| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пионери, Комсомолци. Колекцията от малки БГ бакелитови приемници на Валери  (Прочетена 34469 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
 :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Направих повечко снимки защото е рядко радио  :) :

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Снимките са страхотни! Много ме кефи фонът (тавите и т. н.). Тия бяха от завода в Брацигово май. На Царовището още си ги ползуваме такива.
Също така ми харесва как е подредена колекцията (снимката от стаята).
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
В двете тави има кози боб  :) . Иначе бакелитовата кутия е напълно черна, друг такъв не съм виждал. И наистина е трети клас радио, обхвата на КВ е малко по-различен и скалата е малко по-различна.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Поздравления за тази красота! :bravo: :bravo: :bravo:
Като започнеш да ги раздаваш се обади!!! :D :D :D

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Прави ми впечатление, че макар и малки приемници, Комсомолците са доста селективни и не отстъпват на по-високия клас радиа по приеман брой станции. Пионерите не са така, по-слабо селективни са и по-груби като направа.
Иначе се радвам, че Ви харесват, благодаря  :hi: . От време на време си пускам някой "Комсомолец" в работилницата, макар и да хваща доста шумове ми е приятно да го слушам  :) .

Неактивен Младенов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 176
  • Населено място: София
Нормално е Пионера да е по некачествен,той така е и направен да е евтин и масов.Някъде имаше писано из форума че от схемата на 504 са премахвани елементи докато спре да работи и ето то Пионер.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Имам едно трафче което вади 60 волта променливо напрежение. Може ли да се изправи и стабилизира за да извади около 80-90 волта изправено за да захранвам батерийния "Комсомолец", някаква схемичка ако може. Отоплението мисля да бъде от две батерии "R20" по 1.5 волта свързани успоредно за по-голям ток. На радиото е означено 1,4 волта за отоплението, мисля че 1,5 в няма да му навреди  :unknown: . (Все още не съм намерил лампите обаче  :( ).

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Здравейте отново. Колегата Механик ми подари DK96 и DAF96, изпробвах ги на "Турист"-а, работят  :) . Продължавам да търся DF96 и DL96  ??? .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Преди време Fisher продаваше D серия лампи

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Писах на колегата Фишер, друг колега също ми писа, че има една ДЛ96, дано ги събера. Иначе намерих едно трафче от захранване на българска Елка. Вади няколко напрежения, 1 Волт за отоплението, 54 и 24 волта. Като съединя двете намотки ще получа около 80 волта, има място на навия още няколко навивки на отоплението и ще получа 1.4 волта  :) .

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
При ремонта на ПУ-2 установих, че оригиналното захранване на отоплението на приемника дава около 3,2V на празен ход, независимо, че е стабилизирано параметрично със селенова клетка. За това на мястото на филтриращия дросел поставих стабилизатор LM317. Това бе компромисно решение - автентичност или запазване на дефицитните лампи.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
На два от Комсомолците сложих по едно разделително трафче от стар лампов ТВ, "Пирин" или някакъв подобен, от платката за развивките, първична 1000 нав., вторична 2000 нав. Запоих по една букса и ги полвам като усилватели  :) . Трябва да кажа, че никакви отвори, доработки и т.н. не съм правил по Комсомолците които да нарушат заводският вид.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
И колегата vasevdeyan продава батерийни лампи. Гледам че 1L4, е аналог на DL96.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Благодарение на колегата Фишер, батерийният "Комсомолец" вече е с всичките си лампи  :) . Когато имам време може да му направя някое подходящо захранване.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |