| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: TV Funai 2000a mk6 с изгоряло захранване диагностицирано в сервиз  (Прочетена 5855 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Здравейте! :)

 Да подчертая в самото начало, че съм любител ентусиаст, имащ основни познания по електроника и слаботокова техника.

Та случаят ми е следният:

 Имам горепосоченото фунайче. Занесох го преди време на сервиз, но ми искат непосилна сума за смяна на захранването, което след диагностика от тяхна страна обявиха за "изгоряло".
Четох разни форуми, че може да се приспособи захранване от "Електрон".
Имам "Електрон" 382 , отварял съм го много пъти от чист интерес и с учебна цел.
 Може ли някой да ми обясни като на аматьор и лаик какви "гимнастики" са нужни, за да се приспособи съответното електронско захранване, при положение, че разполагам с мултиметър и поялник.

Благодаря! :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
По лесно е да си ремонтираш оригиналното :) Мериш всички транзистори и диоди по него сменяш дефектните и си тръгва без проблем.Схема имаш ли.

Неактивен chavdar68

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: В.Търново
Може и нищо да не е "изгоряло", ако е изпушил супресора D245 - пак няма да стартира ТВ-то, а може и двата електролита в топлата част - С515 ,С516 да са дали фира и пак няма да има ни вопъл ни стон, демек - ни гърмежи, ни старт....
Като разполагаш с мултицет, сваляш си схемата, в Техкомския форум дето си пуснал темата я има и почваш да мериш, както препоръчва колегата преди мен .

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Благодаря! :)
Сега забелязах, че най-големия кондензатор който е на захранването и е 150μΦ е подут.
Ще го сменя, ако няма промяна почвам да меря.
Къде мога да се сдобия със схема?
Тъй-като съм аматьор, аз лесно ще меря, ама как да разбера кое е нормално и кое е дало фира?  :blush:

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
На този кондензатор капачката е пластмасова и "лъже". Пусни захранването и виж дали има 310-20 волта между двата крака на кондензатора, ако има не го сменяй, засега! Импулсно без товар не е препоръчително, по-набързо мери.

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Смених двата електролитни кондензатора но без ефект. Май ще го нося на някого, който разбира повече. В Пловдив дали се намира човек (техник) , който би помогнал от човещина и за символична сума?
Ако някой познава, да пише.
Благодаря! :)

Неактивен rainbow704

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 90
  • Населено място: близо до Пловдив
Като не казваш нищо, никой не може да ти помогне.

Извинявай за тъпия въпрос: Захранващият кабел здрав ли е?
Отговор: НЕ - открихме проблема;
                ДА - минаваме към мрежов ключ. Здрав ли е?
Отговор: НЕ - ясна е работата;
                ДА - отиваме на предпазителя (бушона). Здрав ли е?
Отговор: НЕ - лошо - има късо някъде, мерим всички диоди и транзистори в "топлата" част на захр.
                ДА - дросел L501 (почти никога не прави проблем); 4 диода в схема грец, и цитирания      горе С506.
и т.н. и т.н. алгоритъма започва много да се разклонява и разклонява........

Сега сериозно.
Провери за късо на изводите на С506 ПРИ ИЗКЛЮЧЕНО ЗАХРАНВАНЕ, ако няма късо включи захранване и виж какво е напрежението ВНИМАВАЙ ХАПЕ, както те съветва колегата   eset2, и кажи резултата.

Ако смяташ, че не е за теб това или те е страх, по добре се откажи.
Ако нещо е зелено и мърда — то е биология,
Ако вони — е химия,
Ако не работи — е физика.

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Благодаря, при първа възможност почвам да меря диодите и транзисторите.
Ако не успея все пак, ще знам, че съм опитал.
Оценявам желанието да помогнете, трогнат съм! :)

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Също да питам : Ако не успея,  имам план Б -   Телевизор Funai TV-2000A MK10 Hyper 20 инча с дефектирал кинескоп.
Мога ли да му ползвам захранването?

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
 ??? Можеш да му го ползваш ама ако ще правиш заменки по добре с електронското ,че пушилека ще е по як  :master2:
Намери някой да ти го оправи . Че като ти чета писаниците ще се самоубиеш .  :-[ Което не е добре . Купи си някой учебник прочети за да имаш представа .  :writer:
Бат Сашо :)

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Така и ще направя, благодаря много! :) Оценявам съвета!

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Има учебници първо прочети научи разбери теорията вземи си учебник "Градивни елементи "после един" Електротехника "
И ще имаш представа какво д анаправиш иначе има много БГ книги които са сканирани имаше ги някъде на торент дръпни си ги и чети тях даже ще е по добре .  :crazy:
Бат Сашо :)

Неактивен mitakas86

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Да ви се похваля, успях!  8)
 Смених всички кондензатори по захранването в топлата част, и взе , че тръгна!  :D
Амбицирах се обаче да се понауча поне на елементарна теория, за да не запоявам като "калайджия", а все пак да знам и какво се случва. Не всеки път може да се разчита на "късмета на начинаещия",който ми се усмихна в случая!
 Благодаря на всички, изявили желание да ми помогнат! :)


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Браво, един човек да седне да чете.

В гугъл има инфо и за Импулсните захранвания , каквито се ползват по телевизорите

След консултация с колегите  ще видим как да ти пуснем повече инфо за четене...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Поздравления за успешния ремонт :good:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
18 Отговора
5250 Прегледи
Последна публикация 31 Май, 2014, 21:27:23
от gmateev

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |