| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов живот за...  (Прочетена 6447 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Нов живот за...
« -: 26 Май, 2016, 16:43:53 »
Отдавна имам една кутия от ОРИОН, която купих акуратно изпразнена и добре съхранена. За възстановяване в оригинално състояние и дума не можеше да става, затова реших да пъхна УКВ модулче вътре и ето какво се получи:

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Нов живот за...
« Отговор #1 -: 26 Май, 2016, 16:47:06 »
Ето и клипче:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Нов живот за...
« Отговор #2 -: 26 Май, 2016, 16:58:09 »
Леле, колко труд си хвърлил по кинематиката  :) Отдавна се заглеждам в тези модулчета. По добре ли са от китайчетата на Елимекс?

Неактивен ian

Re: Нов живот за...
« Отговор #3 -: 26 Май, 2016, 19:38:02 »
Поздравления за положения труд и най-вече за кинематичната схема!!! :) :good: :good:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов живот за...
« Отговор #4 -: 26 Май, 2016, 20:41:16 »
Браво, страхотно е!!! Кинематиката кърти.  8) Аз лично не бих изкарал диспея, бих му спрял подсветката и бих разграфил скала със стрелка, но и така е супер. Много хубаво стои в кутията, поздравления!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Нов живот за...
« Отговор #5 -: 26 Май, 2016, 21:01:01 »
Браво, много е добре. НЧУ-то на модулчето ли е, не го видях. Може ли малко по-вече инфо за това модулче?

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Нов живот за...
« Отговор #6 -: 26 Май, 2016, 22:11:40 »
Отдавна в Елимекс няма модули с радио. Това което съм ползвал си е китайско, от Алиекспрес, беше 8$ когато го купих и безплатна доставка.  Модулчето е с крайни стъпала 3Х3Вт. С врътки е, (инкрементални датчици), не е сканиращо и има USB, Но не чете MP3, а е само за комуникация с РС. :)

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Нов живот за...
« Отговор #7 -: 26 Май, 2016, 22:58:41 »
Ако може малко инфо :

- Интересува ме управлението на модулчето - как така със сканиране на станциите (без променлив кондензатор ами с честотен синтезатор предполагам), което е обичайно с бутони а тук така с врътки ....  - за първи път научавам за такова управление.
-  Какво захранване се използва - предполагам импулсно и вътре в модулчето ли е включено захранването или си е отделно ?

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Нов живот за...
« Отговор #8 -: 26 Май, 2016, 23:03:18 »
Аз мисля да взема едно тези дни. Ако някой друг се интересува, да ми пише на ЛС да се комбинираме. В ибей ги намерих за 6 паунда, което е приблизително 16 лева  :)


Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Нов живот за...
« Отговор #10 -: 27 Май, 2016, 08:34:33 »
Интересна и оригинална конструкция.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Нов живот за...
« Отговор #11 -: 27 Май, 2016, 11:19:05 »
               Прекрасно се е получило, даже и врътките са много подходящи!   Аз бих осветил скалата с жълти светодиоди.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов живот за...
« Отговор #12 -: 27 Май, 2016, 12:57:13 »
Рицаря просто не може да разбере как така е цифрово пък с врътки - ами просто, също както с бутони, само че вместо бутончета + и - има ротационен енкодер (като скрола на мишката) и всяка стъпка на енкодера в едната посока е едно натискане на бутончето + да кажем, а в другата посока едно натискане на - и така става работата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов живот за...
« Отговор #13 -: 27 Май, 2016, 13:08:47 »
Дам, процесора на тия крачета, на които са вързани енкодерите има прекъсване, т.е. той си гледа радиото и дисплея и ако се промени състоянието 1->0 или 0->1 на някое от тях, в един регистър се вдига единичка на един бит и процесора спира да се занимава с дисплея за момент, заслушва крачетата с енкодерите и изпълнява ISR (interrupt service routine, подпрограма за обслужване на прекъсванията), в която си пише - надясно -> вдигаш честотата, наляво -> сваляш, цък -> приемаш командата и пращаш на радиото инструкция да козирува, оправяш дисплея и пак излизаш да си гледаш последните две, и не гледаш енкодерите. И по-натам, ако някой от тях пак цъкне нанякъде, повтаряш процедурата, вместо на понякога 10-30 места в главния цикъл да проверяваш мръднал ли е енкодера и т.н. Това ти спестява много време и прави програмата оптимизирана, ненакъсана от ненужни деятелности. :)
 :master2::disk:8)

П.П. Сега като се замислих винаги съм избирал процесора да ми е бърз и не съм ползвал прекъсвания. Имам идея как, но признавам - трябва да си поиграя и ще стане. Този код не е малък, има комуникация, някакъв протокол за компютъра, има паралелен дисплай, 2 врътки, радиото с негови протокол и т.н. , но мисля, че на 50МХц например, или на 64МХц, ще си прави и проверките и всичко без да му пука. Но пък си е елегантно с прекъсване!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нов живот за...
« Отговор #14 -: 27 Май, 2016, 13:40:25 »
Красиво старо радио с FM стерео - това е повече от радио !
Браво за интересната и отлично реализирана идея ! 
Приятно слушане !  :drinks:

Въпрос: Има ли данни за чувствителността и селективността ?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |