| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Ремонт" на LED лампа  (Прочетена 17369 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
"Ремонт" на LED лампа
« -: 29 Септември, 2016, 10:13:10 »
Преди месец баща ми си купил от "Кауфланд" 4 LED крушки V-TAC, 12W на "промоция" по 9лв  :) и естествено изхвърлил касовата бележка. Крушките светиха около 20 дни и за 3-4 дни изгоряха 3 от тях. Писах на V-TAC с въпрос какъв може да е проблема, естествено не ми отговориха. Това е предисторията  :) сега за крушките. Разглобих 1-та: захранване - работещо 290V без товар, диодна сборка - 27 диода свързани последователно, залепени върху алуминиева пластина, 2 от тях подозрителни - с черни точици. Зачистих боята около подозрителните - единия се оказа изгорял, окъсих го и крушката светна, запоих успоредно на изгорелия един диод PR1007 - според мен така се запазва донякъде оригиналната схема /няма го на снимките/, събрах всичко обратно в корпуса и готово  :) Захранването под товар е 150V, което означава по 5,5V на диод. Останалите 3 крушки не разглобявах - само свалих балона и запоих по 1 диод успоредно на изгорелия. Всички имаха по 1 изгорял диод.  Не знам на какво се дължи повредата - работели са по-малко от месец в отворено осветително тяло - не прегряват, макар, че за охлаждането на пластината с диодите се разчита на механичен контакт с корпуса, които също е алуминиев, което според мен е несериозно. Отдавна подозирам, че за промоциите в хипермаркетите производителите правят "специални" серии с по-некачествени материали за да бутат цената, но това е друга тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #1 -: 29 Септември, 2016, 10:24:34 »
Измерването Ви вероятно е грешно заради импулсния характер на изходното напрежение. Върху диод не трябва да пада повече от 3.2-3.4В. Виждам че липсва "Х" кондензатора на входа, а такъв трябва да има и на изходното напрежение (към диодите). Това също може да е причина да се претоварват светодиодите.  Сложете един конд. 0.1/275V, в изхода и измерете пак...

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #2 -: 29 Септември, 2016, 10:39:32 »
Няма липсващи елементи по платката или поне места за тях, изхода за диодите е "отгоре" на 1-та снимка, където платката е срязана. За измерването - това показва мултицета, възможно е да е грешно. А за диодите - не бях виждал такива - не мога да ги измеря с уреда - няма проводимост и в 2-те посоки - проверих ги като им подадох 4V. За кондензатора - ако това ще удължи живота на диодите ще сложа.

Активен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #3 -: 29 Септември, 2016, 10:50:32 »
Аз също имам лед крушки от въпросната марка. Някои от тях съм купувал без да са на промоция, а някои от тях съм взимал на промоция. Като ватове, лумени и цветна температура са едни и същи, но тези които са купени на промоция са около 3 пъти по леки в сравнение с тези които съм купил без да са на промоция. Вече не съм сигурен даже дали има от „тежките”. Доста им паднаха цените. Така, че каквото и да купувате, първо го вдигнете да видите дали тежи  :lol: Само омекотител за дрехи ако купувате там трябва да друсате шишетата за да видите кое е  по гъсто.  :D
Аз ми е по интересна друга повреда по Лед прожектори. Виждали ли сте как се развалят и вместо да светят почват да мигат като светкавица, нещо като блиц ефект. Някой знае ли на какво се дължи тази повреда?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #4 -: 29 Септември, 2016, 11:53:13 »
V-TAC имат менте! И не са виновни от фирмата, просто китайците, които произвеждат оригиналните са си направили (както с всичко друго) паралелно производство и V-TAC водят война с тях, но безуспешно - просто не могат да ги свържат с ментетата. Купувайте техни неща САМО от оторизираните дилъри и никога на промоции в супермаркети. В София имам познат, от който си пазарувам всичко тяхно - http://diodibg.com/ . Човекът е един и се казва Ангел, действа само с V-TAC, магазина е на бул. Свети Наум 64, малко преди да се изкатерите на Семинарията. Обаждайте му се, предполагам няма проблем да прати и по Еконт. Другия вариант е Ташев-Галвинг, там са само оригинални, въпреки че цените са малко по-високи. При Ангел в момента топло бяла 10 вата Е27 е 3 лева.  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #5 -: 29 Септември, 2016, 12:27:05 »
Най-вероятно както е казал колегата проблема е че са китайски ментета с калпави светодиоди, а също така и както е споменал другия колега вероятно захранващия блок подава ток с импулсен характер към светодиодите и ги претоварва с което им скъсява живота.
Затова попринцип аз лично за апартамента тук в София не използвам нищо друго извън лампи с нажежаема жичка и халогенки. Имам теория че за времето си на живот една светодиодна или компактна луминесцентна лампа ще си изплати цената от икономия на електроенергия, но вероятно печалба за теб няма да има. Но дори и да греша и реално да си на + в материално отношение, то за тези така или иначе незначителни икономии ти се подлагаш на недостатъците на тези лампи - ненадеждност, дефектирания, невъзможност (или по-точно нежелателност) за монтаж в осветителни тела с лоша циркулация на въздух и да не забравяме най-важните 2 параметъра - време за достигане на максималния светлинен поток (голям проблем при компактни луминесцентни) и предаването на цветовете иначе казано Color Rendering Index - CRI който рядко при светодиоди и луминесцентни надвишава 85 - 90% (за сравнение стойността му е около 99% за халогенки и крушки с нажежаема жичка). Към това сложи и значително по-силно изразеното съкращаване на живота от чести цикли палене-гасене. Така че засега съм традиционалист и си ползвам нажежаемите с много малки изключения. Имам сериозни запаси от такива крушки и засега дишам спокойно :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #6 -: 29 Септември, 2016, 15:56:49 »
Съгласен съм с origo, аз също не желая да ползвам диодни или луминисцентни лампи но напоследък не мога въобще да намеря качествени крушки с нажежаема жичка, всичко което купувам "живее" изключително кратко - последните 2 крушки - 75W уж български от МЕТРО изгоряха за няколко дни в отворено осв. тяло. Преминаването към т.нар. "енергоспестяващи" крушки е по принуда. Те въобще не са енергоспестяващи, защото краткия им живот /въпреки описаните хиляди часове на опаковките/ не е изгоден нито за купувача нито за природата но само това да ни е проблема... А относно CRI много малко хора обръщат внимание на това а ниските му стойности, четох че не били препоръчитени особено за деца /макар, че не знам как би навредило изместването на цветовата гама/.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #7 -: 29 Септември, 2016, 15:58:11 »
Кондензаторът вдясно на втората снимка е "подпухнал"- трябва да се смени. Един приятел перидично ми носи подобна лампа , без електроника , само с един филтриращ електролит .Оригиналният беше  200-та волтов , последния път сложихме такъв с работно 250 волта,все още не е идвал за пореден ремонт

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #8 -: 29 Септември, 2016, 18:03:34 »
Мигането на светодиодите се дължи на повишен ток през тях или неадекватен драйвер с който се захранват.  С други думи сработва защитата на чипчето, светодиода угасва, драйвера се разтоварва, светодиода пак светва, пак сработва защитата и т.н. Светодиоди, захранени през резистор не мигат. Така че мигащите крушки сравнително лесно се ремонтират- сменят се светодиодите, аз винаги сменям всичките, защото са "от една коза ярета" и няма как единият като е тръгнал, да не са тръгнали и останалите.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #9 -: 29 Септември, 2016, 18:06:00 »
Да, така е тези българските произведени уж в Сливен Real Save ли не знам как се казва фирмата са МНОГО зле и аз съм си патил с тях, направо си горят за седмици на по-натоварени места, тук при мен напрежението не превишава 225 и може би заради това карат по 3 месеца, но пак е малко. Имам още много стари залежи ARO купувани от метро (крушките са някакви френски) и съм много доволен карат ми тук от 1 до 2 години обикновено. Иначе другата наистина читава алтернатива, макар и малко по-скъпи са крушките с халогенка в балона. Хем са малко по-ефективни, хем имат още по-близка до естествената светлина, хем им дават 2000 часа, и май наистина си ги изкарват. Периодично пускат по хипермаркетите на промоция Осрам по 2 лв. парчето от тях се снабдявам.
Извинявам се за отклонението от същността на темата, по отношение на тази крушка - най-вероятно всички електролити вътре са заминали и трябва да се сменят, но пак едва ли ще изкара много дълго след това. С един колега в Технически Университет берем ядове с осветителните тела в една от лабораториите. Имат някакви евтинджос китайски електронни баласти, аз взех 3 от тях и ги ремонтирах от глава до пети, транзистори, електролити, някои по-съществени неполярни кондензатори - след това карат по около година и отново крайните транзистори думват. Аз казвам на колегата да бяхме сложили дросели и стартери до сега да сме ги забравили тези осветителни тела, той не ще бръмчали му дроселите :). Така че смисъла в ремонта на такива неща е почти нулев, но за занимавка докато им се нарадваш става.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: "Ремонт" на LED лампа
« Отговор #10 -: 29 Септември, 2016, 18:36:49 »
Във връзка с LED-овите лампи, които дискутирате и проблемите и евентуални ремонти за "съживяването" им, от лична практика мога да спомена кратко, че основен препъни камък са лошата елементна база с цел понижаване на себестойността, лош монтаж на компонентите, давайки вероятни бъдещи проблеми и калпаво охлаждане на захранване /LED, като масово се използват гетенаксови подложки и едва отскоро алуминиеви, при които отчасти се разсейва отделяната от LED-овете топлина !
Тествал съм много видове от масовите на пазара иу нас, а и доста за служебни цели, като доста често "китайци" за по няколко лева светят доста по-добре и дълговечността им е в пъти над маркови лампи по 10-15 лева !
Ето какво ми пристигна днес - LED лампи по 9W и 12W с новите SMD LED-ове 5736 и стабилизирано захранване при напрежения от 85 до 265 Волта в ел. мрежа !
На една от снимките се виждат и по-старите модели ( с бял цокъл ), от които съм взел около 35-40 броя и все още работят изрядно над година и половина при различни условия ( и за външно осветление и за места с често включване или продължителна работа ) - те обаче са с гетенаксова основа за монтаж на диодните елементи и въпреки добрите спойки, ще ги наблюдавам с интерес и очакване за дефекти ... :diablo:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6893 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4392 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18166 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3117 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
3 Отговора
2783 Прегледи
Последна публикация 19 Февруари, 2016, 00:32:16
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |