| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с Правец 8Д  (Прочетена 15957 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #30 -: 14 Март, 2015, 21:35:49 »
Нов въпрос - задължително ли е да се ползват два епрома? Според този сайт ромът е бил разделен на две само при Орик-1, докато по-нататък за Атмосите трябва само един. Как стои въпроса с 8Д-то? Моята платка е с два по 16К (Toshiba TMM27128D-25) и би трябвало да работи и само с един.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #31 -: 14 Март, 2015, 22:38:40 »
Не е задължително, може и само един. Тогава обаче трябва да се махне 7400 и да се сложи джъмпер.
Мисля, че е ясно от картинката:
26369-0

Вече има варианти за ползване на освободения цокъл за друг РОМ (например оригиналния на Орик Атмос) и се ползва ту единия ту другия като се превключва с ключ (например)...

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #32 -: 14 Март, 2015, 23:03:55 »
Хмм, това звучи доста полезно! Може ли да се използва втория слот за зареждане на софтуер?

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #33 -: 15 Март, 2015, 15:31:17 »
Може!
Пример: Още 16Кбайта РОМ - "Компютър за вас" - бр.7-8/1990
Прилагам статията за улеснение. И малко ти завиждам, че имаш какво да "откриваш" в 8Д :)

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #34 -: 15 Март, 2015, 16:51:39 »
Цитат
Може!
Пример: Още 16Кбайта РОМ - "Компютър за вас" - бр.7-8/1990 Прилагам статията за улеснение.

Леле, на една от платките някой е правил точно тази модификация! А аз се чудих защо са сложени две схеми и защо са рязани пътечките отдолу  ::)

Цитат
И малко ти завиждам, че имаш какво да "откриваш" в 8Д

8Д-то се оказа доста готина машина, не разбирам защо не е набрала голяма популярност както спектрумите...

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #35 -: 15 Март, 2015, 17:34:44 »
Цитат
8Д-то се оказа доста готина машина, не разбирам защо не е набрала голяма популярност както спектрумите...

Сравни наличното програмно осигуряване и ще си отговориш сам  :D

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #36 -: 15 Март, 2015, 18:26:18 »
Така е - нямаше програми! Причина, може би основна, за това пък беше липсата на флопи - а това е една друга безкрайна тема за разкази по преживяно :).
Интересното при 8Д за мен е, че както 82 си беше откраднат, но информация за оригинала Орик се появи много по-късно... при 82 се знаеше от самото начало, че е Apple ][. И другото, като са го откраднали, защо не откраднаха и оригиналното флопи или поне някоя от разновидностите му.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #37 -: 28 Декември, 2019, 07:28:34 »
а, някой има ли идей за флопи на 8д или кабел някакъв ,за връзка на компютъра със външния свят , освен касетофон със записани предварително на касета тап-файлове

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #38 -: 28 Декември, 2019, 10:55:31 »
Идеи има много и всичко, което си изредил в опита ти за въпрос, го има достъпно!
Най-лесното е да ползваш GSM с TapOric.
Необходим е само "кабел някакъв" - 3.5mm 4-pole audio jack към DIN 5-ца.
125702-0


ПС. Съвсем приятелска препоръка: за да получиш повече и по-точни отговори постарай се малко в оформянето на въпросите си.
Разбира се, не сме литературен форум, но все пак трябва да се разбира лесно, какво питаш!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #39 -: 28 Декември, 2019, 16:11:02 »
за звука е ясно имам студио звукозаписно и съм пускал тап файлове на касетофон комодор в комплект с комодор вик20,предварително изтеглени тап файлове от официалния сайт на комодор и игрите тръгват  като изпиша лоад и комодора изписва през плей то тапе и така нататък рун . . . всичко е ок.При моят правец 8д изпиша ли лоад - казва синтакт.грешка, трябва да видя схемата как и кое краче е входа ,имаше и едно реле на платката запоено явно допълнително със един диод и аз го махнах понеже на снимките които виждам във форума реле никаде няма!може да отключва нешо или не знам?
втори въпрос като се върже rgb към шкарт - ще излезе ли цветно изображение понеже от високочестотния антенен изход е чернобяло ,доста е пипано по платката, има разни донаждани резистори и т н. искам да знам от къде да тръгна за да изкарам цвят и може ли за е разпрограмиран прома ? цветното изображение май трябва да излиза от големия чип и после да го модулира? давайте идеи който се е занимевал
благодаря предварително!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #40 -: 28 Декември, 2019, 17:40:17 »
Касетофонът на Commodore (предполагам става дума за C2N Datasette) има пинове за управление на мотора освен за аудио и е предназначен само за комодорски компютри. Както спомена ISS, за 8Д най-просто е да се направи преходник от стерео жак към 5-ца и програмите да се пускат от смартфон. Програми се зареждат от касета със CLOAD, не със LOAD като на комодорския BASIC. Между другото "официален сайт" на комодор фактически няма, тъй като компанията не съществува от 1994г. Да не става въпрос за емулатор от сорта на Tapuino?

RGB-то може да се ползва със специален кабел, единствения проблем е че изисква 9V за да работи. Може да се купи готов от ТУК, но тези са предназначени за оригинален Орик който се захранва от 9V адаптер вместо да има вградено захранване като на 8Д. Виждал съм версии на този кабел със 9V батерия вместо с адаптер.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #41 -: 28 Декември, 2019, 21:32:22 »
Във форума вече е писано за Правец-8Д и връзка чрез RGB изхода към SCART вход на телевизора - ползвай търсачката лесно е!
Все пак ето 3 връзки към темите, важно е да се прочетат внимателно: ТУК, ТУК и ТУК.

Както @Nprod е казал, за зареждане ползвай командата CLOAD с две двойни кавички, така:
CLOAD""

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #42 -: 29 Декември, 2019, 17:14:19 »
За - CLOAD"" не знаех , благодаря.  Явно бейсиците са различни както казвате Ще пробвам със-CLOAD"" ,като стигна до там .На първо време ще се занимавам със цвета за да извадя цветно изображение по някакъв начин. На петицата като укъся синхро сигнала и трите цвята  на обикновен видео вход-чинч излиза чернобяло изображение ,което най вероятно е нормално и мога да го ползувам в най-лошия случай за зелен правецов монитор.За сега, Ще изкъртя вч-модулатора и би трябвало на изхода който влиза в модулатора да излезе нормален пал-цветен сигнал ,ако не се получи ще изкарам трите цвята със синхросигнала на шкарт както е опоменато по-горе в темата и някакво напреженийце да отключи авето на телевизора.И тогава ако не излезе цвят-значи съм попаднал на черно бал правец :blum1:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #43 -: 29 Декември, 2019, 19:00:39 »
audiotap32- се казва програмката която преобразува в тап файлове другите формати и ги просвирва така да се каже на изхода за слушалки на звуковата карта! Просвирения файл може да се запише на обикновенна касета или да се пусне после във входа на комодора или правеца !Става афтентично оригинално без модерни технологии/смартфон/
Това е другия ми вариант за лоудвяне ня софтуер!
Другия ми въпрос е комодорските тап-файлове дали  ще ги прочете при просвирване правеца 8д??? те са също на бейсик писани???

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Проблем с Правец 8Д
« Отговор #44 -: 29 Декември, 2019, 19:09:37 »
колкото до крачето дето управлява мотора е без значение ,напправено е като се даде на маса един от пиновете . като свърши с четенето моторчето спира автоматично за да не върти напразно и ако чете на два пъти от една касета - пак тръгва .Измислили са го хората на времето както трябва!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |