| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?  (Прочетена 10671 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Отново лек проблем с ,,Концерт"-а  УНЧ  прави следния номер:
Синята светлинка в пентодите примигва с честота около 1-10 Хц при усилване на НЧ. В същото време виждам и мембраната на тестовия говорител да трепери забележимо с подобна честота. , Това става дори когато силата на звука не е висока. Много добре се изявява този ефект, когато рязко завъртя копчето за настройка. После нещата се стабилизират след около 1-2 секунди.
В същото време анодният ток нараства от 110 на над 130мА.
Според мен, това е някаква степен на самовъзбуждане по НЧ.
Някакви идеи как да преборя този дефект? Единственото, което съм променял по схемата, е че съм намалил шунтиращия кондензатор на ECC83 от 2700 на 570 пФ (такава е стойността му при ,,Сомфония"). А и друго - във веригата на EABC80 има един кондензатор 360пФ, който съм увеличил на 1000пФ (такава стойност беше сложена на шасито). ПП: ето схемата за удобство:

ЕДИТ: също така съм увеличил капацитета на разделителните кондензатори м/у ECC83  и EL84 - от 22нФ на 47Нф, но така бях направил и на Симфонията, и нямаше проблем.
« Последна редакция: 26 Януари, 2015, 10:50:16 от mano »
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #1 -: 26 Януари, 2015, 09:30:58 »
струва ми се че имаш късо в лампата която мига синьо.
смени я за проба.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #2 -: 26 Януари, 2015, 10:47:41 »
Смених 2 чифта. Едните са 6П14П-ЕВ и все си мигат ( и двете едновременно мигат, не е само едната)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #3 -: 26 Януари, 2015, 15:34:33 »
Те щото са ЕВ се държат още... :D

Светкавици в крайните лампи не трябва да имаш.

Разделителните кондензатори по цялото НЧУ предполагм си ги сменил, ако не си сменил всиките -действай. + нови катодни електролити за НЧУ и нови филтрози захранващи и Ефекта ще изчезне. Провери си  иКатодните резистори да нямаш някой с променена стойност и тия в 1вите решетки. Цялат работа е 15 минути и ще ти струва не повече от 5лв за всичкия изброен чарколяк... Потенциометъра за усилването- разглабяш-чистиш и мажеш вазелин.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #4 -: 26 Януари, 2015, 15:47:21 »
Какъв е този "тестов" говорител с който правите опити. Да не е с много ниско съпротивление 1-2 Ома или да окъсява бобинката му? Пробвайте с друг говорител 4 Ома, по възможност от старо българско радио. Това светене в крайни лампи се получава или когато няма товар (или е малък), или и двете лампи не са добре. Пробвайте с други лампи и с друг говорител, тогава проверете елементите около лампите.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #5 -: 27 Януари, 2015, 11:31:58 »
@Валери:
Тестовият говорител в момента е съставен - един 4 омов и един 8 омов, вързани паралелно, защото оригиналният говорител е доста нискоомен - измерих съпротивление = 2.5 Ома. Пробвал съм и само с 4 омов и пак не звучи добре, даже е по-зле.  Говорителите са отлични, единият е RFT, другият - fostex.

@Пичага933 - Оги, няма светкавици -  говоря за едно съвсем леко синьо светене от вътрешната страна на анода. Има го при всички УНЧ, които съм виждал. Докато сигналът не е премодулиран, светенето е с постоянен интензтет. Тук също е така, но явно отнякъде се появяват силни НЧ компоненти и тогава почва да мига и да клати говорителите. Всички кондензатори с капацитет >1нФ са сменени. Единсвтено електролитите на корпуса съм запазил, зашото тествах консумацията без лампи по постоянен ток и тя беше само 200мкА. Освен това брум практически няма.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #6 -: 27 Януари, 2015, 11:38:47 »
Закачи му един честотомер, щом е ниска честота и софтуерен през компа ще ти свърши работа. Хвани я каква е и Виж кое стъпало я гененрира.
За новалните лампи всяко светене различно от това на отоплението не е на добре...

Не съм тествал новална лампа скоро с генератор, за да ти кажа дали синусоида може да причини синия ефект, но не ми се вярва да стане.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #7 -: 27 Януари, 2015, 11:39:23 »
Да, но може капацитета им да е мръднал бая! Това, че нямат утечка не означава, че не са за смяна. По-добре сменяй всичко електролит и хартия над 1нф. Да ти е мирна главата, че и горящо радио съм виждал...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #8 -: 27 Януари, 2015, 11:45:43 »
Да, но може капацитета им да е мръднал бая! Това, че нямат утечка не означава, че не са за смяна. По-добре сменяй всичко електролит и хартия над 1нф. Да ти е мирна главата, че и горящо радио съм виждал...

Големите алуминиеви банки като пробият хубаво и правят много готин ефект- миризмата е неописуема и почват да пръскат електролит  на метри разстояние, който после не искам да обяснявам колко трудно се чисти  :D

Що не разкачваш стъплата последователно едно след друго, за да видиш от кое  идва ефекта ?
« Последна редакция: 27 Януари, 2015, 11:54:50 от mano »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #9 -: 27 Януари, 2015, 15:42:28 »
Стига бе, наистина ли не е нормално да има синя светлинка ?? И на хармонията дето реставрирах преди няколко месеца имаше, и на Симфонията има, и на Ригондата има. Всички те свирят добре, напрежението на катодния резистор е около 8.5-9 волта => токът е 75мА за двете лампи общо (катодните резистори са по 120-130 ома)
Сиянието изглежда така (светлосиньото от вътрешността на лампата, тъмносиньото го няма):
http://goo.gl/Szbq1g

Иначе тази ниска честота не е постоянна, провокира се от превключване или от рязко сменяне на станция - то това е нормално и всеки тунер го прави. НО усилвателя не успява да се справи. Ще пробвам да намаля входния кондезатор след усилването да видим дали ще изчезнат тия ниски честоти.

Относно електролитите - мисля да пробвам да закача един нов паралелно след  дросела, да видя дали ще има промяна някаква. Хич не ми се махат ...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #10 -: 27 Януари, 2015, 15:48:05 »
Въобще не ги жали! Ако ти харесва вида ги свали, отвори ги внимателно, почисти старата карантия и вкарай вътре новите! Но ги смени. Няма какво да свети в една читава лампа, освен катода. Светенето е от скапан вакуум, така светят някои газове. Това означава, че или лампата е със слаб ваккум, или има газови примеси вътре, или е насилвана някога и вътре са се изпарили метали и се е създал газ. Не е нормално светенето, но го има в много лампи. Аз имам 6-7 броя 6П3С дето светят така при най-нормални условия. Не е фатално, само да не е силно. Ако е сияние може и да мине номера. Но ако е фокусирана светлина от отворите на анода върху стъклото - нещо не е във ред.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #11 -: 27 Януари, 2015, 15:57:12 »
Окталните си светят - то с тоя обем вътре газове всякакви- и при тях е нормално. В предпоследния ми амп, 6п3с и 6п3с ЕВ  правят много готино сияние в син цвят. 

Но за Новална лампа е изключено да свети в син цвят и да си мислиш, че  е ОК.

Последния Пуш-пул който поправях , светеше в такъв цвят една лампа вътре в Кафеза.  След рециклирането на НЧУ и захранване, Лампата припукваше супер гадно в продължение на 2 дена преди да изчисти нагарите от светкавиците вътре... Оказа се издръжлива

В масовия случай почне ли да го прави тоз номер някоя лампа, по добре я пиши бегала...

ECL86-си на Полам няколко убих така...

Твоите 6п14п-ЕВ са по издръжливи от нормалните та има още шанс да не ги попилееш...

Разкачи, радиото и давай само на нчу с външен изтончик, Дали светка, ако светка, махай захранващите електролити и туряй нови.  Катодния електролит се надявам да си го сменил?. Същото важи и за предусилвателните стъпала.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #12 -: 29 Януари, 2015, 10:47:58 »
Ясно. А какво може да й стане на лампата - кое точно изгаря имам предвид - някоя решетка ли се стопява, катода ли прекъсва или какво? Аз досега не съм срещал развалена лампа. Единствено такива с намалена емисия...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радио Концерт самовъзбуждане по ниска честота?
« Отговор #13 -: 14 Февруари, 2015, 19:28:25 »
Най-сетне се справих с този досаден проблем - намалих разд. кондензатор след EABC80 и преди тонкоректора от 47нФ на номиналните по схемата 22нФ. Пак си има достатъчно НЧ, без да се претоварва крайното стъпало (по-скоро изх. траф) Останаха 47нФ преди EL84, но тях мисля да си ги запазя, че доста трудно се махат (нови са разбира се и те). Отделно бях сменил електролитите 50+50 и 32+32 с нови, но нямаше никаква разлика, значи са си добри старите ,,тесла" :)
Изводът е, че явно инженерите добре са смятали навремето стойностите, с едно малко изключение: тонкомпенсирането работи наопаки за ВЧ -- при ниски нива ВЧ са глухи, при високи - се появяват. Просто обратната връзка на EABC80 действа само до средния извод от потенциометъра за усилване и само за ВЧ (защото кондензатора е с много малък капацитет) . В Симфонията са коригирали този недостатък.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
...освен това увеличих катодния резистор на 190 ома, преднапрежението стана 9.5-10волта (анодният ток общо 52мА), при това звукът не се влоши:) За сметка на това трафът вече грее доста по-малко. Ще потествам още няколко дена и ако всичко е ОК, сглобявам (най-накрая) :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |