна на 50-60V и не позволява да се регулира. Ето в момента какво изображение дава:




И така тези лампи не ми трябват , давам я първата , перфектна е както виждате EM80 VALVO (означил съм я като Ф1) за 30 лв., като бонус който я желае подарък към нея подарък втората EM80 (означил съм я като Ф2) видео, но освен за украса за нищо не става,  защото тази светлина в момента която дава е за сметка на много огромна консумация. Който реши за тази сума ще си има 2 лампи - една в доста добро състояние и още една за спомен. 

Пишете ми на лични ако някой я желае или се свържете с мен :0878650456
« Последна редакция: 07 Февруари, 2016, 15:51:15 от Ricarq »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #2 -: 07 Февруари, 2016, 15:54:19 »
Ето и снимката на цокъла или по-точно това , което съм пригодил  от първия ми пост:


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #3 -: 07 Февруари, 2016, 16:23:26 »
Тествах и втора лампа , която съвсем мъгляво светеше и нищо не се виждаше,направо беше дефектна. Със голяма играчка се опитах да я подкарам , като надух доста отоплението - на 12V .Ето видео:

 Нещо не беше наред на тази лампа още от начало , защото много се затопли и почна да мирише на изгоряло, А и светлинната индикация ми беше чудно защо е както трябва , след като на извод 1 на анода не съм подал захранване. Впоследствие нещо се повреди , взе да черпо огронма консумация в анодната верига , напрежението на анода падна на 50-60V и не позволява да се регулира. Ето в момента какво изображение дава:

И така тези лампи не ми трябват , давам я първата , перфектна е както виждате EM80 VALVO (означил съм я като Ф1) за 30 лв., като бонус който я желае подарък към нея подарък втората EM80 (означил съм я като Ф2) видео, но освен за украса за нищо не става,  защото тази светлина в момента която дава е за сметка на много огромна консумация. Който реши за тази сума ще си има 2 лампи - една в доста добро състояние и още една за спомен. 

Пишете ми на лични ако някой я желае или се свържете с мен :0878650456

Не  трябвало отоплението да вдигаш ами анодното е трябвало да вдигнеш.  По тов акоето описваш като симптоми май е залепила катод и отопление ... кофти.

На индикатори с изчерпан ресурс им качвам анодното като намалявам в пъти анодния резистор и изгряват. Също е възможно и да удвоител да барнеш за анодното  ама това почти нене нужно щото схемно тия лампи изискват около 1м-470к анодно съпротивление и като смъкнеш на 100-200к винаги изгряват.
« Последна редакция: 07 Февруари, 2016, 16:31:36 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #4 -: 07 Февруари, 2016, 17:12:11 »
Естествено , че и анода вдигах , то тази лампа беше още в началото издухана и почти нищо не се виждаше.  Но точно най-добър визиуален ефект се получи  не знам защо като вдигнах отоплението, същност и тогава е и сниман втория клип. 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #5 -: 07 Февруари, 2016, 18:28:05 »
Първото нещо е че тези лампи не са EM80. EM80 е с новален цокъл и екран във формата на лъжичка. Тези са от серията на EM1 и подобните им с дълбок цокъл.
Сега по въпроса защо не светят индикаторните лампи. Обикновено причините могат да бъдат две намаляла катодна емисия или амалгама образувана върху екрана в следствие на работата която пречи да бъде бомбардиран от електрони луминофора и съответно да свети. Обикновено е втората причина. Не съм сигурен дали има правилен начин за регенерация на индикаторни лампи но определено и двата метода с повишаване на отоплителното напрежение и повишаване на анодното напрежение или ток са неправилни.
Трябва по някакъв начин да бъде разрушен слоя образувал се върху екрана с луминофор. Единия вариант е да се опитаме с повишено отопление и голям аноден ток да „издухаме“ слоя за да може после лампата да си свети добре в нормален режим. Това често дава от никакви до краткотрайни и незадоволителни резултати. Защото е твърде вероятно преди да продухаме слоя върху анода да издухаме катода. Има един вариант който се използва и при регенерацията на кинескопи в случая към тази лампа може би може да бъде приложено като положително напрежение на анода и отрицателно на отклоняващите пластини плюс първа решетка. Това напрежение да е в обхвата на няколко киловолта (колкото трябва за да не настъпва електрически разряд в балона на лампата но да възникне синьо сияние). По този начин имаме шанс да продухаме слоя на анода без да издухам катода. Може лампата да се постави в бобина на която се подават импулси с цел деформиране на този разряд и преместването му по повърхността на целия анод с цел равномерно почистване. Процедурата се очаква да трае няколко часа. Това нещо както отново казвам го пренасям по аналогия от кинескопите, и не знам дали изобщо е приложимо при тези лампи. Във всеки случай всяка регенерация трябва да бъде предшествана от регетериране (повторно изпаряване на свеж гетер). Прави се относително лесно уред за индукционно нагряване с който се извършва тази процедура. Без регетериране не може да очакваме да бъде трайна която и да е регенерация. В случая втората лампа вероятно е била с понижена катодна емисия и като си я напънал части от катода са достигнали активност и са отдавали целия катоден ток с което са се нагряли, стопили и са окъсили с решетката или анода. Така ми се е случвало и при хамалско регенериране на кенотрони.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #6 -: 09 Февруари, 2016, 09:28:16 »
Благодаря ти "Origo" че ме вторачи да забележа грешката си ,незнам как съм я допуснал "по инерция" , естествено , че лампата не е EM80 а доста ценна EM11 на VALVO. То EM80 се намират все още и за нея едва ли щях да пускам цяла тема. Не знам как не съм я видял до сега тази огромна  грешка. Ето сега гадост на форума , така го решихте преди време но сега не  мога да си коригирам заглавието. Луда работа , ще се ... :---  . И помислете за електронния формат djvu , защо не може да се качва тук ? Над 50% схемите и то най-ценните които ги намирам са качени на него , а другите са на PDF.

Моля модераторите да ми променят  заглавието :

< Тестване на индикаторна лампа (фото-око)  EM11 на VALVO  с Л1-3 >

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Тестване на индикаторна лампа (фото-око) EM80 с Л1-3
« Отговор #7 -: 09 Февруари, 2016, 15:07:50 »
Цитат
ад 50% схемите и то най-ценните които ги намирам са качени на него , а другите са на PDF.

Спокойно можеш да ги конвертираш в PDF формат (aз си ги принтирам в PDF). Ако нямаш драйвер, ползвай това:

https://www.djvu-pdf.com/

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1693 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2015, 09:54:20
от rolling_heads
3 Отговора
4204 Прегледи
Последна публикация 22 Декември, 2017, 02:11:53
от mbg
3 Отговора
2924 Прегледи
Последна публикация 19 Февруари, 2016, 00:32:16
от Ricarq
2 Отговора
1406 Прегледи
Последна публикация 22 Юни, 2020, 09:08:32
от ludma
3 Отговора
1438 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2020, 12:00:57
от Петко

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |