| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка  (Прочетена 4342 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Здравейте колеги, имам такова радио в перфектно състояние. Преди време, колегата bobi mw ми подари още едно, което е така да се каже "за части". Днес си поиграх с него, то взе, че свирна, т.е. работи добре на всички обхвати. Разбира се, УКВ-то му само шуми защото е на обхвата 64.5-74 Мхц. Въпросът ми е, може ли да се пренастрои УКВ-то, по подобен начин както на "Селена"-та примерно, с подмяна на някои елементи?
Тук има описание и схема:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_rpm_311a.html

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #1 -: 24 Май, 2016, 22:27:59 »
Хайде прави го че и аз имам едно работещо, ама моето хваща на УКВ няколко станции...

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #2 -: 24 Май, 2016, 22:30:22 »
Не знам как  :writer: , иначе и моето сякаш хваща нещо, по огледален канал сигурно, но не става за слушане  :D .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #3 -: 24 Май, 2016, 22:32:54 »
Като се появи Митака, ще каже, той е спец!!!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #4 -: 24 Май, 2016, 22:41:12 »
Кондензаторите С7 и С13 се махат, С2 се сменя с 10 до 15 pF. С тримерите и бобините донастройваш.
Може да се наложи С10 да се увеличи на 100 pF.
Преди 5 години правих пренастройка на подобно радио и стана много добре.


Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #5 -: 24 Май, 2016, 22:43:44 »
Ще пробвам, благодаря  :drinks: .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #6 -: 25 Май, 2016, 13:04:08 »
Направих гореописаното, махнах С7 и С13, С2 го смених с 10 пико (пробвах и с 8.2 и с 12 пико, все става), С10 не съм го пипал. След направените настройки (на ухо), радиото заработи добре. Покрива лента около 11 МегаХерца, с въртенето на сърцевината на бобината Л4, може да се измества обхвата. Аз го настроих от около 92 до 103 МХц, при нас тук се приемат на УКВ повечето станции. Радиото всъщност си работи доста добре, бих казал, че са сполучливи апарати. Не знам как да разширя лентата до 20 МХц, т.е. да покрива 88-108 МХц, предполагам, че едва ли би станало толкова лесно. Но бих опитал, ако някой знае как!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #7 -: 25 Май, 2016, 13:07:46 »
Дай на късо C10 68 пф,ако диапазона стане прекалено голям пробвай с някакъв друг 100-200 пф.При положение че не стигне необходимата ширина промени съотношението L C  в генераторния кръг.Примерно премахни или намали стойността на C13 18 пф.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #8 -: 25 Май, 2016, 13:11:43 »
Честно-казано, С10 изобщо не го открих  :unknown: . На схемата го виждам къде трябва да е, но на платката го няма  :empathy2: .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #9 -: 25 Май, 2016, 13:12:39 »
Може да е във въздуха,единия край да е запоен на кондензатора другия на платката.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #10 -: 25 Май, 2016, 13:18:06 »
Да, сигурно е и на обратната страна на платката, откъм спойките. Ще прегледам.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #11 -: 25 Май, 2016, 13:38:25 »
Направи една снимка на УКВ-то,да го видим.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #12 -: 25 Май, 2016, 14:00:57 »
Към 108 MHz обхвата се "разтяга" с тримера С12, а към 87 MHz с бобината L4.
Кондензаторът С10 може да е запоен към променливия и към платката. Вместо 68pF, пробвай със 100, 120 и т.н.
Може да се наложи да се променят навивките на L4, но това е малко вероятно.

Пренастройката на това радио е много по-лесна от пренастройката на УКВ-блока на Селена !
Успех !
 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #13 -: 25 Май, 2016, 18:25:24 »
Да, кондензатора С10 трябва да увеличиш, като същевременно ако все още не покриваш 20 мегахерца лента може да намалиш C13 в случай че не си го махнал. После с бобината нагласяш долния край на обхвата а е около 87 мегахерца, а с тример кондензатора C12 настройваш горния край да бъде около 108.5 мегахерца. Ако след тези намеси все още не можеш да покриеш от 87 до 108.5 то вероятно наистина ще се наложи да отдалечиш малко или развиеш една навивка от L4 но мисля че това няма да се наложи. След като си вкарал хетеродина в желания диапазон, вече не го пипаш и настройваш спрягането с колекторния кръг на УВЧ. В долната част на обхвата настройваш за най-добро спрягане (най силен сигнал) със сърцевината на L2/L3 а в горната част с тримера C6 и така неколкократно до постигане на добро спрягане и горе и долу. В случай че не може да се получи добро спрягане и в двата края може да се наложи да намалиш или махнеш C7. В случай че в нито една част от обхвата със сърцевината на бобината не можеш да хванеш максимум след който при въртене в същата посока да започне да спада силата на сигнала, значи вероятно трябва да се отдалечи или развие навивка от L3. Настройката на спрягането е трудно да се направи на слух, даже почти невъзможно затова те съветвам да закачиш един мултицет с който да измерваш напрежението на пин 16 на чипа спрямо маса. Това напрежение би трябвало да е пропорционално на силата на сигнала и по него много точно можеш да определиш при въртене на сърцевината на L2/L3 кога имаш оптимално спрягане (тук внимавай и провери дали напрежението на този пин наистина е пропорционално на силата на сигнала защото от дейташийта не става ясно дали е така и в AM и FM режим или само на AM за целта настрой на станция, мери напрежението и откачи антената и виж дали се променя, пробвай също с настройка на честотата как се изменя). Успех, за всякакви съвети сме насреща. Трябва да стане трепач!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: УКВ-блок на "Респром РПМ 311А", пренастройка
« Отговор #14 -: 25 Май, 2016, 22:06:27 »
Май наистина стана трепач  :) , на С10 му сложих 130 пико. След неколкократни настройки на сърцевините и на тример-кондензаторите, радиото покри целия обхват, даже бих казал, че долната част на обхвата е по-малко от 88 МХц, сигурно тръгва около 86 или 87 МХц, съпоставях го с един тунер. Това радио, мога да кажа, че работи по-добре от всички ФМ радиа които имам, фабрични и пренастроени. Голяма чувствителност има, с малката му телескопична антена хваща по-вече станции от другите ми. На втория етаж на къщата, хваща по-вече станции от една "Селена Б215" и още едно-две китайски. Много съм доволен от пренастройката, не съм мерил нищо, всичко е на слух и на съпоставяне  :blush: . Мисля си, дали да не пренастроя и другото ми "РПМ 311А", то обаче не е пипано вътре, направо ми е жал.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6909 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4404 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2318 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18194 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3276 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |