| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: РЗ-210 система за обучение на р/телеграфисти на базата на Правец 8Д  (Прочетена 22125 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
За да ползвате ROM-a на РЗ-210 трябва да се подмени файла '8d.rom' с morz_8d.rar
Малка корекцийка, горното да се чете -
трябва да се подмени файла '8d.rom' с morz.rom, който се намира във файла morz_8d.rar (демек - да го разархивирате, днес освен 2-та свалени РОМ-а добавих и залепеният такъв)

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Благодаря за предоставения емулатор. И за инструкциите Ви за работа с него. В момента мога да кажа, че разликата между проблема с клавиатурите с този емулатор и пулта, е че на емулатора при всяко на тискане на ENTER той работи като функционален клавиш-въвеждане на избраната команда. А при пулта ,ENTER и той изписва символи, някой път от първия път сработва ,но някой път и след 5 натискане сработва , след 2 ,след 8 просто става произволно. Сега не съм специалист. но клавиатурата днешните компютри много по различна с повече на брой клавиши и с много повече функции и не е точно копие на тази на пулта или на колегата ,който също е постнал една снимка. не е ли необходимо да се направи нещо като емулатор на клавиатурата ,т.е. съвременните днешни клавиатури да имитират същото разположение клавишите както на този вараиант за Правец 8Д. аз търсех в езиковите настройки на уиндос -в секцията за клавиатурите. Но не можах да намеря точно или поне приблизително копие на тази клавиатура на правец. а и клавишите са много повече и съответно се генерират много повече кодове за всеки отделен клавиш. Това до тук което казвам е  като предположение,просто Вие като специалисти в тази област ще прецените да ли съм прав или не.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Принципно може да се направи всичко :).
В новия ми емулатор може да се задава подредба на клавишите, каквато е на голяма съвременна клавиатура или пъук тази на Правец 82,8Ц,8Д. Само дето му е още рано за публична изява - има още доста неща, които трябва да се доработят, но все ще стане.
Иначе има и друг емулатор, които има вече тази екстра (участвам и в неговата разработка по 8Д частта,
та точно вчера пуснах вече работеща визуална клавиатура) - Oricutron.
Лошото е, че най-новите неща ги няма още пуснати компилирани - ако има интерес ще ги компилирам и ще ги постна тук.
За съжаление, както бях писал, ROM-ът не тръгва на никой от двата "нови" емулатора, но това ще го проуча при първа възможност.

Ето и картинка на това за което пиша :):

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Благодаря за уточнението. Значи остава да се провери дали софтуера от моите РОМ-ве той не функционира както трябва ,или самата клавиатура подава грешни кодове към тези ROM-ве и те съответно не генерират правилно знаците. Естествено когато имате свободно време да проверите това. А има ли такава вероятност самите ROM-ве като хардуер да се прецака ли нещо. Примерно да взема такива две интеграли ,да им кача софтуера с програматор, да ги сложа на дъното (на платката ) и да пробвам да ли ще се получи. Само ако не бъркам този тип интеграли май се обработват с инфрачервена светлина , те и за това май са тези лепенки в/у тях .

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Здравейте,
да се включа и аз. Познавам създателя на устройството. Преди време ми писа и един човек, който има такова работещо устройство и каза, че и до днес се обучават радисти на него. Като показах писмата на гения дето го е правил щеше да падне! :) Може да ви свържа с някой от тях ако искате.
Поздрави ;)
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
А при пулта ,ENTER и той изписва символи, някой път от първия път сработва ,но някой път и след 5 натискане сработва , след 2 ,след 8 просто става произволно.
Произволното сработване на някой клавиш сочи механичен дефект в самия клавиш, лоша спойка с платката и в по-редки случаи на пистите или други контакти, но не и проблем със софтуера. Старите клавиши са с рид ампули и магнит  и понякога правят проблеми. Трябва да се провери при натискане на клавиша дали рид ампулата прави контакт или не. Ремонтът е според повредата, най-често смяна на целия клавиш.

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Тези клaвиши нямaт рид aмпули.лостчето е плaстмaсово. При нaтискaне то слизa нaдолу и тaкa контaктите се зaтвaрят. Освен aко някой от тях е постоянно свързaн .но aз ги проверих и дaже ползвaм другa клaвиaтурa от Gabo.при емулaторa който колегaтa нaпрaви от този софтуер клaвишите дaвaт същия проблем,но с рaзликaтa че ENTER рaботи нормaлно. A при мен той изписвa символи,и след някое нaтискaне срaботвa кaто функц. клaвш.

Неактивен ДедоБоре

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: София
днес гледах други неща в сайта и попаднах на темата...
софтуера е мое дело, но почти нищо не помня или пазя. теоретично на тавана има папка със сорсове на хартия. бих могъл да я изровя и сканирам.

има ли интерес все още?
не мога да отрека, че работеща система от преди 30 години ласкае егото ми. като гледам картинките и ми става топло  :)

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Ако ги изровиш, дори да нямаш възможност да сканираш - пиши тук, ще измислим начин да ги сканираме и качим.
Интерес винаги ще има :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Почнаха да се появяват във Форума и създателите на  софта и хардуера на така обичаните устройства  .  Топлото чувство е взаимно  :drinks:

Разгледай ново произведените китове на 8 битови микро сметачки на The Hungry. Аз лично се радвах като малко дете когато почна да ги прави.

http://www.sandacite.com/forum/index.php?board=48.0



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Интерес има! Би ми било интересно да прочета дори само "разказче по преживяно" за създаването на РЗ-210. Пък ако има и някаква документация още по-добре.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Интерес има! Би ми било интересно да прочета дори само "разказче по преживяно" за създаването на РЗ-210. Пък ако има и някаква документация още по-добре.

Той "Дедо" се слави със сладкодумие в един друг форум , та и аз бих се зарадвал да сподели откъси от преживяното за да стопли сърцата ни.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен ДедоБоре

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: София
в събота температурата позволяваше да се кача на тавана и да раздухам праха. имах бегъл спомен как изгрежда папката и с няколко часа ровене я открих. после си играх 2 часа да махам ръждясалите телбодчета  :D пуснах и един OCR, но не успя да направи нищо смислено.

на пръв поглед липсват файлове. за съжаление се оказа, че това е някакво мое работно копие, а не окончателен листинг за 'възложителя'. също така не мога да гарантирам, че наличните файлове са окончателни, възможно е да има малки (но съществени) корекциики на някоя инструкция или данна. помне двата 'бъга', които наложиха версиите до 1.02 - единия беше грешка при предване на висока скорост (нещо над 120 зн.м) на конкретна последователност от знаци бъркаше паузите между точките и титетата. идваха доста 'слухари' да я проверяват, тоя конкретен бъг го хвана Васко Василев. другия бъг беше сбъркана буква в упражненията за разучаване на нови групи. на екрана се показваше правилно, а предаваше грешна (примерно предаваше 'р' вместо 'я', по спомен)

писано е за мерлин.
помня, че си бях спретнал конфигурация с 3 флопита, за да се съберат сорсовете. на едната беше ДОС-а, мерлина и каквото там трябваше за 'системата' на другите бяха сорсове и сблобения обектен код. мерлина не поддържаше разделно асемблиране, всичко се пуска на един пас на 'салам'. като пусках асемблиране си полягвах за час на служебния диван...

не се смейте на стила. тогава бях на двайсетина години и се мислех за бог. по кината даваха филмите за джедайте и не само аз забравях да си затварям устата в киносалона...

тия дни, ако изпадна в подходящо настроение, ще напиша малко история на проекта, техническата реализация и т.н., поне както я помня аз.

ПС:
не ми дава да прикача файл по-голям от 3МБ. аз го сканирах на един pdf, но е 3.5МБ. как процедирате?

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Вдигнах лимита на 5 мб.
Иначе процедурата е да се пратят на някой от Администраторите и той да ги качи в Библиотеката (или правя акаунт на потребители които искат да качват там)

Неактивен ДедоБоре

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: София
мерси, Габо!
ето го файла

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |