| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За любителите на АМ-обхвата  (Прочетена 25529 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #45 -: 27 Септември, 2016, 15:03:36 »
 И при нас  където основно слушаме Радио1, Бумеранг и Бела -не знам дали има втор "л"- не им правя реклама прохождението на средни продължава .Аз имам 42 годишен педагогически стаж и все пак       няма на мои връстници и колеги да обяснявам че разрешенията за радиолюбителска дейност се издаваха  И с цел изследване разпространението на радиовълните в различните честотни обхвати . На всички нас  днес тези излъчвания в обхвата СВ са ни нужни за да можем да се уверим 1:1 че това което сме направили след едноседмично ,месечно или годишно е правилно ; това за което сме дали някакви левове или евра си ги заслужава.Това , което са установили всички колеги-Goldip , Radio... изобщо всички с мнение споделено тук говори че специално за нашата порода СВ са абсолютно необходими.
PS Сутринта по БНТ гледах  професора пилософ ........ не искам  все пак да изпадам в положение " свет се пали , баба си....."

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #46 -: 27 Септември, 2016, 20:24:10 »
Разпространението на радиовълните занимаваше мнозина,даже радиоразпръсквателните станций изпращаха QSL картички на слушателите си,на тия който са им писали.Основно на къси вълни и укв.Даже и Радио София имаше такива.Те също се интересуваха къде как ги чуват,главно зад граница и на големи дистанций и който им пише му пращаха.http://radiosoundsfamiliar.com/interval-signals.php

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #47 -: 28 Септември, 2016, 21:27:05 »
Преди половин час прехвърлих клиповете от фотоапарата на диска за данни след което ги прегледах- колеги не става дума само и единствено за румънски станции . Мога да различа почти всички от записаните езици-където ги има- някъде е само музика . Говорителят от Кишинев си казва къде се намира, има още полска , унгарска и италианска реч , много различни мелодии , които звучат в един и същ момент, което значи различни предаватели . Имам представа за начините по които се разпространяват вълните с различни дължини . В този случай не може да се говори за спорадичен Е-слой и отражение от Луната-просто е въпрос на сезон и час от денонощието. Искам да обърна вниманието на колегите в тази насока- дали и в затварянето на СВ предавателите не сме се представили като по-добри католици от поляците и от папата...
lager, може ли да пуснеш записаните клипове тук в темата за АM-обхватите ?

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #48 -: 12 Октомври, 2016, 11:08:44 »
Радиостанции на средни вълни.
Нощни приеми в Пловдив и Пазарджик с радиоприемник Селена В207 на феритна антена:
Честота - Страна, град
 kHz - държава, град   
540 - Унгария, Солт
549 - Украйна, Миколаев
558 - Румъния
576 - България, Видин
594 - Сауд.Арабия, Дуба
630 - Румъния, Тимишоара
639 - Чехия
648 - Словения
657 - Италия и Израел
711 - Румъния
729 - Гърция, Атина
738 - Испания
756 - Румъния
783 - Сирия
810 - Македония, Скопие
819 - Египет
855 - Румъния
864 - Египет
891 - Турция, Анталия
900 - Италия
909 - Румъния, Клуж
918 - Словения, Любляна
927 - Турция, Измир
954 - Чехия
963 - Кипър, Никозия
999 - Молдова, програми на TWR
Следва продължение !
 

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #49 -: 17 Октомври, 2016, 18:57:13 »
Продължение:
kHz   
1044 - Гърция, пират
1053 - Румъния, Яш
1063 - Италия
1080 - Иран
1089 - Русия
1152 - Румъния, Клуж
1179 - Румъния
1188 - Унгария
1250 - Русия
1260 - Риад
1278 - Гърция, Ера Нет
1314 - Румъния
1332 - Чехия
1395 - Албания
1404 - Гърция, Румъния
1440 - Риад
1449 - Иран
1512 - Гърция
1521 - Риад
1548 - Молдова, Григориопол
1575 - Иран
1593 - Румъния
1611 - 1698 - Гърция, пирати

Част от честотите на СВ са пропуснати поради "градските" смущения.
Радиостанциите се приемаха през октомври 2016 г. от 3 до 7 часа сутринта.


 
« Последна редакция: 17 Октомври, 2016, 19:06:08 от Radio208 »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #50 -: 20 Октомври, 2016, 20:27:45 »
Не съм наясно в какъв формат и в какъв обем могат да се прикачат . Иначе не съм ги изтривал и ще ги потърся тази вечер.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #51 -: 03 Януари, 2019, 11:57:42 »
Темата е важна и интересна. Направо ми е тъжно вечер като завъртя радиото - поляци и руснаци на дълги. На средни от Чехия през Унгария, Юго, най-малко 5 румънски, турски ли, арабски ли, руснаци и украинци се плюят като братя. Само радио Видин, майко мила трябва да си голям късметлия... И тук сме най-бедни да плащаме ток за АМ.
Те и УКВ са обречени - само утре „нашите европейски приятели„ да пръцнат и елате да видите как сме се вече наакали. Имам набори познати в Румъния - всички знаят български - заради телевизията. Сега трябва аз да уча румънски, ако искам да слушам АМ. Като ходя на гости в Ново Село, Видинско няма български ГСМ оператор - още от Кошава съм на роуминг. До преди две три години южно от Царево се слушаха само турски станции. Каквато ни държавата, такова ни и радиото. Ох, чакайте да ида да си пусна парното - работи с необвързващ газ от руско-турския поток. Ми нали така казаха „приятелитс„, ще слушкаме. Мани ги тия германци да се обвързват с два стрийма!😯 Ама те глупаците си гледат интереса, па ние слушкаме тия дето ни дъпат кончето. Народа свинете го яли...
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #52 -: 06 Март, 2020, 20:26:56 »
Здравейте, много хубава тема !!
Аз бих искал да попитам, на ДВ в България има ли излъчване? Защото от няколко дена хващам ''Хоризонт'' със средно качество на предаване, похождението е северозападна България.
Предавателя на СВ които е във Видин, на 576 КХЦ, въпреки че е близо до мен пък се хваща не много чисто,само вечер качеството е задоволително(говорим за извън града).
Поздрави! ;)

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #53 -: 10 Март, 2020, 08:00:06 »
Дълговълновото излъчване в България е прекратено в края на 2014г.От предавателната станция "Вакарел" която е продадена на някой политик е останала само уникалната антена.Всичко друго е изпразнено.

Интересуваме с какъв радиоприемник приемате "Хоризонт" защото си мисля,че това може да е някой хармоника.За пиратски предавател ме съмнява.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #54 -: 10 Март, 2020, 08:40:51 »
На каква честота хващате Хоризонт? От написаното оставам с впечатление, че не на честотата на Видин?
На ДВ е много сложно предаването за любители, съмнява ме да е пират. На СВ, над 1300-1400 може да има.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #55 -: 10 Март, 2020, 20:46:46 »
Много се радвам,че научих някой неща от вас, много Ви благодаря!
Тъй на въпросите - около 150khz, а радиоприемниците са няколко!
VEF 202,204,206, Olympia 573W,Елица 3.
Чудно тези дни се появи за няколко часа на ден, и в точно определено време сигнала изчезва, интересно?
Всякаква информация, разсъждения по темата са ми супер интересни, макар и познанията ми да не са особено големи имам една аматьорска антена и с нея си приемат радиата които имам значително добре, и ме радва този факт.
Лека вечер, явно малко останахме които слушаме АМ обхватите,важното е че все пак може да обменим информация какво къде се приема. ;)
« Последна редакция: 10 Март, 2020, 21:02:05 от Mitaka_retro »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #56 -: 10 Март, 2020, 22:24:00 »
Цяла неделя првъртам обхватите докато настройвах една мелодия 10 в Пловдив.
На дълги се чуват само румънците на 153kHz и едно полско и френско около 220kHz

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #57 -: 11 Март, 2020, 08:46:50 »
- около 150khz, а радиоприемниците са няколко!
VEF 202,204,206, Olympia 573W,Елица 3.
Чудно тези дни се появи за няколко часа на ден, и в точно определено време сигнала изчезва, интересно?
Излъчването около 150kHz смущава ли румънския предавател на 153kHz ?
Това излъчване (което се приема около видинския предавател), може да е поради ремонт, настройки или профилактика на предавателя.

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #58 -: 11 Март, 2020, 14:49:11 »
Този румсънски предавател на тази честота на ДВ  съм го хващал няколко пъти и само като пипна копчето за настройка отива в ''Хоризонт'', в смисъл не се смущават, но са адски близо. Скоро ще направя подробен видеозапис на това което се лови за да си направя по-точна представа кои предаватели слушам. ;)

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #59 -: 11 Март, 2020, 18:08:59 »
Здравейте,
Само за информация, аз вечерно време приемам без големи затруднения дори в автомобила Виден на 576КХц в централна европа, зашумена столица. Като се прибера и включа приемните антени е даже още по-добре, та за чуване - чува се. Как не го чувате в България, ума ми не го побира. ???

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |