| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115798 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #75 -: 19 Март, 2015, 11:48:26 »
Да, всички лампови уредби имат реотан като от Елва или калорифер, той е винаги включен на изходната линия. Мисля, че беше товар 75 W. Предполагам, че поне от 15-20 години няма никъде работеща лампова уредба. Ще снимам едно 200ватово...

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #76 -: 31 Август, 2015, 11:45:34 »
Eто една снимка на стара лампова радиоуредба
37874-0

« Последна редакция: 18 Октомври, 2015, 20:46:54 от Pichaga933 »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #77 -: 31 Август, 2015, 20:18:22 »
Ей на това му се вика радиовъзел :D. И така и така пиша в темата да споделя малко заигравка от последните седмици на темата радиоточки. Понеже както знаем в радиоточката има понижаващ (съгласуващ) трансформатор директното включване на радиоточката към маломощен усилвател ще има минимален ефект. Измерено съпротивлението на ВА Тонмайстор на мен ми излиза около 8 ома. И понеже ми се въргаляше едно трафче из шкафа на 5 - 6 волта мисля, че беше при обръщането на намотките му (разбирайте вторичната да се ползва за първична и обратното) стана чудесно повишаващо трансформаторче за свързване на радиоточката към изхода на усилвател, радиоприемник и др. Нещо повече - измереното съпротивление на първичната намотка (вторичната използвана като първична) беше 8 ома. Това по прости сметки означава, че не натоварва допълнително изходното стъпало, а и намотката на трафа беше с тънки проводници. По този начин лесно се получава една фидерна линия за захранване. И знам сега, че ще има доста критики как желязото на трафа не било такова,ламарината се насищала по различен начин, косинус фи било друго.....Както казах не съм изработвал нищо специално, просто използвах наличното - без сметки, без формули. Друг случай на действаща радиотранслационна мрежа - няколко поредни пъти улицата по която минава кабела се разкопава, следва цялостно спиране на сигнала, който след като се възстанови всеки път е все по-слаб и по-слаб. Така на 3 тия път силата на радиоточката е намалена поне 4 - 5 пъти и едвам се чува. Пробвах да закача споменатото горе трафче и сигналът се усили двойно, не до нивата които е бил но доста по задоволително. Махнах го разбира се, тъй като не трябва да се намесваме по никакъв начин в мрежата, просто исках да се уверя, че с подходящо изчислен траф е възможно сигнала да се усили след розетката. А каква е причината за намалянето на силата - най вероятно всеки път се къса някой кабел при изкопните работи, който се снажда/заменя с друг които не е от същия тип и от там идват проблемите.
Благодаря за вниманието  :)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #78 -: 18 Октомври, 2015, 12:41:42 »
Ще ви покажа радиоточка тип"Р-ВАЕ-2".Обърнете внимание че изходната мощност е 1.5W,а не 0.3 както при масовите радиоточки.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За радиоточките...
« Отговор #79 -: 18 Октомври, 2015, 13:52:42 »
"Цъкни кутията ба", с този израз всяка суртин Баба ме молеше да пусна горепосочената радиоточка. Направо ме върна в детството. Толкова красиви спомени. Освен гласа на Борис Машалов и Кидика, често от кметството правиха съобщения. Драги съселяни, уведомяваме ви, че на хоремага са пуснали Толстолоп. И цялото село отиваше на пазар. И така на татък и така на татък.  :)
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #80 -: 18 Октомври, 2015, 20:56:04 »
Eто една снимка на стара лампова радиоуредба
(Връзка към прикаченият файл)

В радио уредбата ако забелязвате е вградено грамофонно шаси Dual 50/55E  с квадратно рамо.

Много ме зарадва тази снимка.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен It_s_Real

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #81 -: 24 Октомври, 2015, 16:09:42 »
Най-хубаво свирят тези точки:


Говорителя вътре е с голям и дълбок магнит, каквито днес няма откъде да се намерят. На слух имат една равномерна честотна характеристика. Добре подчертани ниски, следни и високи честоти.

Най-зле свири последния модел на Благоевград:
http://vissokogovoriteli.bg/products/VA-IV-02.htm

КЗ-25 са прилично свирещи звукови колони, като нямат особено подчертани високи честоти, все пак вътре свири ВК 138, но леко повдигане с еквилайзер, нещата се пооправят.

Радиофикацията замира поетапно. Повечето Общини в България не приемат дарението от БТК, като основен мотив е, малкия брой слушатели на този вид информационно разпръскване. Слушателите са възрастни хора, които дори и телевизия не гледат. В големите села долу горе традицията с радиоточката се запазва, но в градовете нещата са отчайващи. На една средно дълга улица, няма повече от 5, 6 човека, които да слушат. За един град с население от около 10 000 души население, слушателите на точката са не повече от от 500, 600 души, че дали имат и толкова.
Там, където аз работя, има улици по които няма един слушател, а има положена мрежа. Имам случай с една улица, която имаше двама абоната, които бяха редовни слушатели, след като починаха, демонтирах мрежата и я сложих другаде, след като имаше кражба на кабел.

Не липсват и свързани абонатни инсталации на домакинства, които нито плащат за услугата, нито я ползват. Често те са източниците на проблеми с инсталацията и биват изключени. Когато по една абонатна линия има включени само ползватели на услугата, повредите са рядкост.

По-голям проблем са блоковете, където също се срещат проблеми с отделни апартаменти и се налага от етаж на етаж да се търси абонатния кабел за съотв. апартамент. Изключването им е най-неприятния момент, понеже от една топка с намотани кабели, кой за звънец или домофон, трябва да се открие правилния. Ако има уредче за разпознаване на сигнала е лесно, иначе е мъка голяма. Също неприятен момент е, че съгласуващите трафове са разположени в мазите и ако има късо по абонатната линия и е изгорял предпазителя на 30-те V, търсиш от цял блок, някой да ти отключи, че едва тогава търсиш, кой е мизерника по абонатната линия. Не рядко включват направо говорители. Спомням си, че едно малко фидерно трафче 20 VA го изгориха два пъти по този начин.

Професията е интересна, стига човек да влага старание в ремонтната дейност. Така повредите са сведени до минимум, а недоволните граждани стават доволни от добре свършената работа. 

 :)






Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #82 -: 26 Октомври, 2015, 22:20:47 »
Интересна информация колега.
В Бургас все още има запазена на места жична радио мрежа, но за съжаление смятам че и тя е със замиращи функции. Мога да дам веднага пример - в по-голямата част от града се изпълняват европейски проекти и почти на всички централни места е разкопано. Няколко пъти спира сигналът в някои части, след което се възстановява отново. Сега пак е спрял от около месец (говоря пак за определени блокове). Спрял е обаче не съвсем - през деня когато следва да е включена транслацията при допиране на ухото до говорителя се чува бучене като от включен усилвател без сигнал. Това ме навежда на мисълта че повредата не е някъде по трасето. За съжаление обаче всичко си отива и знам, че рано или късно ще спре централно и завинаги. Много от хората категорично отричат т.нар. "комунистически" технологии, правят ремонти, режат кабели, махат телефони и радиоточки. Времето обаче показва, че много от нещата които унищожихме с лека ръка през тези 26 години, сега се мъчим да ги направим на ново но не се получава. Знае ли човек, след време може пак да ни потрябват жични телефони, радиоточки и средновълнови предаватели....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #83 -: 26 Октомври, 2015, 22:50:42 »
Да колега Колев, за съжаление е точно така и аз съм на същото мнение. Уви нещата у нас вървят на терсене в последния четвърт век. Дано в един момент се оправим.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За радиоточките...
« Отговор #84 -: 27 Октомври, 2015, 09:54:15 »
За съжаление ние сме единствените глупаци дето си унищожиха предавателите на средни и дълги вълни. В Европата даже хората са модернизирали апаратурата, вместо да я унищожават. Сега съм във Вестфалия и тука се ловят станции на средни вълни без проблем. Бабичката дето живея, редовно си пуска една френска станция сутрин, поне говорят на френски и се чува без забележки. Поне да бяха дали базите на радиолюбителите да ги съхраняват и използват вместо да ги нарязват на скрап. Като знам какви жерета и хубави антени заминаха, а апаратурата беше унущожавана буквално с кирки и на скрап. А също можеше да се остави на радиолюбителите за използване. Изобщо в България всичко се руши безугледно и неинтелигентно. Хубаво е, че строим пътища, но вече сериозно се питам. Ще имали българи скоро дето да ги използват.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен It_s_Real

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #85 -: 27 Октомври, 2015, 21:10:48 »
Санирането на дадена сграда не мисля, че е проблем, относно прекъсване на доставката на сигнал. Просто домоуправителя трябва да предупреди майсторите, че не бива да прекъсват кабели, могат да се оставят под изолацията, което за тях (кабелите) е още по-добре. Дори и да има скъсан кабел, лесно се възстановява, било то под ръба на положената изолация или алтернативен... маршрут.   ::)

Бургас е голям град. Виждал съм на снимки уредбите ЕМС 1000, които още работят и са включени до една. Ако всички отдават пълна мощност върху товара, града е добре радиофициран и хората слушат.

Днес се натъкнах на фидерна линия, по която има едва 30 V. Няма пробила първична намотка на някой съгласуващ траф, при мерене на линията я дава без товар. Явно едното жило се губи. В четвъртък ще ходя да го търся, че днес не остана особенно много време.

Възстановявам една колекционерска ЕМС 1000, 600 ватова, има малко да се премахва ръжда от долната основа, има да се възстановяват изходните трафове на единия блок и да се правят свързващи кабели, че са обрани до шушка. Оказа се доста запазена, явно предишните собственици са се грижили добре за нея. Произведена е януари 1988.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #86 -: 27 Октомври, 2015, 21:22:09 »
Това с оставянето на кабели под изолацията е Много лошо . Такъв термомост става ,че ...... ???

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #87 -: 27 Октомври, 2015, 23:01:52 »
Колега, ти сериозно ли? Какъв термомост те гони бе! Верно че медта е добър топлопроводник, ама да ми кажеш че кабел със сечение вероятно 2х0.75mm^2 ще ти изстуди цялата стена..... ако той ти изстудява стената не знам как ти изстива през цялата площ на „изолацията“. Да не мислиш че тези изолазии са толкова добри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #88 -: 27 Октомври, 2015, 23:05:15 »
Достатъчно е да ти избие един сериозен мухал . Това не  за тази тема .  :drinks:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #89 -: 27 Октомври, 2015, 23:54:45 »
Сменях наскоро един такъв UTP под изолацията.Гадно,тия ушите им да скъсаш.Дъжда се стича по тия жици под изолацията.Отдолу става локва.
 It_s_Real имам една Панорама,по точно остатъци,май трансформаторчето липсва.Ако ти трябва мога да ти я подаря.Ако липсва в колекцията.
« Последна редакция: 28 Октомври, 2015, 00:04:40 от lz2xl »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |