| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Липсващи елементи от дънна платка XT 10 MHz Turbo Board  (Прочетена 4856 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Привет,

Дъното е 10 MHz Turbo Board Rev. 2.1
Интересува ме какви са елементите оградени в червеното каре, за какво служат и фатална ли е липсата им?
/снимката е свалена от EBay, по-добра за същата ревизия не успях да намеря/
52704-0

Имам компютър с такава платка и гореспоменатите липси и ми се иска да го пусна.
Хардуерно наподобява на IBM PC XT/ Правец 16.
При включване захранването тръгва, диодите за Power и Turbo светват, издава кратък сигнал, но индикаторът за
твърдия диск не свети. Дискът вибрира, като да работи: ST-225 с контролер WD 1002A - WX1.

В момента нямам CGA монитор с 9 пинова букса, за да видя дали поства нещо.

По-късно ще кача реални мои снимки.





Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Здравей, на пръв поглед е възможно тези чипове да не са задължителни. Това са памети, зависи с какви чипове е попълнен останалия масив (многото подредени в квадрат чипове) памет и колко е общия обем. Това че диска не светва не е гаранция за нищо, възможно е дъното да си работи нормално. Задължително трябва да имаш закачен монитор за да разбереш какво става. Възможно е контролера на диска да е повреден. Флопи имаш ли закачено, стърже ли при пускане?
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Както е написал Yassen, това са памети. Най-вероятно това са банка 2 и 3. Чиповете би трябвало да са 4464 или техен аналог с организация 4 х 64 и всяка двойка осигурява по 64к - общо 128 кб. Те допълват паметта от 512к в банки 0 и 1 до пълните 640к.

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Много ви благодаря,

То си пише, но едва след като го почистих видях надписите.
Другите чипове са 16, с маркировка TMS4256-12SDL

Флопито го махнах, понеже е над диска и тогава усетих, че вибрира.
Вместо да търся монитор, мисля да направя кабел. Имам няколко 9 пинови, както и 15 VGA.
Другият вариант е да потърся 8 bit ISA RGB карта, понеже имам такива монитори, но не знам дали ще е съвместима.

Ключалката за заключване на кутията ли служи? Моята се върти свободно и нищо не прави.

Ето снимки, че ще го събирам:

52751-0

Дъното и процесора AMD:

52763-1
Флопито и контролер:

52753-2 52755-3

Контролерът за тврърдия диск:

52757-4

Захранване:

52759-5 52761-6

И видеото, с порт за принтер:
52765-7
« Последна редакция: 21 Май, 2016, 11:16:13 от daniabc »

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Ключалката е за заключване на компютъра, един вид хардуерна защита. Нещо като парола от желязната епоха - без ключ не можеш да работиш на компютъра. С паметта, ако е с 512 кб ще си работи без проблем, не е нужно да добавяш чипове освен ако не ползваш софтуер който иска 640kb. За видеокарта най-добре потърси 16 битова ISA VGA, повечето от тях работят на 8bit шина. Като най-масови и универсални са тези с чип Trident 8900 или 9000, с тях съм опитвал и става.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Ключалката е за заключване на компютъра, един вид хардуерна защита.
Ключалката е за заключване на клавиатурата. В едното (заключено) положение, клавиатурата не работи.

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Ключалката явно е разбита, върти се свободно с оригиналните ключове.


Модът по тази схема не се получи:
52825-0

Ще потърся друга видеокарта, за тази нищо не намирам - съмнява ме да не би да е MDA, за монохромен монитор.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Ключалката явно е разбита, върти се свободно с оригиналните ключове.


Модът по тази схема не се получи:
(Връзка към прикаченият файл)

Ще потърся друга видеокарта, за тази нищо не намирам - съмнява ме да не би да е MDA, за монохромен монитор.

Това си е CGA няма как да го пуснеш на VGA  монитор директно ( освен ако не е много multi-Sync и не поддържа 15Khz редова ) .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Намерих видеокарта Trident 9000I-2, но не ще да изгрее.
На нея пише, че за 16 бита е OPEN, а 8 бита тряба да е SHORT - това го разбирам, че трябва да дам трите джъмпара напряко - бъркам ли?

На 16 bit без джъмпари работи на две асуски дъна /слот 1 и сокет 7/, обаче на IBM Aptiva 486 не поства дори и с вградената, докато не я махна.

Опасявам се, че дъното ми не поддържа подобни карти.
Намерих това ръководство, настройките на джъмпарите са на стр.19
http://www.minuszerodegrees.net/manuals/DTK%20PIM-TB10%20Turbo%20Mainboard.pdf

Първоначално се заблудих и зарадвах покрай  IBM настройки /5=ON , 6=ON: Cards with a BIOS expansion ROM (e.g. EGA / PGA / VGA), че не пищи, а то си пише за моето дъно, че е за настройка без адаптер.
http://minuszerodegrees.net/5150/misc/5150_motherboard_switch_settings.htm

При други настройки дава или 2 кратки сигнала или един дълъг след около половин минута - това е.






Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
пробвай на друг слот, би трябвало да пали - възможно е да не е наред нещо дъното. Тествано ли е 100% че пали с друга карта, CGA, EGA? Правилно си разбрал, трите моста трябва да са сложени. Тези тридент работят на 8 бита шина по принцип.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Компютърът не е тестван с оригиналната CGA карта, понеже нямам CGA монитор с 9 пинова букса.

Картата я пробвах и на други слотове, но основно я слагам на този от който махнах контролера на флопито. Предполагам, че работи понеже при стартиране флопито издава характерните звуци.

Потребителят от който взех картата след като ми я изпрати написа, че и при него не пали на 8 бита, но е ОК на 16. Предвид сложната ситуация която се получи около покупката, нямам никакви претенции към него. Всячески се опитва да помага на ЛС и предлага компенсация.

Продължавам да се съмнявам, че дъното въобще поддържа VGA според схемата от първия линк по-горе:
56406-0

Остава варианта да се пробва с оригиналната карта и подходящ монитор, преди да го отпиша.





Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Няма как да не поддържа, не се подвеждай по надписа "No display adaptеr"  точно тази настройка ти трябва 5-ОN 6-ON  :) Води се (None or Special) просто когато са правени тези дъна още не е съществувал стандарта VGA  :D
Аз на моят Правец 16 съм подкарвал VGA карта без проблем с тази настройка.(Тя е и предназначена за EGA също така)
Мога да ти продам или разменя една CGA + Parallel  с композитен изход за връзка с телевизор (мисля че ще е нужен NTSC телевизор) за да си подкараш дъното  :hi:

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Re: Липсващи елементи от дънна платка XT 10 MHz Turbo Board
« Отговор #12 -: 13 Август, 2016, 11:38:58 »
Благодарение на FAMICOM_87 и картата която ми даде, компютърът най-после изгря:

57147-0

Чакам една "правешка" клавиатура, понеже се оказа, че моята не работи.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Липсващи елементи от дънна платка XT 10 MHz Turbo Board
« Отговор #13 -: 14 Август, 2016, 15:42:14 »
ей супер от кога чакам развитие по темата  8)
Каква е таз програма дето е със счупен шрифт? кирелски ли е ?
Бях изровил резидентен кирелизатор за DOS и пишеш сменяйки с комбинация от клавиши на какво, да пишеш и на екрана дали, да се виждат кирилските или вместо тях стандартните ASCII псевдографики (тоест включено изключено) :) комбинацията от бутони даже ако не се лъжа е
контрол - шифр, контрол - алт - шифт, алт - шифт 
за смяна на език, смяна на екран, смяна на фонетична/БДС
но не съм сигурен дали бяха така, но в документ към кирилизатора си го пише, ако има някой нужда ще го изровя :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
520 Прегледи
Последна публикация 27 Май, 2016, 19:57:49
от Bengata
2 Отговора
771 Прегледи
Последна публикация 04 Юли, 2017, 20:44:13
от ludma
2 Отговора
926 Прегледи
Последна публикация 18 Октомври, 2017, 09:21:53
от stoi
0 Отговора
938 Прегледи
Последна публикация 18 Март, 2019, 21:43:25
от NKK
1 Отговора
476 Прегледи
Последна публикация 29 Август, 2021, 00:08:57
от help40

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |