| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Акумулаторни фенерчета Мусала  (Прочетена 5905 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Здравейте!Днес взех две фенерчета наше производство на завод Мусала - гр.Самоков.Като цяло са в добро състояние с изключение на акумулаторите разбира се - свършили са.Като устройство са еднакви,като разликата е само в диодите,явно са използвали и двата типа.Почистих ги основно,от акумулаторчетата свалих всевъзможна гняс и след проверка на елементите (диоди,резистори,спойки-имаше по две-три заминали във всяко) ги сложих да се зареждат.След четири часа бяха оживели,но не достатъчно за да захранят нормална крушка от 3.5 в.,а за ампераж да не говорим.Ясно ми е,че такива акумулатори (произвеждани преди повече от 30 години предполагам) няма как да намеря и прибягнах до друго решение - направих им по едно светодиотче вместо крушка и с тях светят бомба.Тока за тях е достатъчен.Пластмасата на места е пожълтяла,но няма как за толкова години.Ето снимки:
« Последна редакция: 28 Юли, 2016, 22:40:00 от ivcho1996 »

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #1 -: 28 Юли, 2016, 22:37:45 »
Още снимки: :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #2 -: 28 Юли, 2016, 23:05:34 »
Поздравления! И аз имам едно френско фенерче с много подобна конструкция и същите акумулаторчета. Естествено заминали. Мисля си да го въстановя с нови акумулаторни батерии каквито успея да присадя и светодиод.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #3 -: 28 Юли, 2016, 23:59:52 »
Със светодиодите се получи добре,светят много хубаво,което се дължи може би и на запазените рефлектори-направо са като нови за годините си.Оставих ги да светят повече от час и не са паднали.Незнам само колко часа трябва да се зареждат тези фенерчета,не смея да ги оставям за повече от шест часа.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #4 -: 29 Юли, 2016, 08:16:26 »
По магазините за електронни компоненти има акумолаторни групи от 3 елемента за радиотелефони с подходящи размери и капацитет.Не е проблем оригиналното гнездо да се премахне и да се монтира новия акумолатор.

Неактивен ian

Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #5 -: 29 Юли, 2016, 10:52:38 »
Чудесно решение, колега! :good:
На скоро се наложи да подменя и аз едни крушки с нажежаема жичка със свето диоди на едни служебни фенерчета. Проблема беше, че формата на диода трябваше да е с подобна форма като на крушката за да пасне на рефлектора, и да свети силно разбира се.
Открих два такива диода. Единият беше с насочена светлина 30 градуса, а другия с разсеяна с около 150 градуса. По-добри резултати даде диода с разсеяна светлина, в комбинация с рефлектора естествено. Модела на диода е 272CW16.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #6 -: 29 Юли, 2016, 19:31:32 »
Екстра са фенерчетата,няма как да се търсят някакви супер резултати като светене,все пак са най-обикновени фенерчета и като замисъл,светят си добре,колкото да си свършиш някаква работа в тъмното,важното е,че ги съживихме. :drinks:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #7 -: 08 Септември, 2016, 17:54:27 »
       Ето друг модел нашенско акумулаторно фенерче - купих го в началото на 90-те години. Днес му измих акумулаторите, сега напрежението е 2.4 волта но крушката не светва. Ще пробвам със светодиод. Не бях го пипал последните 8 години, защото вече светеше много малко време. 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #8 -: 08 Септември, 2016, 19:33:01 »
Е, попринцип това ми изглежда като закърпена работа че щото акумулатора не може да си носи крушката да го разтоварим със светодиод. Не че не става, но аз лично бих сменил и акумулаторчетата заедно с присадката на светодиода, така или иначе с нов акумулатор и светодиод ще получиш много по-дълго светене с едно зареждане. И не забравяйте когато присаждате светодиоди че те за разлика от крушката се нуждаят от токоограничаващо съпротивление. Сега може повишеното вътрешно съпротивление на акумулатора да ти служи като естествен ограничител на тока през диода, но с нов акумулатор може да има цъф и миризма на опечено :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #9 -: 08 Септември, 2016, 22:40:50 »
            Утре ще видим какво се е случило, но включих фенерчето на зареждане и след 10-тина минути крушката му светна с половин мощност, да речем, без да намалява светлината. Преди зареждането напрежението беше 0.4 В на акумулутор. Ние  с Ивчо просто спасяваме тези фенерчета от изхвърляне. Не са удобни за ползване, особено моето - малко свети, много място заема. Още преди години, когато го ползвах, често се налагаше да му чистя акумулаторите, за да работи.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #10 -: 08 Септември, 2016, 23:00:44 »
Такива акумулаторни клетки, мисля, все още се продават в Танко 2 в София - адреса е ул. Искър 21 https://www.google.bg/maps/place/%D1%83%D0%BB.+%D0%98%D1%81%D0%BA%D1%8A%D1%80+%E2%84%9621+%D0%B3%D1%80.+%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F./@42.6996954,23.3279871,3a,75y,7.19h,90t/data=!3m7!1e1!3m4!1syMCSldVHJxKGUCE93nVHVg!2e0!7i13312!8i6656!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x15024382f6d2ab6!6m1!1e1
Ако на някой му се разкарва да провери, може и да извади късмет. Проблемът е, че след толкова години, висене по складове и витрини, доколко и тези акумулаторчета са годни за ползване. Сега се сещам и за още едно магазинче в което бях виждал подобни, ама адреса не мога да си го спомня за съжаление...   Тия дни обаче имам ходене по центъра и ако не забравя, може да попитам тук - там...
Омраз!

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #11 -: 08 Септември, 2016, 23:20:10 »
Както казва Лъчо важното е,че ги спасяваме от кофата и утре някой ще може да види какво сме произвеждали,добро или лошо.Аз намерих такъв пакет акумулаторчета опаковани в хартия - нови,но годините не прощават.Дори факта,че са стояли без да бъдат зареждани и разреждани не ги е спасил,бяха тотално свършили.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #12 -: 09 Септември, 2016, 00:12:13 »
        Преди време взех един стар, но неупотребяван руски прибор с подобни акумулатори. Произведени през 1988 г. След съответното измиване и зареждане повечено акумулаторчета дадоха напрежение, но не държаха ток.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #13 -: 09 Септември, 2016, 13:12:03 »
   След цяла нощ зареждане фенерчето свети 4 минути нормално и общо 12 до пълно разреждане.

Неактивен maringodinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Дупница
Re: Акумулаторни фенерчета Мусала
« Отговор #14 -: 09 Септември, 2016, 17:07:49 »
Здравеѝте,колеги!Същото фенерче го преработих по следният начин:-вътре всичко се маха,пластмасата се изрязва и се монтират подходяща по размери батерия от GSM,букса за зареждане ,малко ключе и LED светодиод.Получава се добро фенерче,със силна светлина и издръжлива батерия.Пожелавам ви успехи в изработката!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |