| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Лампов стерео Радиоприемник Grundig Mandello e/st  (Прочетена 33156 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Боднах му лампата с преходника:

27026-0

Сложих чисто нов Катоден електролит и 510 ома катодно съпротивление, което мернах по схема в нета за това напрежение при SE. Ще  меря тока утре...

Обаче има  бясно прослушване на 2-та канала, Стерео регулатора работи коректно , но не достатъчно добре.

Съмнявам се, че  схемното общо връзване на 2-те втори решетки на ляв и десен канал е причината дори при ELL80  да се получи такова нещо, НЕ че имам такава за да пробвам., в случая с QQE нямам избор даже , понеже е обща 2-рата решетка вътре в балона.

Утре ще извадя от преходния цокъл само нейния пин и ще отрежа съответното анодно напрежение, за да видя дали ще се промени нещо..
« Последна редакция: 25 Март, 2015, 23:56:03 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
може да се пробвам с картона.

ПП. Чудя се какво да я правя 2-ра решетка на QQE 03/12,  обща е за 2-та тетрода... За сега съм я замaсил на преходника , но се чудя дали да не я дам директно към филтрирано захранване... или да я оставя висяща и да не я връзвам към нищо...?!? Май замасяването е най- неподходящо понеже ще отблъсква облака електрони... отиват си нещата към подаването и към  анодно захранване.

Днеска нещо ми се изчерпиха идеите.
Като гледам и в оригиналното изпълнение двете втори решетки са свързани заедно към "+" на електролита. Поради това и при присадката с новата лампа, нейната втора (обща) решетка би трябвало да се захрани по същия начин. Единствената корекция би трябвало да е на общия катоден резистор (ако се налага).

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Така е и направено, както е оригинално.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Подкарах и приемника. Оказа се, че е ровено по механиката на бутоните за обхватите и някои бяха блокирали.  Като ги наредих правилно и свирна. УКВ лови с едно  20см. вътрешно за шасито, парче  симетричен кабел за антена - чудесно.  :)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Супер. Трябва да се чуе таз машинка. А прослушването оправи ли се? Нещо не мога да отворя схемата, обаче при Мелодия 14 стерео например балансът е реализиран с един моно потенциометър, на който средният извод е замасен. Ако има недобър контакт на извода се получава частично смесване на каналите. Да не е и тук нещо подобно?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Прикачвам я тук, че и при мене от дъската ми дава някaква грешка.
* Grundig CS200 .pdf (104.64 kB - свалено 183 пъти.)

Ще го видя потенциометъра, за сега боря режима на лампата.  Прослушването си го оставям за накрая.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
... Нещо не мога да отворя схемата...

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Днеска свърших малко дърводелска "работа" по кутията.
27103-0
Свалих предния панел с решетките и дървената лайсна под него, понеже надстърчаше странно от едната страна.

Оказа се, че майсторите в цеха на Грундиг са претупали работата и са я заковали с текера накриво...  Като я махнах лайсната се оказа иделано права.  Та ще я напасна както трябва и ще я събера  читаво със все панела.

Ползвах момента да сваля и долния заден капак, за да  стигна до  демонтажа на грамофонното шаси , което беше с блокирали бутони.

Направи ми впечатление в първия момент, че шасито е монтирано с болтове отгоре, към кутията твърдо... Което ме хвърли в малък потрес , но като ги махнах, се изправи на 4 пружини както трябва да бъде всяко грамофонно шаси.

Явно от закупуването му никой не е прочел упътването за употреба и предположих даже, че не е употребявано.

Като обърнах шасито предположението ми се оказа вярно. Бутоните бяха блокирали, защото не са използвани никога !!! А вече греста се е втвърдила . По рейките им които влизат във водачи нямаше нито една драскотина  :o Явно никога не са били натискани  :D
27105-1 Ще го почистя и гресирам наново. Вече го раздвижих.

Шасито е Grundig Automatic 36 http://www.radiomuseum.org/r/grundig_stereo_plattenwechsler_automatic_36.html

A Механиката му е Philips: http://www.radiomuseum.org/r/philips_plattenwechsler_22gc03655.html

За с/ка на това перфектно състояние  някой му е взел Иглата, която трябва да е за кристална доза
Така изглежда дозата
Цитат
22GP300
27107-2

А Така трябва да изглежда  иглата:
Цитат
Details about  Nadel Philips 946 / SS50 für 22-GP 200 / 230 / 235 / 224 / 228 / 300 / 306 Vinyl
27109-3

Някой ще каже ли от къде мога да си набавя такава игла или заместител или цяла доза  съвместима, ако е виждал ?!?  :(

« Последна редакция: 27 Март, 2015, 21:35:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Няма какво да се хвърляш в ужас въпреки че не е закрепено твърдо към шасито а с пружини, грамофона си остава нисък клас. Те и руските грамофонни шасита са с пружини. Това че си намерил болтовете стегнати не значи задължително че никога не са били разхлабвани, може просто преди транспорта някой грижливо да го е приготвил както си трябва. Това че са спечени бутоните и че нямало драскотинка също е далеч от доказателство на теорията че никога не е използвано, най-вероятно просто е използвано внимателно, мога да ти покажа много мои техники които изглеждат като чисто нови а съм ги използвал активно. Най-малкото в завода са ги натискали при QC-то :). Но нека не влизаме в излишни и безполезни за темата детайли. Относно дозата - много се съмнявам да намериш точно такава доза работеща. Най-вероятно ще ти се наложи да проявиш творчество и да присадиш друга пиезо доза, на времето бях купувал от ПАН сервиз Panasonic EPC09STAD доза за чудо и приказ която обсъдихме в една друга тема, ама свършиха, сега не знам от къде може да се вземе нещо подобно с добро качество. И започва присадката, аз лично премахвам елементите от закрепването на оригиналната доза, режа ушичките на панасоник-а че той е за 1/2 монтаж и пъхам дозата в рамото така че иглата да се пада горе-долу на същото място където се е падала иглата на оригиналната доза (това е важно!). След това със сгъната хартия уплътнявам дозата отстрани така че да влиза стегнато между двете страни на рамото. Сигурно ще ти прозвучи ужасно като методика, обаче така съм монтирал доста дози и присадката се получава перфектно! След това не забравяш с прецизна везничка например такава: http://www.dx.com/p/portable-digital-pocket-scale-100g-0-01g-1-cr2032-52763#.VRXNG_nxLx8 да провериш натиска на иглата, и регулираш до средата на предписания от производителя на дозата интервал с пружината на рамото или противотежестта (зависи как е реализирано в конкретния грамофон) и това е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
 :P :P :P Подобно  такова  шаси те  чака  е  моето  мазе  и  дозата  работи   .....можеби ,  взимай  бирата и идвай  :drinks: :drinks: :drinks:
Удрииии!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
 Благодарение  на gruyo  :drinks: , Шсито вече е окомплектовано с Нов оригинален/Съвместим държач и  Демонтируема чрез плъзгане Доза Philips 214 KH HN с игла.
 27218-0
За разлика от стария държач, в който дозата е в градена и не може да се маха без разпояване. Снимал съм я старата отворена. А новата е монтирана на рамото.

Остава да си намеря плочи за да я тествам  :D

Механиката на грамофонното шаси всъщност е Philips- има стикер та с доза от същата марка уреда остава 100% Автентичен.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Честито   :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
Удрииии!!

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Готин си , но   маркираните  албуми   на  Хелоин   няма да  ти    ги дам ! Защото  нямам други  ... ,имам Лили Иванова   :P :P :P :drinks: :drinks: :drinks: :diablo: :diablo: :diablo:
« Последна редакция: 29 Март, 2015, 21:48:31 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
За тестове на механика  и дума да не става на такива заглавия. Аз и Лили-то я харесвам. Та и нейна плоча не бих бастисал.   :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Тези болтове са така наречените транспортни болтове.Те се махат след установяване на мястото където ще се експлоатира.Отклонявам се от темата-братовчедка ми подари един хладилник Саратов от 1965 година защото дрънка много.Той си беше още с транспортните болтове и след премахването не се чуваше.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2674 Прегледи
Последна публикация 28 Януари, 2013, 20:33:47
от ever20102
0 Отговора
1773 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2013, 21:44:52
от MorningEnergy
0 Отговора
1814 Прегледи
Последна публикация 03 Май, 2013, 22:22:30
от lz1wvm
0 Отговора
1655 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2014, 14:30:27
от Radio208
0 Отговора
1905 Прегледи
Последна публикация 16 Септември, 2014, 14:17:32
от nikbr

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |