| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Релета в готварска печка  (Прочетена 8154 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Релета в готварска печка
« -: 28 Юли, 2014, 20:20:57 »
Писна ми да сменям ключа на фурната -поне веднъж месечно.Прегрява общия контакт и се отвръща пластината и няма захранване на цялата фурна.Един ключ=10 лв. и няма пържолки.
Измислих следната схема: на всеки нагревател слагам по едно обикновено автомобилно реле с постоянно отворени контакти.Три броя-долен нагревател,горен нагревател и грил. Силовата контактна група на тези релета е 30 ампера.
Най-мощния нагревател-долния  е 1200вата,т.е. под 6 ампера.
Управлението:захранващ блок на 12 волта изправено и през ключа включва релетата.
На ключа имам 12 волта и максимум 150 ма.
Някакви съвети?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #1 -: 28 Юли, 2014, 20:57:28 »
Контактната система на автомобилните релета не е за 220в. Ще направиш беля и ще изгориш пържолите!!! :D :D :D

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #2 -: 28 Юли, 2014, 21:49:19 »
   Едно време работих в завод  където произвеждаха и релета за акумулиращи печки  / т е не бръмчаха като контакторите защото бобините им бяха на постоянно напрежение/   та си сложих на една печка "Раховец"  с тази цел   Още ми служи вярно и без да е изгорял ключ или терморегулатор    / да не  и е уроки.../

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #3 -: 28 Юли, 2014, 23:44:12 »
Много внимателно разгледах контактната система на въпросните релета-имам и Бошовски и руски.
Пластините са масивни-поне 2 мм плътна мед с ковтактни пъпки на края от бял метал против искрене.Проводникът е плетен, поне 2.5 мм2.Все пас издържа на 30 ампера.Не виждам някяква основателна причина да не издъжа на 220 волта.
Сравнено с контактната система на ключа на печката е в пъти по-масивно и надеждно.Дано не греша,иначе язък за пържолките.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #4 -: 29 Юли, 2014, 03:17:57 »
Нещо на менте ключове си попаднал щом по оригиналната схема се  прецакват, Ако нагревателите не са от нея ами си сложил по-яки... и по як ключ иска.

За каква печка говорим между впрочем? Марка нещо?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #5 -: 29 Юли, 2014, 08:20:42 »
Този номер съм го правил на българска печка с контактори но ги сложих ниско доло зад чекмеджето за да не се нагряват.Малко неприятно да шляпат но и предпазва терморегулатора.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #6 -: 29 Юли, 2014, 08:37:56 »
Много внимателно разгледах контактната система на въпросните релета-имам и Бошовски и руски.
Пластините са масивни-поне 2 мм плътна мед с ковтактни пъпки на края от бял метал против искрене.Проводникът е плетен, поне 2.5 мм2.Все пас издържа на 30 ампера.Не виждам някaква основателна причина да не издъжа на 220 волта.
Сравнено с контактната система на ключа на печката е в пъти по-масивно и надеждно.Дано не греша,иначе язък за пържолките.
Не е проблем дали ще издържат тока. Разгледай ключа и ще видиш че разстоянието между отворените контакти е поне 3мм. Сравни го с релетата и ще видиш че при тях е по-малко от 1мм. Не казвам че веднага ще сдадат багажа, но след 10тина изключвания(защото при изключването се явявя проблема- дъгата) ще се заварят и печката ти ще остане на макс. или ще  стане късо. Има релета на които намотките са за ниско напрежение, а контактите са за 220в. Тези за които казваш не са такива. Най -добре е  да ползваш малки контактори или междинни релета. Български РМ2 - всички контакти в пaралел или R15.  Успех! :)
« Последна редакция: 29 Юли, 2014, 08:54:55 от styrshel »

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #7 -: 29 Юли, 2014, 18:34:06 »
Печката е КРаун-турско производство.А ключовете ги купувам от гаранционния сервиз на Зора.Веднъж са турски,веднъж испански.По информация на сервиза това са универсални четирипозиционни + О ключове и се монтират във всички печки от този клас.
Ще разгледам характеристики на малко релета и остава реализацията.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #8 -: 29 Юли, 2014, 20:25:20 »
скапани ключове не са ги смятали че реотаните ще се разработят с времето,модифицирай с керамичен 5 позиционен ключ от масовите  има хунбави в ник електрик
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #9 -: 29 Юли, 2014, 22:59:02 »
Да, обяснили са ти вече защо не стават автомобилните релета. Относно това аз ще ти препоръчам да не ползваш релета а триаци http://store.comet.bg/Catalogue/Product/22588/ Корпуса е изолиран така че ще сложиш всичките на един общ радиатор, или дори на ламарината на печката ама ниско долу. Свързването е просто, към анод 2 свързваш резистор 220 ома 2 вата след това последователно на резистора свързваш контактната група на ключа или терморегулатора и другия край на ключа към управляващия електрод. Работи безупречно и безаварийно. При котлоните обаче е малко по-шантаво свързването, там са два нагревателя с 3 извода за получаване на 4 степени на мощността, там един път на един извод се подава фаза, друг път нула и става манджа с грозде, трябва да се види схемата как да се направи, но със сигурност не ти препоръчвам да правиш свързване на триаци при което ако се отпушат едновременно да става късо съединение. Като цяло мисля че не си струва за ключовете а само за терморегулатора на фурната.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #10 -: 30 Юли, 2014, 14:43:28 »
Ориго само ми подскажи как с триаци ще докараш последователния режим..... :empathy2:

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #11 -: 30 Юли, 2014, 15:56:03 »
Мисля ,че с триаци ще реша проблема на фурната-там всеки нагревател си е сам за себе си-имаш опция-вкл./изкл.
С котлоните нямам проблем- по-малка конкумация и фабричния ключ я поема без проблем.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #12 -: 30 Юли, 2014, 16:43:02 »
Ако има опция половин мощност отгоре и половин отдоло няма да стане тази опция.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Релета в готварска печка
« Отговор #13 -: 30 Юли, 2014, 16:53:56 »
Именно за това казах че с триаци за котлоните ще е проблем, и то не че не може да стане, а просто че не е желателно. Като цяло модифицирането на готварска печка е безсмислено, но ако се слагат триаци аз бих направил фазово управление за котлоните, само да не те надушат съседите че ще те трепат за смущенията :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |