| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Българска реч на къси вълни ?  (Прочетена 6999 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Българска реч на къси вълни ?
« -: 22 Юни, 2013, 22:28:08 »
Някой да е хващал нещо на български на КВ ? Преди малко докато си пробвам прясно сглобения "Сонет"  :D хванах българска реч на около 31 м.
Слушах един час ,но така и не разбрах какво е това радио и дали излъчва от България .  :unknown:

Щракнах и едно клипче .

http://vbox7.com/play:c28770fd4b

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #1 -: 22 Юни, 2013, 22:33:42 »
Най-вероятно предаване на български език на CRI, някоя от честотите по-долу според споменатите от теб 31 метра:
9695 CHINA RADIO INTER. 18:30 18:57 1234567 Bulgarian 500 310 Jinhua-Youbu 831Bearing: 57°
Distance: 12822km 29N06 119E17 CRI
9720 CHINA RADIO INTER. 20:30 21:00 1234567 Bulgarian 500 308 UrumqiBearing: 46°
Distance: 9806km 43N35 087E30 CRI
Ето за справки използвай този сайт:
http://www.short-wave.info/index.php
Много е полезен, и си вземи една Селена, тури дълга антена и се наслаждявай на магията на КВ радиото, невероятно е!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #2 -: 22 Юни, 2013, 22:49:15 »
Въобще не се сетих да извадя Селената  ???  А и съвсем случайно го хванах докато си пробвам радиото  , не съм имал за цел да правя скан на късите вълни .

Благодаря за инфото и сайта . :hi:

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #3 -: 23 Юни, 2013, 02:32:17 »
И аз го ловя понякога това около 21-22-23 часа, говорят леко развален български.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #4 -: 23 Юни, 2013, 12:30:34 »
Китайци са и е разбираемо да говорят така български.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #5 -: 23 Юни, 2013, 14:06:30 »
На КВ около 41-я м и на 49-я метър се хваща и радио "Ватикана", не знам точно кога  имаше емисия на български.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #6 -: 01 Юли, 2013, 07:59:33 »
На къси вълни на български език със Селена с ТА се чуват радио Китай, TRT и TWR.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #7 -: 01 Юли, 2013, 09:36:26 »
Сложи 15 метра жица навън за антена и гледай какво ще стане :) Ще хванеш радиостанции от цял свят. Ето я моята Селена:
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #8 -: 01 Юли, 2013, 09:47:21 »
Здравейте и от мен,
най-накрая и аз да пиша в новия форум :)
Скоро не съм слушал на къси вълни, но преди около една година често проверявах обхватите. Хващат се няколко предавания на български. На първо място, с най много излъчвания е CRI. Често излъчват на български - по няколко пъти на ден (по мои наблюдения). Лови се също и радио "Ватикана", но рядко. Другото радио което хващах е "Family Radio" - няколко поредни вечери предаваха после го загубих някъде. Също така съм приемал и едно турско радио, с предаване на български но не мога да се сетя за името. Честоти също нямам навика да помня. Но общо взето се приемат вечерно време. Може да има и други радиостанции предаващи на български, но трябва да се следят редовно честотите и да се прави скан.

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #9 -: 24 Май, 2016, 23:42:37 »
Не знам дали е писано до сега НО на къси вълни в момента слушам българска реч развален български е но ? Кой кога къде ?

Някакъв от тия с дръпнатите очи приказва :)
Бат Сашо :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #10 -: 25 Май, 2016, 06:55:43 »
Идваш тук - http://www.shortwaveschedule.com/index.php?now=true
Горе от Settings си избираш езика и рефрешваш страницата. Мисля, че освен CRI и други радиа имаха програма на БГ, Ватикан 100% имат.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

dakata.radio

  • Гост
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #11 -: 25 Май, 2016, 10:08:45 »
Радио Китай за България се излъчва както на къси, така и на средни вълни - 1458 kHz. Даже на същата честота съм засичал и Транс световното радио също на български.
След емисията на CRI на български на КВ, се появява Гласът на Турция. И в двете радиа говорят развален български, CRI дори е неприятен за слушане.
Преди време бях засичал някъде из късите вълни и Радио Ватикана.

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #12 -: 25 Май, 2016, 12:10:07 »
После ми викат английския ще завладее света .  :flag_of_truce: Пак са научили българския повече от доста хора родени тук в България !
Бат Сашо :)

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #13 -: 25 Май, 2016, 13:15:29 »
На къси вълни на български език предават Радио Китай, Радио Гласът на Турция и Радио Гласът на надеждата.
Радио Ватикана спря емисиите на български език.
Предаванията на Радио България на немски език се излъчват за Германия на три честоти на КВ от германски предаватели с мощност по 1 kW, които се приемат и от SDR в Холандия.

Мнение на един от работещите в Радио Гласът на надеждата: “Можем да имаме излъчвания и на FM, но като допълнение.
Не трябва да изоставяме късите вълни
най-малкото заради единия милион млади хора, които отидоха в чужбина.”

БНР обаче спря предаванията си на къси вълни, защото за директорите на БНР средните и късите вълни били отживелица ! Албанците запазиха предавателите си на КВ и ги дават под наем на Радио Китай. Сега освен евтини домати от Албания "внасяме" и програма на български език от албански предаватели !  :D

dakata.radio

  • Гост
Re: Българска реч на къси вълни ?
« Отговор #14 -: 25 Май, 2016, 14:58:23 »
БНР обаче спря предаванията си на къси вълни, защото за директорите на БНР средните и късите вълни били отживелица !

Ето защо вече не се лови БНР Радио България на къси вълни! Не че се удудвам. За последно го слушах някога през зимата. Въобще не съм съгласен с БНР, че спира излъчванията си в "старите" обхвати! На КВ - нищо, на ДВ - нищо, на СВ - почти нищо (само видинския предавател, който се хваща с триста мъки). За жалост хората вече ценят само компютърните и мобилните устройства, старите аналогови апарати биват пренебрегвани. Мои познати казват: Защо не си пуснеш нещо на компютъра като нормалните хора да слушаш, ами си пуснал твоите стари "скрибуцащи щайги", които са "по-стари и от теб самият"? Въобще не си правя труда да отговарям на такива глупави въпроси. Само се ядосвам на техния акъл. Нима преди 40 години са слушали компютъра, а не стария грамофон? Не, но днес "времената били други, много модерни и трябва да сме съвременни". Усещам как след няколко години трябва ние да си правим предаватели, защото всичко ще стане цифрово, дори хората.
Също ме дразни и УКВ-то (FM-а, извинявам се), където се въртят парите и рекламите. Наскоро бях в Кюстендил, където се ловят цели 4 чалгаджийски станции! :bad: Толкова се разочаровах от "приема", че веднага изключих радиото.
Днес се навършват точно 3 месеца, откакто и аз съм "сандъкчия". Преди не ме вълнуваха тези неща, но сега вече е съвсем друго. Начинът на мислене и интересите ми сериозно се промениха.
Днес никой, освен нас, не забелязва, че радиото е магия и не трябва да се отнасяме толкова пренебрежително и безотговорно. Не трябва да оставяме новите технологии да превземат всичко, иначе нещата винаги ще си вървят в грешна посока. :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |