| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената  (Прочетена 9572 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Отдавна ме тормози един въпрос има ли смисъл и ще има ли осезателна разлика ако си купя USB DAC /ЦАП по нашенски :)/вместо да ползвам вградената звукова карта на компютъра. Почетох в интернет, погледнах в ebay - мненията са разнородни, особено за по-евтините устройства /до 30-40$/. Харесал съм за опит този модел:
http://www.ebay.com/itm/ELE-EL-D01-MINI-HIFI-USB-PCM2704-DAC-BOARD-CARD-ELNA-Capacitor-New-/201275711390?hash=item2edcf79f9e:g:tisAAOSwa39UyfmZ
гледах и българските:
http://audioplatinum.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/19-%D1%81%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/5-usb-dac-varna-ii-mini
ще се радвам, ако някой сподели опит.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #1 -: 04 Март, 2016, 20:40:53 »
Смисъл има, но си мисля нямаш ли възможност да си направиш сам с PCM2704 чипа го има във Фарнел, поне ще знаеш как си го направил, а и ще има занимавка. Та тези ЦАП-чета са читави и си заслужават парите, ако системата ти е прилична определено ще усетиш разликата спрямо вградената звукова карта. Зависи и каква ти е картата в момента.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #2 -: 04 Март, 2016, 21:09:39 »
Сам трудно ще го направя качествено, знам че разположението на елементите а и самите елементи имат значение, както и дебелината на пътечките и куп други неща, които вероятно ще окажат голямо значение върху звука. А иначе звуковия чип на дънната платка е някакъв Риалтек.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #3 -: 04 Март, 2016, 21:45:36 »
Откровен съвет - нито си купувайте ДАК от ибей, нито си правете сам. Това не е нито проста, нито едностранчива работа. Изработката на добър ДАК изисква опит и пари, определено не 30 или 40$. Всичко има значение при един ДАК. Ако искате по-добър звук съветвам да си вземете iO2 EXPRESS на Алесис от Про-Техника на 5-тте Кюшета  - http://www.pro-technica.com/priceList/Alesis%20Price%20List.pdf - към 200 лева е и е перфектен външен интерфейс. Има и други интерфейси на USB и Firewire, питайте в магазина или по телефона.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #4 -: 04 Март, 2016, 22:20:32 »
По-добре от продуктите на Попа и Дракона в аудио форума, определено си заслужават и са правени за максимално качество в аудиото и техните качества са признати от много от най-взискателните към звука хора. Аз също имам собствена разработка с PCM2704 и съм доволен как свири, не е нещо особено но трябва да си на ти с печатните платки и изработката им но в крайна сметка няма да ти излезе много по-евтино. После разбира се се ъпгрейднах до следващото по-високо ниво цифрово аналогов преобразувател, отново моя изработка бях писал тема във форума, но снимките бяха тогава на външен хостинг и май вече не са налични та да го видиш.
Предложеното решение от колегата не ми вдъхва особено доверие, макар че на тази цена сигурно не може да е зле, но неговата цел поначало като че е друга. Ако компютъра ти има S/PDIF интерфейс бих ти препоръчал ЦАП с такъв интерфейс, някак си USB интерфейса за мен е компрометиран за аудио, едно че аз имам едни драйверни несъвместимости на основната ми машина, но и попринцип по начало не е правен за аудио този интерфейс и някои от особеностите му се отразяват зле при преноса на аудио ако не са взети специални мерки това да не се случва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #5 -: 04 Март, 2016, 22:52:43 »
Io2 express е наистина за други нужди устройство а и излиза от ценовия ми клас :). Защо USB-то да е компрометирано за звук, нали това е изцяло цифров сигнал до ЦАП-а? Какво може да го влоши?

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #6 -: 05 Март, 2016, 09:28:13 »
И аз да  попитам за  нещо  подобно ,ДВД то  което имам е записващо и иам  маса входове и изходи  ,1394 и СПДФ оптика и коаксиал също и аналогови  ,Оги (Пичагата)  изнамери че  ДАКа  е  някакъв дето във вариант звукова карта  е 97 $ което  си е  сериозна цифра .Та  по въпроса  мога  ли да  го  ползвам  като ДАК защото  никак не  ми се  изхвърля .Снимката е  от нета  че фотото нещо  ми се  прецака и е  за  информация  https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/dvd-recorder-roadstar-dvr-9100-defekt-150403226/  Дайте  акъл че  тази  материя  ми е   пълна  мъгла  :D :D
Удрииии!!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #7 -: 05 Март, 2016, 11:20:23 »
Ориго, USB не е компроментиран за аудио. Просто 1.1. стандарта и за кратко 2.0. полваше по странен начин слейва и дропваше пакети, когато това съвпаднеше с такта на ДАК-а ставаха проблеми с аудиото. Това го няма отдавна на 2.0., камо ли на 3.0. Интерфейсът, който съм предложил е само пример! Той има и входове! За това казах, че едно обаждане до магазина може да ви информира за по-евтини и точни решения. Имаха преди едни малки ДАК-чета само изход, бяха по-евтини.
Попа и Дракона правят прекрасни неща, не отричам, но цените там не са ли бая по-солени, или бъркам?
Груьо, ДАК-а в ДиВиДи-то може да е ок, обаче останалото как ли е... захранване, топология, екраниране, останалата част от схемата особенно цифровата дали не шуми яко...надали в такъв продукт би било ок. Но пък какво му е - пробвай!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #8 -: 05 Март, 2016, 12:27:14 »
Ами пробвай дали ако му подадеш сигнал от компа по S/PDIF ще извади звук, ако извади слушай дали ти харесва звука, ако ти харесва си го ползвай, то тая работа е най-вече субективна и най-важното е как ти звучи.
Относно USB аз лично не го харесвам за аудио, това си е лично мое мнение. PCM2704 с вградения USB контролер на компа не работеше както трябва постоянно на някакви интервали от по 10-тина секунди прекъсваше и прескачаше цели откъси от музиката от по секунда две. Реших проблема с външна платка USB контролер забодена на PCI слот. Прекъсването и тези проблеми изчезнаха и дакчето си свиреше прекрасно тук пак има едно НО на няколко часа свирене се получава някакъв бъг започваше да свири глухо и спрекъсвания или нещо такова и трябваше да се спре песента и да се пусне отново или се оправяше само вече не помня но определено си имаше такива нечитави неща. Иначе по отношение какво може да се обърка при цифров пренос на информация, ами попринцип всичко от изпускане на данни до по-слабо чуваемото - увеличен джитер - наричан по нешенски фазов шум или неопределеността от време когато пристигат данните за всеки следващ сампъл. В идеалния случай трябва да пристигат на напълно равни интервали от време и това е съществено за постигане на чист и качествен звук, обаче при интерфейси като USB и някои други ако не са взети специални мерки може джитера да е многократно по-голям от това което се очаква и съответно да има влошен звук. Не е влошено нито нивото на шума, нито динамичния диапазон, ама като го слушаш и казваш - не свири! Та това е пример как в цифров трансфер на данни може да се объркат нещата защото трансфера се извършвав реално време и влияе.
С PCM2704 положението не е точно такова, дак-чето се обажда изключително приятно не мога да го отрека, но както казах лично на мен ми създаваше прекалено много проблеми - въпрос на късмет.
Ограничението на този чип до 48к също ми е малко нисичко но се преживява.
Мисля че ето този дак ако си вземеш:
http://es.aliexpress.com/item/PCM2704-USB-DAC-to-S-PDIF-Sound-Card-Decoder-Board-3-5mm-Analog-Output-F-PC/1893695559.html?detailNewVersion=2
виждаш цената е смешна, ще останеш много доволен. Със същия чип е, не са го правили попа и дракона обаче то няма какво да не му е наред да ти кажа честно, то си е самия чип, само може да му смениш изходните развързващи електролити при желание и ще получиш 99% същия звук. Така че мисля от там да започнеш. Гарантирам ти че като го чуеш само и ще зяпнеш въпреки смешно ниската му цена. Че са му сложили и S/PDIF коаксиален и оптичен изход, може също да ти е от полза някой ден. Вземи го, не се набутвай във високия клас веднага, и за онова ще дойде време но по-нататък.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #9 -: 05 Март, 2016, 12:50:55 »
Да   но нямам С/ПДФ  и сега се  оглеждам за  нещо от сорта 1394 към УСБ  но  нали сме  модерни  този  кабел е  рядък  е  има го  в амазон ......инак е 10 тина лева 
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #10 -: 05 Март, 2016, 13:18:10 »
Дали на дъднната ти платка на компа няма изведени пинове за S/PDIF? На повечето дори стари дъна с вградена звукова карта има и е въпрос на една планка с чинч да го изведеш и да го свържеш с най-прост къбел към DVD-то. Попрегледай какво се случва по дъното, ако случайно му имаш книжката или му намериш описанието в нета виж.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #11 -: 05 Март, 2016, 15:01:15 »
Благодаря за информацията, общо взето се потвърдиха изводите ми - ако не си готов да отделиш над 100-150$ няма значение кое от тези до 30$ е  :D. Поръчах си това, което origo препоръча, ще си поиграя с него като дойде и ще видя има ли смисъл от по-натаъшни инвестиции - все пак DAC-а е само началото на веригата после има усилвател и колони или слушалки  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #12 -: 05 Март, 2016, 18:06:08 »
Да, много добре си направил! Имай предвид че това което си купил е едно от най-добрите които може да купиш за тези пари. Дори на попа и дракона в ниския ценови клас се базират на същия чип и вероятно звученето ще е идентично, там просто са сложили по-аудиофилски кондензатори, които можеш и ти да сложиш при желание.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #13 -: 24 Май, 2016, 23:08:38 »
Най-после простигна DAC-a от Aliexpress - след повече от 60 дни от поръчката :) Колкото и да бях скептично настроен  - има разлика в звука. Осезателна при това. Без да имам претенции за аудиофилско оборудване и познания високите са по-ясни, ниските по-дълбоки а звука е по-"жив" и богат. Та отговора на въпроса "Има ли смисъл?" е "Да" дори и за тези пари  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: USB DAC има ли смисъл или зависи от цената
« Отговор #14 -: 24 Май, 2016, 23:23:40 »
Радвам се че си доволен и че се е потвърдило моето и на много други хора мнение за този чип. То в този ДАК е само самия чип PCM2704 който е мноого приличен и се представя за мен лично досега от опит най-добре от всички бюджетни решеия така че независимо дали е от Попа за 60 - 100 лв или от китай за 10лв. все така добре ще си свири защото чипа е хубав. Само моя ДАК с DIR9001, DF1706 и PCM56 с наточена аналогова част, преобразувател ток-напрежение без обратна връзка и фазово линеен аналогов НЧ филтър се представя по-добре на звучене от него. Така че за мен това е най-доброто бюджетно решение. Желая ти да си го слушаш и да му се радваш дълго време. Може и някой тунинг да му направиш да посмениш някой друг електролит.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |