| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Конвектор вместо алуминиев радиатор  (Прочетена 36149 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #15 -: 02 Януари, 2015, 20:27:47 »
Смятам да го вържа към един радиатор с възможност да спирам двете тела по отделно. Така искам да си оставя възможността да ползвам или климатика или радиатора или и двете. Държа Т на водата около 60 градуса, имам общо 3 радиатора, една лира и бойлер към системата. Идеята е да затоплям помещението по-бързо денем, а нощем да си оставям радиатора.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #16 -: 02 Януари, 2015, 22:21:04 »
Така мисля ще бъде добре , ако се използват само конвектори при спиране на тока не ми се мисли за котела, макар че вентилатора и електрониката консумират около 100 вата и UPS би могъл да се справи в подобна ситуация . Както писах конвектора излъчва и без обдухване, естествено много по-слабо .Не съм се интересувал за градусите които може да понесе, най- вероятно и до сто. Циркулационните помпи не понасят добре модифицирана синусоида-от вибрациите им се разбивали втулките- но даже и в държава като нашата ток трябва да има максимум след час време . Знам че има помпи с постояннотоков  двигател, но не съм виждал такава.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #17 -: 02 Януари, 2015, 23:43:43 »
Помпи има. Цаката е да се вгради един блок с дебели елементи на Пелтие към кюнеца.Откъм жегата метален радиатор с подложка, отвън пелтието, а отзад на пелтието (на студената страна) горещата вода минава. Модулите издържат добре висока температура като цяло, но не и голяма разлика между двете си страни, май имаха макс 60 градуса диферент. Така като се затопля водата ще подържа разликата по-малка. Един юнак го направи преди години на вилата си. Пелтиетата зареждаха акумулатора на един синусов УПС за помпата, но после мина на постояннотокова. Всичко, което трябваше да направи, беше да но не помня добре вече.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #18 -: 03 Януари, 2015, 08:59:26 »
Мен спирането на тока не ме притеснява защото съм на пелети и в момента на спиране на тока, спира и подаването на пелети. До 2 минути камината е изгаснала и няма опасност от прегряване. Единственото, което искам да постигна е по-бързо затопляне на помещението чрез конвектор, но понеже истинските конвектори са по 400+ лв, търся алтернативата във климатичното тяло. Притеснява ме обаче дали ще има достатъчно дебит на топла вода защото тръбите на питата са по-тънки. Водата не е луда да търси по-голямото съпротивление.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #19 -: 05 Януари, 2015, 21:08:27 »
Опитай с топлообменник за автомобил- има най- различни и почти без пари в продавалника. Можеш да избереш с по-голям размер или да свържеж няколко последователно или паралелно. Иначе конвекторите за вода действително струват колкото си писал или повече даже. Вентилатори можеш да сложиш аксиални или да потърсиш турбинен, мисля че няма да бъде сериозен проблем. Външно оформление също не е трудно да се измисли.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #20 -: 06 Януари, 2015, 08:36:38 »
Евтин и отлично работещ вариант е радиатор от автомобил...не този в купето, а отпред за охлаждане на двигателя.
Правихме тестове с един приятел преди доста години.
Много ниско хидравлично съпротивление има и страшно топли...с вентилатор от парно на москвич или лада...вече не помня.
Само външния вид малко куца... :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #21 -: 29 Януари, 2015, 21:15:34 »
Днес късмета ми се усмихна и вече съм собственик на вътрешно тяло 24000 BTU LG. Отворих го и видях много разкачени кабели, вероятно нещо липсва, но няма да му издирявам. Сега ме интересува този мотор как да го включа. Никъде не видях да пише че е на 12 или 24 волта, та предполагам е на 220, но нещо не видях на пръв поглед клеми за свързване.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #22 -: 29 Януари, 2015, 21:40:30 »
Махнах всички излишни кабели и останаха само два, които влизат в мотора, оранжев и черен. Още два минават през един кондензатор 2uF 370V. Със много зор повдигнах черната пластмаса обвиваща вентилатора и видях, че е на 220V.


Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #23 -: 29 Януари, 2015, 21:40:58 »
Разглоби го още малко . Да видиш какво има под капака на мотора . Наистина липсва нещо . И защо ШВПС-то е четири  жилно , трабва да разберем ?
Оп писал си заедно с мен .
Това дето липсва сигорно е регулатор на оборотите на моторетката . Сега ако го пуснеш ще работи . Ама на едни обороти . Ама пука ти ще го регулираш с димер за осветление .

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #24 -: 29 Януари, 2015, 21:44:25 »
Сега мисля, че ако му подам 220, ще тръгне но на максимална мощност. Сега май ще влезе в употреба онази схема с диаците и триаците за да намаля вентилатора на минимум. Електрониката е махната иначе вероятно щеше да си стане с команди от дистанционното, но сега трябва да мисля друго. Да му пусна ли 220 ?

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #25 -: 29 Януари, 2015, 21:47:33 »
Имаш ли димер за осветление под ръка ако имаш пускай през него . Ако не пусниго така но ще е на макс

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #26 -: 29 Януари, 2015, 21:50:00 »
Не би трябвало да има проблеми, ако се подаде 220V на N и L (BK, OR)

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #27 -: 29 Януари, 2015, 22:06:58 »
Завъртя на максимални обороти, Bengata даде идея за димер за осветление. Ще пробвам с такъв да му намалявам оборотите. Остава да му заваря тръбите и да тествам.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #28 -: 29 Януари, 2015, 22:40:44 »
Правил съм го няма проблем . То и мощността не е голяма на мотора , тъче може и така да си го ползваш с димер .

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Конвектор вместо алуминиев радиатор
« Отговор #29 -: 30 Януари, 2015, 13:19:06 »
Димерите се използват за регулиране обороти на променливотокови колекторни двигатели , този е асинхронен , трябва да се подберат различни по стойност кондензатори. Потърси схеми ,първо по тип на твоето тяло , ако не намериш опитай с друг тип  (схема) . На дистанционните управления има няколко степени на скоростта на вентилатора , плавно регулиране няма.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |