| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v  (Прочетена 5203 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v.Това ми е подарък от човек от форума.Липсва трансформатора тойто явно е бил повреден.Ще му присадя друг но ми трябва схемата за да се ориентира.Предварително благодаря. ???

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #1 -: 16 Май, 2016, 15:10:09 »
Хайде помагайте!Вече опрях до него.Пуснах другите два часовника и вече този е на масата.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #2 -: 16 Май, 2016, 15:32:26 »
Може да се ориентираш за необходимото изходно напрежение на трансформатора по напрежението за което са оразмерени филтровите електролити след грец-а а също така и какво се захранва с това напрежение, по неговия дейташийт евентуално и търсеното изходно напрежение ако има линейни стабилизатори. Малко ровене по платката следва да изясни картината до голяма степен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #3 -: 16 Май, 2016, 16:07:30 »
При тези часовници няма филтърни електролити!Има два диода и през единия полупериод се захранват едни индикатори или сегменти а през другия други.Като има радио има още вериги а това с ф илтърните кондензатори е много грубо ориентиране.По-лесно става с принципната схема за определения чип.До сега съм открил,че  трафа има 2Х7 волта и още някакво галванично разделено напрежение.имало е обаче някакъв проблем за да се опече трафа.Ако беше там щях да го преброя и да го пренавия.Не ми е първия часовник,дори съм преработвал от 120 волта 60 нц.На бюрото ми чака още  един цифров радиобудилник за преработка от 120 волта 60 хц.Обикновенно използват честотата на мрежата за осцилатор...

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #4 -: 16 Май, 2016, 21:01:47 »
Това е прекрасно радиочасовниче на AIWA !
Имам си го от далечната 1996 година, закупено с мерак за 50-ина лева от Свищов ( магазин "Найс" на Съборната - инфо за свищовлии, че има доста във форума ), като си пазя и бяло-зелената кутия и инструкция някъде по рафтовете на тавана !
Добра селективност на радиото, добър говорител и дизайн !
Преди малко видях, че търсиш схема и ти нащраках моите радиочасовничета, като в събота разхвърлях едно CASIO от същият период ( имам го в два броя ), което има лош /окислен контакт на лентовият кабел към LCD-то и не дава пълна индикация /сегменти на цифри и символи - май не ще мога да го оправя, че се чудя как да залепя кабела към контактите на стъклото .....

Ето сервизното ( над снимките е файла в *rar, че не се забелязва ), а при неясноти, ще разколача и моята Айвичка ..... :lol:


 :good:

« Последна редакция: 16 Май, 2016, 21:07:59 от cmdj7 »

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #5 -: 17 Май, 2016, 08:26:39 »
И моите часовници и радиочасовници са вече много.Каня се един ден да ги извадя и да ги подредя на леглото да ги снимам но като си представя колко ще се размърка жената...тя не предполага колко са...но ще свърша тази работа един ден.До сега не съм лепил лентов кабел но ми се струва,че леко трябва само да го притиснеш с книшка но не много за да не се спука дисплея.Получих подарък преди извесно време три радиочасовника и два часовника.Грундика и Телефункена ги оправих,остана Айвата една руска Електроника и един за кола Нисан.Сега боря Айвата.Руската Електроника се сверява но не върви времето-ще размишлявам защо е така.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #6 -: 18 Май, 2016, 11:50:42 »
Колега cmdj7 според мен с малко творчество има надежда за радиочасовника CASIO с отлепения лентов кабел от LCD дисплея. Вреоятно оригиналния кабел, или подобен няма да можеш да залепиш, обаче може да потърсиш от някое старо устройство от тези гумени контактни лентички за LCD дисплеи те са гумени с графитни проводящи лентички, сигурно се сещаш за какво говоря. Та почистваш хубаво дисплейчето от стария лентов кабел и го притискаш механически с тази гумена лентичка към евентуално специално направена за целта печатна платка с необходимите контактни площадки (съответстващи по стъпка с тези на дисплейчето) и вече от тази платка с обикновени проводници може да го свържеш към основната платка. А така като гледам че основната платка попринцип си е над дисплейчето, може би е възможно ако просто махнеш кабела и намериш подходяща гумичка да си пасне направо към основната платка, както е в повечето такива устройства. Мисля че при достатъчно желание, мотивация и нагаждане нещата трябва да станат :) То сигурно не ти е толкова зор за този часовник, ама кефа като накрая стане няма цена!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #7 -: 18 Май, 2016, 12:01:39 »
И моите часовници и радиочасовници са вече много.Каня се един ден да ги извадя и да ги подредя на леглото да ги снимам но като си представя колко ще се размърка жената...тя не предполага колко са...но ще свърша тази работа един ден.До сега не съм лепил лентов кабел но ми се струва,че леко трябва само да го притиснеш с книшка но не много за да не се спука дисплея.Получих подарък преди извесно време три радиочасовника и два часовника.Грундика и Телефункена ги оправих,остана Айвата една руска Електроника и един за кола Нисан.Сега боря Айвата.Руската Електроника се сверява но не върви времето-ще размишлявам защо е така.
Хубава работа!!! Жена в леглото... ти часовници ще нареждаш!!!  :D :D :D

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Търся схема на aiwa radio receiver model no fr-aq75v
« Отговор #8 -: 18 Май, 2016, 12:51:39 »
 :crazy:  ....тя тъй или иначе темата е отгоре, та се загледах в снимките си - и другото CASIO си е "подкарало" лентовият контакт с дисплеят !
На 1-ва и 3-та снимка индикацията на температурата и символа за градуси по Целзий са с липсващи фрагменти ....... Митак, май ще има импровизация, но на зима !

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
8 Отговора
2209 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2014, 11:49:55
от borovesnik
13 Отговора
7329 Прегледи
Последна публикация 17 Октомври, 2014, 21:36:06
от ivcho1996
4 Отговора
2212 Прегледи
Последна публикация 06 Март, 2015, 21:40:35
от simo_
1 Отговора
1608 Прегледи
Последна публикация 15 Юли, 2016, 22:18:25
от begemot1
2 Отговора
2025 Прегледи
Последна публикация 07 Декември, 2020, 17:47:06
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |