| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22147 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #75 -: 24 Юни, 2016, 12:32:05 »
                Добре, може да се смени само изправителя.  :flag_of_truce: Бирата обаче няма да ограничаваме,защото един лекар посъветвал пациента да намалява пиенето. След време го попитал дали е намалил, а пациента казал, че го намалява, много го намалява, ама кръчмаря пак докарал. :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #76 -: 24 Юни, 2016, 13:01:39 »
Нали диодите са здрави защо ще ги сменяте и ще преконфигурирате трафа? А 7824 с изходния си ток от 1 ампер няма ли да дойде ДОСТА недостатъчен за двата канала? Не знам какъв купон сте вихрили че се е наложило да се слуша на такива нива на звука че да отпукат транзисторите но си мисля че или колоните са с недостатъчна чувствителност или ушите вече са взели да не слушат, защото обикновено на средна мощност от 2 вата на канал е достатъчно да не си чуваш приказката. Както и да е, аз смятам че ако подсилите захранването е твърде вероятно след това крайните стъпала да избият при по-яко и продължително слушане. Т.е. едва ли ще се постигне ефекта с 50-те бири. И смяната на германиевите транзистори със силициеви може да наложи и някои схемни модификации на захранването, освен това да не забравяме че проблема е в разсейваната мощност която със силициеви транзистори ще е същата, респективно ако не се увеличи и площта на радиатора единственото подобрение ще бъде че силициевите транзистори толерират по-висока температура на кристала от германиевите и от там ще дойде малко запас. Мнението ми е че трябва транзисторите да се монтират на радиатора с качестнвена термоконтактна паста например MX-2 на Arctic Cooling използват я за процесори и наистина е читава. Ако са с някакви подложки изолационни транзисторите последните да се заменят с керамични (берилиев оксид). Тези мерки ще понижат топлинното съпротивление между корпуса на транзистора и радиатора и ще увеличат запаса. И все пак в жегите да не му се взима толкова душата на това радио. Мисля че свири достатъчно силно преди потенциометъра за усилването да е опрял в крайно положение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #77 -: 24 Юни, 2016, 14:41:13 »
И според мен причината е в лошо охлаждане.
Предлагам да сложа "силиконови" подложки, оригинални транзистори и да тествам.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #78 -: 24 Юни, 2016, 17:59:52 »
 Не беше горещо,  17градуса. Просто елементите деградират. Радиото много малко е работило като като ново.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #79 -: 24 Юни, 2016, 19:27:25 »
Като материал за подложки слюдата за мен е незаменима. Термопасти не ползвам от много време, ползвам силиконова смазка (грес) която не съхне, не абсорбира влага и е част от състава на термопастите. Останалото в тях за мен са боклуци, които рано или късно довеждат или до повреди, или до необходимостта от смяна на т.н. паста. В 80% от случаите, когато РАПСОДИИ са идвали при мен за ремонт проблемът е бил вследствие на издънен транзистор на стабилизатора. Диодите ги сменям,защото са с огромни обратни токове! И в комплект с куцата схема на стабилизация осигуряват само ядове. И в момента имам една РАПСОДИЯ, като нова! Общо-взето е била само като допълнение на интериора в хола на наши близки и е пускана няколко пъти. За издуване изобщо не може да се говори. Подариха ми я, неработеща и захранването на крайните стъпала е познайте колко- 40V!!! Kaкъв ли е проблемът на това радио? На първо четене- издънен стабилизатор, следват 4 крайни транзистора и комплементарните двойки дето ги клатят. Ще я направя, ама така, както съм описал. Не мога да разбера защо след като може не трябва? Нямам никакви колекционерски наклонности, така че за себе си знам. Пита ме колега как съм го правил и отговорих. Нито задължавам някого да повтаря действията ми, нито ще се разсърдя ако някой реши проблема си по своему. На кого колко вата му стигат не е моя работа.  Не знам защо като 2W са предостатъчни на пазара май усилватели с такава мощност няма. Ама хич нямам намерение да навлизам в дебрите на най-хай-енда. Просто това не е моя територия.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #80 -: 24 Юни, 2016, 19:52:36 »
Има стабилизатори 2А https://store.comet.bg/Catalogue/Product/20887/
При положения, че радиото ще се ползва яко, не зле да се обърне внимание на сигурността.

Много се радвам че се размърдахме :D

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #81 -: 24 Юни, 2016, 21:26:19 »
На радиото май му харесва през два-три месеца да се вози до Пловдив :lol:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #82 -: 25 Юни, 2016, 08:33:22 »
 :D  ???  :drinks:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #83 -: 25 Юни, 2016, 13:05:15 »
На радиото май му харесва през два-три месеца да се вози до Пловдив :lol:
Пловдив е хубав град, но дано не се налага радиото да пътува по-често !  :drinks:
Преработката на ditronix заслужава сериозно внимание, според мен.
Моята Рапсодия също ми създаваше проблеми със захранването, докато смених стабилизатора.
Смених и двата диода с други, но без да променям схемата на трансформатора.
 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #84 -: 25 Юни, 2016, 20:55:54 »
Ами определено за подложките слюдата е по-добре от силиконовите. НЕ слагай силиконови! Те са ужасни доказано е многократно и това е най-сигурния начин да отпука пак и то по-скоро от първия път. Обаче слюдата отстъпва на подложките от берилиев оксид - бяла керамика на външен вид. Тази керамика има топлопроводност по-голяма от тази на алуминия и малко по-малка от тази на медта. Слюдата е с ниска топлопроводност, но там се разчита че подложките са с много малка дебелина.
Ако ще се модифицира захранването моят съвет е да се заменят диодите със силициеви но без да се пипа конфигурацията (т.е. да си остане двуфазен еднополупериоден изправител) и само крайните два транзистора от стабилизатора да бъдат заменени със силициеви. Останалото е безсмислено усложняване и отдалечаване от оригиналното схемно решение, но няма да навлизаме в предишните спорове в същност защо ползваме Рапсодия и само кутията ли е тази която ни харесва толкова.
Относно ватовете, всеки слуша каквото си иска. Първо няма да коментирам какви са тез „мощности“  на пазара, а освен това всеки сам решава как да се отнася със слуха и ушите си. Аз слушам на средни нива на мощността от 0.5 вата на канал, а с 2 вата на канал СРЕДНА мощност вече в стаята е страшен шум, но тези неща са индивидуални, кой живее в панелка, кой в палат.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #85 -: 25 Юни, 2016, 22:29:01 »
Е, керамиката е по-топлопроводима, ама слюдата разчита на много по-малката си дебелина. И кое е по-доброто решение?
Замяната на целия куц по рождение стабилизатор с триизводен такъв е усложнение спрямо замяната на няколко транзистора- германиеви със силициеви такива. И замяната на неработещият по рождение тример с читав такъв? И това е нищо. И гетинаксовата платка, която след втората спойка е съсипана....  Замяната на захранващият блок с такъв, който съм описал отнема по-малко време отколкото ремонта на оригиналното захранване. За полезността на занятието няма да говоря. Транспортът до Пловдив не е проблем, куриери бол :D 
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #86 -: 02 Юли, 2016, 21:14:20 »
ditronix е прав.
След като транзисторите пристигнаха, започнах по обстоен преглед
Стабилизатора е гръмнал.
Ще се прави преработка.
Ще сложа силициеви диоди и 7824. Двоумя се между MA7824 или 78S24-2A
Голяма заблуда за крайните съм направил. по схема са SFT213 а са поставени ГТ7302 от които има във викиват 35бр.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #87 -: 02 Юли, 2016, 22:01:38 »
Добре, щом държиш на преработка направи я. Замяната на диодите ако са здрави за мен е мярка с неизвестна полза и причина. Големия обратен ток не разбрах какъв довод е - какво трансформатора ще се претовари от обратния ток на диодите ли? Колко голям да е 1-2-3 милиампера? И какво е на фона на консумация 1-2 ампера? Поставянето на интегрален стабилизатор на напрежение също ми е малко чуждо като подбуди може би опростяване на живота на ремонтиращия. Аз съветвам само да се заменят T1 и T601 със силициеви транзистори например за Т1 BD912 и BD140 за Т601. Евентуално и диодите може да се заменят и толкова. После на осцилоскоп да се прегледа стабилизатора дали е стабилен и при необходимост да се поставят капацитети 100 тина пикофарада колектор - база на новите транзистори макар че си мисля че няма да има осцилации. Това е личното ми мнение за преработката която трябва да се направи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #88 -: 02 Юли, 2016, 23:30:23 »
този тип диоди SFR135 деградират и пробиват. Помня ги от Моно 50. Освен това, когато радиото дойде за първи път един от тези диоди беше пробил.

Цитат
Поставянето на интегрален стабилизатор на напрежение също ми е малко чуждо като подбуди може би опростяване на живота на ремонтиращия
Мисля че подбудата е по скоро сигурност. Тези стабилизатори имат вградени защити:Thermal overload protection, Short circuit protection, Output transition SOA protection

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #89 -: 03 Юли, 2016, 16:43:34 »
Ок, за диодите ме убеди, щом са деградирали сменяй със силициеви. За стабилизатора - хубаво че имат защити и какво пазят си собствения г*з. Никаква полза няма да има за радиото от такъв стабилизатор освен да започне да сработва защитата от претоварване в някои пикове на музиката което едва ли го искаме :) но ти ремонтираш, ти си решаваш как ще го направиш, още повече че и Лъчо очевидно не държи радиото да остане с дискретна схемотехника и не вижда ерес в това да сложи вътре интегрална схема която има толкова транзистори колкото в половината останала част от радиото. Само напомням че грамотно заменени крайните транзистори със силициеви ще дадат не по-малка надеждност на радиото от интегралния стабилизатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |